Skocz do zawartości

I Poznański Festiwal Piwa i IV Konkurs Piw Domowych - Poznań 10.11.2012


wogosz

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie tam nie było, niestety.

Ale Ci, którzy to organizują nie mają lekkiego życia. Sam wiem bo organizuję Śląskie Spotkania tylko takie małe.

Żeby temat podsumować zwracam się do krytyków o pomoc WOGOSZOWI w następnym festiwalu-spotkaniu. Jak się będzie nazywało to nie ma znaczenia, ale czym więcej osób zaangażowanych tym efekt końcowy będzie lepszy.Mam nadzieję, że może w przyszłym roku się też wybierzemy jako ŚO PSPD do Poznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz duże doświadczenie w organizacjach imprez to zapraszam. Chętnie do atrakcji włączymy pokazy mistrzów i zawodników aikido. Super by było gdyby również przyjechali z zagranicy. Na pewno zwiększy to atrakcyjność festiwalu. Jednak jest jedno "ale". Nie będziemy mogli zapłacić zawodnikom, ani nawet pokryć ich kosztów podróży, bo wejście na festiwal jest za darmo, a różnica ceny piwa między sprzedażą w sklepie a na festiwalu, nie pokrywa nawet w części kosztów wynajęcia hali targowej.

Jeśli czas kiedykolwiek by pozwolił, to owszem - mogę pomóc - chociażby tworząc realny plan imprezy, możliwy do realizacji, a nie wyssane z palucha opisy. Ja rozumiem, że jak ktoś włożył trud organizacyjny to spodziewa się podziękowań, ale przypomnijmy co zapowiadano:

- giełda birofilistyczna z wieloma atrakcjami (konkursy , loterie etc.)

- patronatem tytularnym jest BROWAR FORTUNA , dlatego możemy spodziewać się wiele gadżetów wypuszczonych specjalnie na imprezę.

- po godzinie 13 rozpocznie się BIESIADA PIWNA, podczas , której przy gigantyczny wyborze piwa z kranów będzie można toczyć wielogodzinne rozmowy.

- oczywiście w czasie imprezy odbędzie się IV Poznański Konkurs Piw Domowych , pokaz warzenia piwa

- mini ULICA PIWNA , na której będzie można kupić najróżniejsze piwa od polskich , poprzez belgijskie do egzotyków;

- dodatkowo po godzinie 18 odbędzie się kilka koncertów mniej lub bardziej znanych kapel.

Pozwoliłem sobie wytłuścić to co uprzejmi przedmówcy określili jako "drobne niedociągnięcia". Co i w jakim stopniu zostało zrealizowane? Ja i znajomi, którym zareklamowałem imprezę, bo tyle właśnie o niej wyczytałem byliśmy grubo zawiedzeni. Nie mieliśmy prawa? Pozostawiam wam samym do przemyśleń co i jak wypadło i następnym razem proszę mierzyć siły na zamiary.

 

Proponujesz bym jako aikidoka współorganizował waszą imprezę, uatrakcyjnił ją pokazem. Nie uważam, by to było dobre miejsce do pokazów sztuk walki, ale jeśli się tego podejmę, to dowieziemy tatami i zrobimy pokaz na koszt własny - jak zawsze. W marcu nasz klub robi spory staż, zatem rozumiem, że Ty w drodze rewanżu weźmiesz udział w transporcie tatami z kilkunastu klubów z Poznania, i następnie pomożesz rozkładać 800m2 maty w dojo. Rozumiem, też, że zapewnisz utrudzonym aikidokom darmowe piwko po treningu, w drodze rewanżu za ich darmowy pokaz na twoim "festiwalu piwa". Staż aikido, to takie spotkanie, gdzie każdy kto przyjeżdża buli całkiem słono za możliwość trenowania, ale dostaje to co mu obiecano we wcześniejszych informacjach. Jedynym, który zarabia jest mistrz prowadzący staż, a i też niekoniecznie! Organizator rzadko zarabia (koszty sali np. w Suchym Lesie hala OSIRu, przelotów mistrza, jego noclegu w hotelu itp itd.) To o czym piszę może zapewne potwierdzić kolega Mareks uprawiający kyudo - mam nadzieję, że kiedyś będę mógł się od niego nauczyć podstaw kyudo (mam yumi z Łukbisu ;-) a i bronka jakiegoś zacnego wspólnie wypijemy.

