Skocz do zawartości

Ile cukru do Pale Ale?


karawela

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam dość proste i głupi pytanie, ile mam dać cukru / glukozy do Pale Ale? Skorzystałem z kalkulatora, z przedziału 1.5 - 2.3 wybrałem 2.2 i wyszło mi ok. 98g glukozy. Rozumiem, że wartość CO2 na poziomie 2.2, 2.3 jest to maks gazu dla tego typu piwa. Będzie? :P

 

Nie kupiłem jodowego wskaźnika skrobi. Czy po 60 minutach będę mógł spokojnie przestać zacierać?

 

Zabieram się za pierwsze zacieranie i chciałbym się jeszcze upewnić: zacieram 4 kg słodu w 12L wody*. Potem filtracja i wysładzanie. Do wysładzania mam użyć ok 13-14L wody, aby uzyskać ok. 25L przed chmieleniem, a po chmieleniu powinno mi zostać ok 20L. W razie czego po chmieleniu trochę dolewam wody. Zgadza się? :)

 

* w przepisach Z. Fałata określone jest że zacier ma być gęsty - 2,5L na 1kg, czy to robi jakąś różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupiłem jodowego wskaźnika skrobi

Skocz do apteki i kup jodynę.

Zabieram się za pierwsze zacieranie i chciałbym się jeszcze upewnić: zacieram 4 kg słodu w 12L wody*. Potem filtracja i wysładzanie. Do wysładzania mam użyć ok 13-14L wody, aby uzyskać ok. 25L przed chmieleniem, a po chmieleniu powinno mi zostać ok 20L. W razie czego po chmieleniu trochę dolewam wody. Zgadza się?

W sumie tak, chociaż ja raczej preferuje wysładzanie do określonej gęstości wysłodzin (do ok. 2,5 Blg tego, co leci z kranika). Chodzi o to, że jeżeli będziesz wysładzał do b. niskiego Blg to wypłuczesz dużo syfu ze słodu.

* w przepisach Z. Fałata określone jest że zacier ma być gęsty - 2,5L na 1kg, czy to robi jakąś różnicę?

Ja mam lepszą wydajność jak zacier jest rzadszy, ok 3l/kg.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieraj przez 60 minut i będzie ok. Proponuję na pierwsze zacieranie użyć 15 litrów wody do zacierania i 15 l do wysładzania. Jakie blg chcesz osiągnąć? Przy pierwszym zacieraniu z 4 kg słodu możesz osiągnąć piwo o niedużym ekstrakcie początkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Jestem po zacieranku. Ogólnie jestem zadowolony, wszystko mi dosyć sprawnie i szybko poszło. Zajęło mi to 6 godz. razem z przygotowaniem sprzętu aby wszystko było pod ręką oraz posprzątaniem.

 

Z jednego jestem niezadowolony - z utrzymywaniem temperatury zacieru!! W jedym miejscu 65, w drugim 66 a w trzecim 68 pomimo częstego mieszania. W sumie to wyglądało tak: jedna ręka profesjonalny termometr piwowarski -20 + 110 a w drugiej mieszadło i jazda. Mash out też taki średni. Następnym razem okryję izolacją garnek może coś pomoże.

 

Potem filtracja i wysładzanie. Poszło gładko. Do zacierania użyłem 12l wody, a do wysładzania tak około 10 - 11l. Następnym razem postaram się określać poziom wysłodzin, chociaż będzie chyba z tym trochę bawienia. Przy filtracji temp jest duży wyższa niż 20C. Trzeba będzie próbki schładzać szybko do 20C (??).

 

Jakie BLG chciałem osiągnąć? Według receptury miało być 12 i mniej więcej tak mi wyszło. Ciężko określić, mój cukromierz raz mi pokaże 11, raz 12. Te z biowinu jekieś szajsowate chyba :P

Edytowane przez karawela
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie próbki schładzać szybko do 20C (??).

Blg nie zmienia się jakoś bardzo gwałtownie, więc tych próbek pobierasz dosłownie kilka. Co do schładzania: garnek z zimną wodą załatwia sprawę bardzo sprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyszło, więc po schłodzeniu dolałem i zmierzyłem. Następnym razem spróbuję wycelować dokładniej :P

Skoro już piszę tutaj posta zapytam się was coś :)

Biorę się ostro do roboty i za tydzień planuję uwarzyć Hefe-Weizen albo Witbier, a to drugie wydaję się trudniejsze do wykonania.

No i tak zagłębiam wiedzę z zacierania sterowanego temperaturowo...

 

50-52* - przerwa białkowa - w tych temperaturach białka są rozkładane przez egzopeptydazy na aminokwasy i niskocząsteczkowe peptydy. Ma na celu dostarczenie drożdżom budulca zawierającego w odpowiedniej formie azot (tzw. azot alfa-aminowy). Przy obecnie używanych słodach nie jest konieczna, a może być nawet szkodliwa dla piany i treściwości piwa. Jeżeli stosujemy, to raczej krótką - 10-15 min.

 

Tak szczerze nie bardzo rozumiem o co tutaj chodzi. Raczej nie zgłębiam się w tajniki chemii itp. Celem tej przerwy jest dostarczenie drożdżom budulca. A jeśli nie dostarczymy im tego to co wtedy? Nie wiem czy robić tą przerwę czy nie.

 

45-50* - przerwa beta-glukanowa
w skrócie: do piw żytnich?

 

Przerwa ferulikowa do goździkowego aromatu. Tutaj rozumiem, że robimy albo krótką 10-20 min albo nawet do 2 godzin? Zależy od piwowara?

 

A jeśli chodzi o płatki owsiane / przeniczne to należy je kleikować, czyli moczyć w ciepłej / gorącej wodzie przez określony czas a potem zacząć zacieranie wszystkiego razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.