Skocz do zawartości

Ja kontra drożdże


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Pomału zbliżają się święta więc pora pomyśleć o jakimś świątecznym specjale. Na warke numer 4 wybrałem własną kompozycje (konsultowaną z Dori, dziękuje) a mianowicie:

-2 kg monachijski typ I 12-17 EBC

-1,5 kg Słód pilzneński 3-5 EBC

-0,25 kg pszeniczny, czekoladowy 800-1200 EBC

-0,25 kg Słód karmelowy ciemny Caraaroma ® 300-400 EBC

do tego imbir, cynamon i goździki.

 

Tylko się zastanawiam jak to chmielić, myślałem żeby dać jakieś 10g goryczkowego i może jakieś 30-40 aromatycznego co o tym sądzicie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

"Świąteczna niespodzianka" została uważona 22 X 2007

Przepis jak powyżej, z tym że podczas chmielenia w garnku znalazły się również przyprawy:

100g imbiru (starty)

8g goździków

30g cynamonu (połamane laski)

 

a samo chmielenie to:

20g goryczkowego

30g aromatyczny na 15min przed końcem

 

jeśli chodzi o przerwy podczas zacieraniu to:

65-67 30min

70-72 30min

77 15min

 

w sumie zrobiłem tego 15l o 10Blg. Do feremtacji posłużyłem się drożdżami suchymi Safbrew T-58.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to smacznego. Ja próbowałem również innych przypraw niż chmiel. Doszedłem do jednego wniosku, że piwo to słód, woda i chmiel. Jak bym uwarzył piwo z cynamonem to chyba Żona zamknęła by mój browar w trybie natychmiastowym. Ona po prostu nie lubi cynamonu. Z gustami się nie dyskutuje. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jak dawno mnie tu nie było, widzę że sporo się pozmieniało i z tego co widzę to na lepsze :lol:

 

A u mnie również kilka zmian lecz niewielkich, dorobiłem się własnego chmielnika, wykonałem kilka nowych warek (w tym pierwszą komercyjną o wszystkich postaram się coś napisać) jedynie sprzęt się nie zmienił :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie również kilka zmian lecz niewielkich, dorobiłem się własnego chmielnika, wykonałem kilka nowych warek (w tym pierwszą komercyjną o wszystkich postaram się coś napisać) jedynie sprzęt się nie zmienił :lol:

Jeżeli użyłeś przymiotnika komercyjny w powszechnie uznawanym znaczeniu, to lepiej się tym nie chwal. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.