Wywołałeś mnie do tablicy - zatem odpowiedziałem nieco obok tematu, za co przepraszam.

No, to teraz doskonale powinniśmy się rozumieć, dlaczego niespełnione obietnice organizatora skwitowałem krytyką.

Edytowane przez irimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irimi, już po Twoim pierwszym poście pisałem, że masz sporo racji i że obietnice były na wyrost, ale w momencie kiedy Interpid pisał o atrakcjach wydawały się realne. Jednak potem Fortuna ograniczyła mocno sponsoring (brak gadżetów), koncerty upadły (wraz z nimi nagłośnienie) bo obok były Mistrzostwa Polski w tenisie stołowym. Jasne, można było imprezę odwołać, a z pewnością napisać czego mimo naszych chęci nie będzie.

Co do organizacji Twojej imprezy - "stażu" jak to określiłeś. Niestety nie dysponuję transportem, a chyba musi być spory żeby przewieźć 800m2 tatami. Ale nie ma problemu abym uwarzył dla zawodników piwo. Napisz na PW jakie byś chciał - są jeszcze 3 miesiące czasu więc jak będę mógł wybrany przez Ciebie styl uwarzyć to bardzo proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O litości. Przebiłem się przez te wszystkie posty, choć mnie to fizycznie bolało. Krytykującym powiem jedno: taka impreza to nie są uczelniane Juwenalia, finansowane z pieniędzy uczelni (czyli państwa), na których wszystko jest: obsługa, stewardzi, koncerty itd itd itd.

 

Różnica jest taka, że tutaj impreza była zorganizowana przez garść pasjonatów, przy mikro budżecie z nastawieniem na promocję piwowarstwa. Dobra, dali ciała - zapowiedzieli więcej niż było - bywa. Shit happens. I można to powiedzieć, ale można to ubrać w słowa inaczej, Można wyrazić słowa uznania, przy delikatnym wskazaniu mankamentów, a nie walić krytyką jak kijem w ryj. I przestańcie gadać, że wogosz powinien krytykę przyjąć, a nie z nią dyskutować. Krytykę się przyjmuje, jak jest merytoryczna - a przed oskarżeniami (a takie tutaj padały) - trzeba się bronić. I wogosz to robi.

 

Panowie wyszli poza przysłowiową "piwnicę", zrobili coś więcej, po raz pierwszy. Owszem, nie było pewnie jak jeden z drugim oczekiwał, pewnie nie było też tak, że witali Was tam z otwartymi ramionami, ale z drugiej strony, czy wypisaliście sobie na czołach: "jestem piwowarem domowym, proszę o zainteresowanie"? Zrozumcie, że taki stan rzeczy wynika właśnie z tego, że robią to tak naprawdę amatorzy, grono pasjonatów, które chce się tą pasją dzielić. Zamiast ich docenić i delikatnie wskazać "obszary do poprawy", jeden z drugim jedzie po całej imprezie jak po burej suce. Po prostu czytać się nie chce.

 

I tak, nie było mnie tam. Ale przez 4 lata byłem aktywnym społecznikiem studenckim, organizowałem imprezy - od Juwenaliów z budżetem idącym w setki tysięcy PLN, po małe imprezy w ogóle bez budżetu. Mam dobre doświadczenie w tym temacie i takich "konstruktywnych krytykantów" (jak lubią siebie nazywać) widzę nie pierwszy raz.

 

Chcesz o tym porozmawiać? Potrafisz lepiej? Zaoferuj pomoc! To trudniejsze niż krytyka, ale skoro potrafisz krytykować, to może z tym też sobie poradzisz. Idź do organizatorów i powiedz: "słuchajcie, ostatnio nie poszło: to i to i to, ja mogę w tym pomóc". Mniej więcej tego oczekuje się od piwowarów domowych: wsparcia, a nie suchej i bezlitosnej krytyki. Ale to jak widać przerasta niektórych dość mocno.

