Skocz do zawartości

Chlodzenie brzeczki, inne metody


Heisenberg

Rekomendowane odpowiedzi

Ile wymienników ciepła 20 płytowych potrzebowałym, aby w 20°C schłodzić brzeczkę do temperatury otoczenia i ograniczyć zużycie wody do min ~10l przy warce 30l ? Ma ktoś jakiś wzór do obliczenia +/-

Fajnie byłoby wogóle nie korzystać z wody przy chłodzeniu, jedynie temperatura otoczenia, lub energia elektryczna, mam problem z ilością wody. Ma ktoś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo Peltiera + blok wodny.

 

frvrv.jpg

dvdvd.jpg

 

Dość powoli idzie, ale to wykonalne. I nie używasz wody, tylko prądu i grawitacji.

 

Fajnie, fajnie, tylko z jakiego sprzętu to pozyskać najlepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wymienników ciepła 20 płytowych potrzebowałym, aby w 20°C schłodzić brzeczkę do temperatury otoczenia i ograniczyć zużycie wody do min ~10l przy warce 30l ? Ma ktoś jakiś wzór do obliczenia +/-

 

chcesz zużyć 10 litrów do schłodzenia 30 litrów brzeczki? nawet jakbyś miał wodę lodową to i tak z fizyką przegrasz.

 

Fajnie byłoby wogóle nie korzystać z wody przy chłodzeniu, jedynie temperatura otoczenia, lub energia elektryczna, mam problem z ilością wody. Ma ktoś pomysł?

 

schłodzenie o 80 stopni 30 kilogramów brzeczki potrzeba odprowadzić około 10 MJ ciepła.

zakładając że chcemy to schłodzić w przeciągu 30 minut (1800s) to potrzebujemy 5,6 kW mocy chłodniczej. Przy założeniu że moc chłodnicza agregatu jest ~3 razy większa niż moc elektryczna to i tak potrzeba agregat ze 2 kW, co jest dość dużo jak na domowe warunki i nie każde urządzenie się do tego nada.

 

Co do peltierów jakbyś chciał ich użyć do schłodzenia brzeczki w te 30 minut to zakładając ich sprawność 50%, to potrzebowałbyś ich łącznej mocy 13,2 kW co przy napięciu pracy 12V daje prąd.... 1100 A :) peltiery są dobre do procka a nie do takich dużych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chłodzę na dwa garnki w wannie zimnej wody stale mieszając brzeczkę w garnku i wodę w wannie co jakiś czas dolewając trochę zimnej. Co prawda mam dopiero dwie brzeczki w ten sposób schłodzone, ale żadna nie chłodziła się dłużej niż godzinę-półtorej (nie wiem ile dokładnie bo nie kontrolowałem tego z zegarkiem tylko tak szacuje) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa. Posłuchaj tego i kupuj wymiennik :D.

Święte słowa, kto nie używa, ten nie wie jaka to wygoda.

Wczoraj wymiennikiem schłodziłem w 10 minut 20 litrów brzeczki do temperatury 25C.

Pewnie dałoby się nawet szybciej, ale właściwie jedynym ograniczeniem czasowym jest tu tylko przekrój węża odprowadzającego, bo woda jeszcze nie leciała na full.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NaOH po każdej warce, a potem płuczę roztworem kwasku cytrynowego, zamykam szczelnie i tak czeka do następnej warki. Potem podczas chłodzenia napełniam go gorącą brzeczką na kilka minut, co chyba wystarcza, bo generalnie nie mam problemów z infekcjami.

Pompy nie stosuję, bo jest zbędna. Zdjęcia są stare, bo wymiennik powinien stać pionowo, żeby zapewnić jak najlepszą wydajność.

 

med_gallery_151_90_17318.jpg

med_gallery_151_90_20223.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chiałbym poporstu ograniczyć zuzycie wody do minium, planuję od dłuzszego czasu zakup wymiennika i myślę, że opcja 2 szt. ograniczny mi jeszcze bardziej zużycie i skróci czas chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z dwoma, pewnie lepiej, ale coś za coś. Mniejszy strumień wody to dłuższy czas chłodzenia, czyli .. więcej zużytej wody, bo wymiennik chłodzi najlepiej przy przepływie turbulencyjnym. Mnie zależy głównie na czasie, a wodę i tak można wykorzystać np. do mycia sprzętu albo do kąpieli, zresztą te kilkadziesiąt litrów więcej to żaden koszt przy cenie wymiennika (ponad 200 zł). W zimie mieszczę się w 20-30 litrach wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę ma swoją ( i dobrą), a studnie nie głęboką, jeszcze nie chcę się podpinać do miejskiej, dlatego myślę o innych rozwiązaniach. Wymienniki+wentylatory na wymiennikach spomagające chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chiałbym poporstu ograniczyć zuzycie wody do minium, planuję od dłuzszego czasu zakup wymiennika i myślę, że opcja 2 szt. ograniczny mi jeszcze bardziej zużycie i skróci czas chłodzenia.

Wodę przepuszczona przez wymiennik zbieram do zbiornika o odpowiedniej pojemności i wykorzystuję w całości przy następnym warzeniu. Nic się nie marnuje, nie licząc wody użytej do mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do brzeczki powstałej w procesie zacierania można dodać zimną wodę?

 

 

Obojętne czy będzie sterylna czy nie - i tak przecież idzie do chmielenia. (jeśli mowa o brzeczce po zacieraniu)

Edytowane przez Qxa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do brzeczki powstałej w procesie zacierania można dodać zimną wodę?

 

 

Obojętne czy będzie sterylna czy nie - i tak przecież idzie do chmielenia. (jeśli mowa o brzeczce po zacieraniu)

chodzi mi o brzeczkę już nachmieloną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ogniwo Peltiera + blok wodny.

Dość powoli idzie, ale to wykonalne. I nie używasz wody, tylko prądu i grawitacji.

 

Witaj!

Bardzo mnie zainteresował Twój projekt.

O Peltierach już czytałem sporo i zastanawiam się jak je zainstalować do swojej styropianowej lodówki. Myślałem na szybko o prostej konstrukcji:

- wycięcie w styropianowej ściance/denku otworu o wielkości płytki peltiera (np. 5x5 cm)

- na zewnątrz dodać radiator z wiatraczkiem - mam po komputerze

- wewnątrz co najwyżej jakiś mały radiator

 

A Ty piszesz o jakimś bloku wodnym. Napisałbyś w kilku słowach co to jest i jak działa?

A może kilka zdań o całym Twoim rozwiązaniu? Co się sprawdziło i jakie są słabe punkty?

 

I najważniejsze co mnie trapi: Jakiej mniej więcej mocy musi być ogniwo, aby utrzymać temperaturę 0'C, gdy np. 10 jest na zewnątrz. Lodówka powiedzmy ze styropianu 5cm.

Nie chodzi mi o schładzanie gorącej brzeczki, bo to można i pet'ami z lodem, ale najważniejsze aby utrzymać potem niską temperaturę.

 

Pozdrawiam,

Robertus

Edytowane przez roberto_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.