Skocz do zawartości

Ja kontra drożdże


Rekomendowane odpowiedzi

W drugiej rudzie zmierzę się z "Chocolate Stout" z brew-kitu, już sobie grzecznie leży w szafie aż znajdę trochę świętego spokoju (przydała by się jakaś ulewa na cały dzień).

A w głowie już klaruje się plan trzeciej warki i najprawdopodobniej będzie to "A'la Grodziskie" z zacieraniem :( (niestety z zakupami muszę zaczekać z oczywistych względów :()

 

O wynikach poinformuje oczywiście będą zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem tego brewkita... i szczerze powiedziawszy średnio mi smakuje, ale to jest tylko i wyłącznie moja opinia - wielu osobom smakowało.

A może zamiast korzystać z gotowca lepiej będzie uwarzyć cosik z ekstraktów? Też całkiem zacne piwka wychodzą :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego trzeba spróbować może akurat mi zasmakuje :( brew-kit mam już w domu więc muszę coś z nim zrobić a później to już zacieranie więc ekstrakty zagineły po drodze (choć nie mówię "nie" bo wszytko się może zdarzyć).

Przejście na warzenie z zacieraniem to bardzo dobra decyzja :(. Nie jest to takie trudne, a piwko dużo lepsze :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedziałem tak się stało, w piątkowy wieczór z nudów wziąłem się do pracy i w trzy godzinki uwinąłem ze wszystkim (łącznie z sprzątaniem).

Tylko się zastanawiam czy nie przegiąłem z ilością wody bo uzupełniłem do 16 litrów i początkowe Blg wyszło mi 16 :(

No, to będziesz miał bardzo mocnego stouta (bo chyba to piwo warzyłeś) :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och jak dawno mnie tu nie było.

Mam pytanie czy u was w fermentorze również panuje takie dziwny zapach (ostry i kwaśnawy)? Już się martwiłem że druga warka pójdzie na straty lecz po odlaniu do szklanki zapach przestał być wyczuwalny a w smaku jest całkiem przyjemne nie licząc tych drożdży :)

 

Mój stout po 10 dniach ma 4 Blg, poczekam jeszcze do jutra i zobaczę co będzie.

 

A właśnie padła pierwsza butelka pszenicznego (zapomniałem zrobić zdjęcie :) ) pianka całkiem ładna, gazu dużo a smak, jak na mój gust to jeszcze jest za młode ale wypić się dało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy u was w fermentorze również panuje takie dziwny zapach (ostry i kwaśnawy)?

podczas fermentacji dość często wydzielają się nieprzyjemne zapachy. Jest to zupełnie normalne zjawisko, więc nie ma się co przejmować, tym bardziej że piszesz, że smak jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś do butelek trafiło piwo z warki numer 2 czyli "Chocolate Stout" przy Blg na poziomie 4. Mam nadzieje że dość długi czas spoczywania w fermentorze, czyli prawie 12 dni, mu nie zaszkodzi ale wcześniej się nie dało :)

Już nie mogę się doczekać kiedy będę mógł spokojnie zejść do piwnicy i z trudem dokonać wyboru, hhh co by tu dziś wypić :)

Edytowane przez jacorregis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do trzeciej warki a dokładnie

 

http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Ala_Grodziskie_8Blg_-_zestaw_surowcow_wersja_srutowana&przedm=3007338&grupa_p=6&pwd

 

lecz zastanawiam się czy niskie Blg wpływa na późniejszą niską tęgość piwa.

Nie mam pojęcia jakie w smaku ma być Grodziskie, ale 2,5 [kg] słodu na 20 [L] to jak dla mnie brzmi dziwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do trzeciej warki a dokładnie

 

http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Ala_Grodziskie_8Blg_-_zestaw_surowcow_wersja_srutowana&przedm=3007338&grupa_p=6&pwd

 

lecz zastanawiam się czy niskie Blg wpływa na późniejszą niską tęgość piwa.

Nie mam pojęcia jakie w smaku ma być Grodziskie, ale 2,5 [kg] słodu na 20 [L] to jak dla mnie brzmi dziwnie.

a czemu na swoją pierwszą warkę z zacieraniem wybrałeś właśnie to piwo?

Niestety nigdy nie piłam piwa a'la Grodziskie. Ale według mnie jest to bardzo lekkie piwo odpowiednie na upały, a te już raczej się już kończą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że chwilo staram się minimalizować koszty, jakby mi coś nie wyszło to mniej zaboli.

grodziskie to dość specyficzne piwo :) i możesz nie być do końca zadowolony z efektu.

Ja bym chyba jednak radziła Ci dołożyć 15 zł i kupić zestaw Pale Ale lub IPA. Ale oczywiście to Twój wybór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to powiedział Pawlak "Nadejszla wiekopomna chwila" dziś oto nastąpiła oficjalna (nieoficjalna już była :)) prezentacja mojego pierwszego wyrobu, którym był pszeniczniak. Minął już ponad miesiąc od kiedy spoczywa spokojnie w piwnicy i dziś ujrzał światło dzienne. Jak widać piana powstaje bardzo ładna lecz z reguły nie utrzymuje sie do końca kufla i zanika, zapach ładny (mam porównanie tylko do Paulanera) po dłuższej analizie organoleptycznej - słodkawy, smak ... hhh, jak dla mnie ciut za kwaśnawy ale chyba takie ma być :), kolor jak widać bardzo ładny jasny bursztyn. Ogólnie jestem bardzo zadowolony :)

 

Butelki jeszcze bez etykietek ale już niedługo, dziś byłem konsultować projekt graficzny, oczywiście przy okazji degustowaliśmy Pszeniczkę.

Edytowane przez jacorregis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Więc wyszło tego jakieś 18 litrów o Blg 13,5. Co do składu zasypu to nie będę pisał bo był to gotowy zestaw z BA

 

Jeśli dobrze rozszyfrowałem te bazgroły zwane notatkami to przerwy wyglądały następująco:

40 min w temp. 66 stopni Celcjusza

20 min w temp. 72 stopni Celcjusza

10 min w temp. 77 stopni Celcjusza

Filtracja trwała prawie 2 godziny ale tylko z powodu nie znajomości definicji "klarownego filtratu" :)

Użyty chmiel to 30 gram Lubelski i 20g Marynka, w garze znalazł się również mach irlandzki na 10 min przed końcem.

Chłodzenie to kolejne 2 godziny przy użyciu chłodnicy przepływowej.

Na koniec około godziny 23,30 zostały zadane drożdże suche S-04

 

I tak oto wyglądało pierwsze zacieranie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.