Ufff, dobra. Wyrzuciłem z siebie, co miałem wyrzucić.

 

Organizatorom, mimo krytyki, gratuluję zacięcia, samozaparcia, chęci i siły do tego, by to wydarzenie się odbyło a Poznań zaistniał na polskiej mapie imprez piwowarskich.

Zwycięzcom gratuluję talentu i piwa.

Krytykantom gratuluję braku lustra w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajemniczy kolega irimi zarejestrował sie by skrytykować imprezę :P

I owszem, bo po pierwsze mogę, po drugie, tu na forum odnalazłem szumne reklamy i przekazałem je dalej znajomym, wobec których czułem się potem "winny", po trzecie ponieważ większość osób przyklasnęła, ja zaś imprezę widziałem inaczej niż przedmówcy - dlatego zarejestrowałem się na forum i skrytykowałem.

Ponieważ wyraziłem głos krytyki, a nie chce być "tajemniczy" a mój głos krytyczny był wygłoszony z zachowaniem netykiety, nie mam żadnych oporów by się spersonalizować:

Rafał Stasik, Uniwersytet Przyrodniczy, Klub Aikido Shin Dojo, Kolarska Drużyna Szpiku, Poznań.

 

Wróćmy do sprawy. Inne głosy krytyki się również pojawiły. Nie rozumiem, dlaczego czasem tak nieśmiałe "Jestem na forum od lat - nie wypada mi krytykować za bardzo" - przepraszam bardzo, ale takim, zwłaszcza takim osobom wypada krytykować bez oporów. Na szczęście to nie komuna i można swobodnie się wypowiadać. Cieszę się, że nie tłukłem się na tę imprezę np. z innego miasta, bo wtedy miałbym powody do dużo większego niezadowolenia. Cieszy, że raczyliście zauważyć po kilku negatywnych postach (nie tylko moich), że coś było nie tak. Głosy w stylu - "staraliśmy się, ale nie wyszło, jak się nie podoba to spróbuj zrobić sam", "krytykom gratuluję braku lustra w domu" są groteskowe same w sobie. Gdy oddaje auto do mechanika, bo on reklamuje się, że wszystko robi jak trzeba, że będę super zadowolony i nie poznam auta, to gdy oddaje mi samochód w kiepskim stanie i mam do niego uwagi, to raczej nie mówi mi "panie zrób se pan sam". Podałem przykład aikidockiego stażu, żeby panowie pasjonaci wiedzieli, że ja jako pasjonat aikido też współorganizuję imprezy i wiem z czym to się je, dlatego mierze siły na zamiary. I mam z tym dość roboty. Wogosz - dzięki za deklarację zrobienia piwka, moje zaproszenie było jedynie retoryczne - by pokazać logistykę organizacji stażu aikido i wskazać, że nie nudzę się - uczelnia, aikido, wolontariat - to zabiera mi aż nadto czasu.

 

Co do waszej imprezy, przejdźmy od krytyki do tworzenia czegoś lepszego:

- Na początek nieco szkoda, że nie było wśród uczestników imprezy prowadzonej ankiety. Proponuje pomyśleć o czymś takim następnym razem. Każdy uczestnik mógłby w anonimowej ankiecie podać co mu się podobało, a co nie. Szczególnie ciekawe byłyby głosy osób spoza branży, bo to przecież ich chcieliście wciągnąć ta imprezą w temat.

- Może zmiana nazwy imprezy na "Mały festiwal piwa"? Moim zdaniem największym waszym błędem było nadanie kameralnej imprezie szumnej nazwy. Zaskakuje mnie wasze zdziwienie, że spodziewałem się imprezy o "juwenaliowym budżecie" ale przecież tak ją przedstawiliście.

