Jump to content
Sign in to follow this  
coder

Malztrunk

Recommended Posts

Z Niemiec przywiozłem sobie butelkę malztrunku - bezalkoholowy napój słodowy, na bazie ekstraktu słodowego. Bardzo posmakował moim dzieciom, czy widzieliście to gdzieś w sprzedaży w Polsce?

A może ktoś próbował robić, albo ma przepis?

O ile dobrze się orientuję to malztrunk jest napojem niefermentowanym, brzeczka o dość niskim blg pasteryzowana i sztucznie nagazowana. Widywałem miejscowy odpowiednik też w Anglii.

Ja próbowałem kiedyś czegoś takiego na bazie ekstraktu z WESa

Składniki:1 litr przegotowanej ciepłej wody;5-6 łyżek ekstraktu słodowego;5 plasterków cytryny;kilka rodzynków.

Przygotowanie:

Na dno dzbanka wsypać rodzynki.Zalać ciepłą,przegotowaną wodą,dodać ekstrakt słodowy.Wymieszać i dodać cytrynę.

Nawet smakowało chociaż bez "bąbelków"

po pokazie w Radomiu szybko schłodziliśmy część brzeczki i wlaliśmy od kega i nagazowaliśmy. Większość degustujących stwierdziła że woli pszenicę i wypiliśmy parę litrów tylko.

Czytam właśnie Vogla "Piwo warzone w domu". I tak:

"Maltztrunk (piwo słodowe) - ekstrakt 11-14% uzyskuje się tylko w połowie ze słodu, fermentacja brzeczki może być górna lub dolna. Następnie dodawany jest cukier, aby osiągnąć całkowite stężenie ekstraktu. Na skutek pasteryzacji następuje zakończenie fermentacji, piwo zachowuje słodki smak."

W Stanach to się nazywa "Malta Soft Drink" i to jest używane przez ludzi pochodzenia Karaibskiego jako napój zdrowotny, szczególnie dla kobiet w ciąży. Smakuje to ochydnie, jest to w zasadzie niesfermentowana brzeczka (nawet dodają chmiel). Niektórzy piwowarze domowi używają to jako tani i szybki starter do drożdży - nawet nie musisz tego gotować, tylko dodasz drożdże.

Hmmm... podoba mi się takie podejście :) faktycznie, kupując to dostajesz pasteryzowany starter :)

O smaku nie gadam, bo to rzecz gustu...

Browar Witnica robił kilka lat temu (coś koło 3) napój BioDar. Generalnie w smaku przypominało to co opisujecie jako maltztrunk i opis na etykiecie sugerował właśnie niefermentowaną, lekko nachmieloną brzeczkę portera, którą sztucznie nagazowano.