- Pytanie: ile browarów zaprosiliście na imprezę? Ile sklepów? Ile poznańskich pubów? Może warto iść w kierunku jak największego rozszerzenia "udziałowców", tak by całe środowisko "piwne" na tym mogło skorzystać i było zainteresowane współpracą z wami?

 

I uwaga do nielicznych za którą z góry przepraszam - nie napinajcie się jak barani pęcherz - "nie podoba się zrób sam" - plisss, "sucha i bezlitosna krytyka" - mam prawo od dyskusji jest forum, także tej ostrej, bardzo krytycznej. Jeśli zacznę łamać netykietę, regulamin forum - usuńcie moje konto - nie będę miał żalu.

 

Pozdrawiam!

 

PS. Oczywiście można do mnie także pisać na prive'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.45-15.00. Chciałem załapać się na obie zapowiadane części. Uliczka okazała się jednym stoiskiem, żadnych konkursów itp nie było, gigantyczny wybór piw z kranu, był zwyczajnie nie gigantyczny a skromny... Niestety nic się nie działo i nic nie zapowiadało zmian, więc wyszedłem zawiedziony, choć zarezerwowałem sobie czas do 17tej.

 

Cały czas rzecz sprowadza się do jednej, jedynej rzeczy: grupa amatorów, pasjonatów poświęciła swój czas by przygotować imprezę nazwana I Poznański Festiwal Piwa. Zareklamowali to bardzo szumnie, wiele obiecując (co konkretnie obiecano przypomniałem dwukrotnie). Z owych obietnic, niewiele się udało zrealizować - dla mnie dysonans był znaczny i przekraczał "małe niedociągnięcia". Teraz padają tłumaczenia, że to robiła grupa amatorów i pasjonatów i jak komuś nie pasuje niech robi sam albo pomaga. Nikt nie kazał tego wydarzenia tak szumnie reklamować, jakby miała być robiona przez zawodowców. Jeśli tego nie rozumiecie, nie widzicie i było wg was OK, to nie mój problem. Domowi piwowarzy, którzy się znają z forum czy z imprez byli zadowoleni, bo to co ich najbardziej interesowało czyli spotkanie grupy pasjonatów z tego co czytam wyszło. Reszta?... Jeśli moja krytyka was boli - trudno, mam do niej prawo. Ja i wielu innych czujemy się nabici w butelkę (sic!).

No nic, Wogoszowi dziękuję za próby rzetelnych wypowiedzi i chyba jako jeden z nielicznych potrafił przyjąć krytykę na klatę i próbował rzeczowo odpowiedzieć.

 

Panowie, to jest wasza impreza, Wy mieliście jakiś zamysł, wizję i jeśli w przyszłości faktycznie było to coś na miarę nazwy to chyba trzeba to inaczej poprowadzić. Zamiast uwag do krytyków, że krytykują, może zacznijcie dyskutować co zmienić, jak podejść do sprawy następnym razem, gdzie były błędy, co da się zorganizować a co nie. Jeśli nie, pozostaje wam jak tutaj:

[media]

[/media]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść, nikt tutaj z nas nie był organizatorem tej imprezy, Wogosz organizował jedynie konkurs z którego się dobrze wywiązał.

Jeśli chcesz pogadać o organizacji przenieś się na browar.biz tam jest podobny wątek i w dodatku pisują organizatorzy imprezy, na tym forum ich nie znajdziesz.

Tutaj jedynie ciśnienie podnosisz osobom które w jakiś sposób zaangażowały się żeby impreza w ogóle zaistniała.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wyraziłem głos krytyki, a nie chce być "tajemniczy" a mój głos krytyczny był wygłoszony z zachowaniem netykiety, nie mam żadnych oporów by się spersonalizować:

Rafał Stasik, Uniwersytet Przyrodniczy, Klub Aikido Shin Dojo, Kolarska Drużyna Szpiku, Poznań.

 

Oooooo. [dźwięk naciskanego klawisza] Widzę, że pan się ładnie przedstawił przed, nam tutaj w tej chwili słuchaczom, przed tymi milionami słuchaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja odwaga będzie inspirująca, Irimi.

Cieszę się, że przedstawiłeś swoje uwagi. Może organizatorzy przyszłych imprez wezmą pod uwagę Twoje słowa. Jak to zostało napisane - organizatorzy tej imprezy udzielają się na innym forum, więc gorzkie żale z okazji braku pokrycia obietnic z rzeczywistością wydajniej będzie skierować gdzieś indziej.

 

Ze swojej strony gratuluję "Wogoszom" ciekawego i darmowego konkursu. Gratuluję także zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom ;).

Mam nadzieję, że w przyszłym roku impreza także dojdzie do skutku i będę mógł się na niej pojawić.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.45-15.00.

To część giełdowa już sie zakończyła

No patrz, a miała być do 13tej. Kolejny zonk... :/

To że kolekcjonerzy zwinęli się wcześniej to chyba nie wina organizatora.Przybyli rano powymieniali się i poszli :beer: To nie sklep by siedzieli od - do. Idąc na giełdę samochodową też masz pretensję że nie siedzą do 15?

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że kolekcjonerzy zwinęli się wcześniej to chyba nie wina organizatora.....
Nie, ale wystarczyło napisać, że giełda może zakończyć się wcześniej. Skąd ktoś kto idzie 1-szy raz ma o tym wiedzieć, że tak naprawdę te godziny to takie tam niezobowiązujące coś? Nie wiem do której trwa giełda samochodowa, ale jeśli do 15-tej, to o 13.45 już jest pusto? Zaplanowałem sobie sobotę pod tę imprezę, czy trudno zrozumieć mój punkt widzenia?

Z resztą, (niemal) wszyscy są i tak baaaardzo zadowoleni, nikt z orgów tu nie zagląda, na drugim forum, na które mnie zaczęto odsyłać, (bo tutaj ma panować jednomyślność jak w pewnej rozgłośni, którą zacytował ekotechnika), temat tam jest martwy od podania wyników konkursu, nie wiedzę sensu, bym gdziekolwiek cokolwiek na ten temat pisał a zwłaszcza tam dublował wpisy. Tak naprawdę przecież było wspaniale, tylko jakiś złośliwiec (ja!) się czepia bogu ducha winnych forowiczów. Kto chciał właściwie odczytał moje opinie.

Życzę zdecydowanie mniejszej ilości wpadek, życzę 100% realizacji programu imprezy w kształcie, w którym sobie wymarzyli twórcy. EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie wszyscy irimi lubią narzekać tak jak ty, uczepiłeś się i nie chcesz odpuścić sobie, zalogowałeś się tylko po to żeby jechać po tym festiwalu? Gratulujemy twojego punktu widzenia, ty nie miałeś co robić na festiwalu, ale za to ja na przykład jestem zadowolony! Spotkałem się z kolegami, niektórych nigdy nie widziałem znałem tylko przez forum, po degustowałem dużo piw domowych, a także z browarów kilka nowości których wcześniej nie miałem okazji spróbować typu Kafka, Kangaroo, Naked Mumu i kilka innych. Prowadziłem wiele rozmów o piwie z wieloma osobami, atmosfera była dobra pomimo wielu braków, kupiłem też kilka piw zagranicznych na alejce, zobaczyłem jak wygląda konkurs piwowarski. Czemu wymieniasz tylko minusy, a plusów żadnych? Nie jesteśmy kółkiem wzajemnej adoracji, a gratulacje spływały za konkurs i podziękowania były za wspólne spotkanie i rozmowy, bo festiwal zostawiał dużo do życzenia co w przyszłym roku zostanie poprawione, powiedziałeś swoje zdanie więc przestań obrażać teraz forumowiczów bo to do niczego nie prowadzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie wszyscy irimi lubią narzekać tak jak ty, uczepiłeś się i nie chcesz odpuścić sobie, zalogowałeś się tylko po to żeby jechać po tym festiwalu?

Nie, nie lubię narzekać, ale czasem trzeba... Jak napisałem powyżej - już odpuściłem Zalogowałem się by wyrazić opinie - fakt, bo mogę i dlatego, że nikt przede mną nie napisał uwag krytycznych, a sądzę, że dla dobra imprezy w przyszłości było ważne by to zrobić. Poza tym korzystam dość często z wiedzy ludzi na tym forum, za co jestem serdecznie wdzięczny.
Gratulujemy twojego punktu widzenia, ty nie miałeś co robić na festiwalu, ale za to ja na przykład jestem zadowolony! Spotkałem się z kolegami, niektórych nigdy nie widziałem znałem tylko przez forum, po degustowałem dużo piw domowych, a także z browarów kilka nowości których wcześniej nie miałem okazji spróbować typu Kafka, Kangaroo, Naked Mumu i kilka innych. Prowadziłem wiele rozmów o piwie z wieloma osobami, atmosfera była dobra pomimo wielu braków, kupiłem też kilka piw zagranicznych na alejce, zobaczyłem jak wygląda konkurs piwowarski. Czemu wymieniasz tylko minusy, a plusów żadnych?
Bo jak wspomniałeś sam - jesteś w towarzystwie. I jak napisałem - bo głosy pozytywne wyrazili inni. Moim zdaniem gdyby wszyscy byli zadowoleni i nie zauważyli różnicy w obietnicach i ich realizacji to za rok wyszłoby jak teraz, a to nijak nie przyczyni się do rozwoju i poprawy imprezy, a chyba wszystkim na tym zależy by była ona lepsza. Po moim wpisie pojawiło się kilka negatywnych opinii...
Nie jesteśmy kółkiem wzajemnej adoracji, a gratulacje spływały za konkurs i podziękowania były za wspólne spotkanie i rozmowy, bo festiwal zostawiał dużo do życzenia co w przyszłym roku zostanie poprawione, powiedziałeś swoje zdanie więc przestań obrażać teraz forumowiczów bo to do niczego nie prowadzi!

Nikogo nie obraziłem, a znamienne, że pierwsze złośliwe uwagi personalne ("spodziewałeś się panienek w kusych sukienkach?") spłynęły od Ciebie. To do niczego nie prowadzi, jak słusznie zauważyłeś. Jeśli z mojej strony były uwagi złośliwe do kogoś personalnie, to jedynie w odpowiedzi na takie zachowanie wobec mnie.

 

Zaproponowałem pod rozwagę kilka zmian, szkoda, że o tym się tu nie mówi...

 

PS. Do orgów. Jeśli w przyszłym roku będziecie chcieli kapelę, która doda czadu imprezie to dajcie znać. Zorganizuję solidny zespół grający rockowe i popowe covery.

Edytowane przez irimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrody w IV Konkursie Piw Domowych w Poznaniu:

 

I miejsca we wszystkich kategoriach:

- bon o wartości 100 zł ufundowany przez sklep Centrum Piwowarstwa - do zamiany na towary w sklepie (bez kosztów przesyłki)

- fermentor BA z rurką fermentacyjną i kranikiem + 5 kg słodu Pale Ale Weyermann - ufundowana przez sklep Browamator

- zestaw piw belgijskich ufundowany przez Słodownię Soufflet Polska Sp. z o.o.

 

II miejsca we wszystkich kategoriach:

- bon o wartości 75 zł ufundowany przez firmę PHU "Kłos" - do zamiany na towary w jednym ze sklepów internetowych (bez kosztów przesyłki)

- fermentor BA z kranikiem + kapsle 300 szt - ufundowana przez sklep Browamator

- zestaw piw belgijskich ufundowany przez Słodownię Soufflet Polska Sp. z o.o.

 

III miejsca we wszystkich kategoriach:

- bon o wartości 50 zł ufundowany przez sklep Homebrewing.pl - do zamiany na towary w sklepie (bez kosztów przesyłki)

- fermentor BA z kranikiem + kapsle 100 szt - ufundowana przez sklep Browamator

- zestaw piw belgijskich ufundowany przez Słodownię Soufflet Polska Sp. z o.o.

 

Nagrody rzeczowe zostaną wysłane pocztą (niektórzy piwa już odebrali)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.