Skocz do zawartości

Chmiel z sadzonek


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

A czy byłby ktoś chętny na zakupy na wiosnę w http://www.eickelman.../aromatic-hops/ bo sam kupować za granicą się troszkę boję z moją znajomością obcych języków.

Miejsca u rodziców pod dostatkiem to mógłbym pokaźny chmielnik uruchomić.

A oferta wydaje się być ciekawa.

Edytowane przez nikiboom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem zamiar zakupić tam kilka sadzonek, chyba że uda mi się dorwać saaza i cascade w Polsce... ale to i tak na wiosnę kiedy będzie można sadzonki posadzić od razu do ziemi, przesyłka kurierem 20 eur, ciekawe tylko ile sadzonek tam wejdzie

warto mieć swój chmielnik, chmiel u mnie rośnie jak chwast, nie trzeba za tym łazić, a po kilku latach można praktycznie uniezależnić się od zakupów chmielowych, szczególnie że chmiel coraz droższy... tylko jak dorwać trochę tych amerykańskich i australijskich wynalazków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy byłby ktoś chętny na zakupy na wiosnę w http://www.eickelman.../aromatic-hops/ bo sam kupować za granicą się troszkę boję z moją znajomością obcych języków.

Miejsca u rodziców pod dostatkiem to mógłbym pokaźny chmielnik uruchomić.

A oferta wydaje się być ciekawa.

 

Mój założony w zeszłym roku chmielnik przerósł (nie tylko w cudzysłowiu :-) ) moje oczekiwania, więc rozwijam chmielnik, szczególnie że miejsca mam na produkcję przemysłową :-)) mogę wziąć 5-6 sadzonek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno Smaragd i Opal daje ciekawy aromat. O tym pierwszym piszą, że jest to niemiecka odpowiedź na amerykańskie chmiele. Przetestuje w najbliższym czasie i dam znać:)

 

Widzę, że radzić w kwestii chmielnika miał bym u kogo:) Ja bym wziął kilka sztuk, tylko ciekawe jak ma się kwestia przeżywalności tych sadzonek w transporcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że radzić w kwestii chmielnika miał bym u kogo:) Ja bym wziął kilka sztuk, tylko ciekawe jak ma się kwestia przeżywalności tych sadzonek w transporcie?

 

Nie takie sadzonki przeżywały. W zeszłym roku poczta "zagubiła" paczki z 40 krzakami winorośli. Po 2,5 tygodnia nadeszły - przeżywalność 90%.

Z opisu na stronie wynika że to sadzonki. A może sztobry? Problem z przesyłka znika zupełnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z sadzeniem z nasion ?,kiedyś na ebay znalazłem aukcje ze sporym wyborem.

A z nasion będziesz miał męskie czy żeńskie?

http://www.piwo.org/topic/4003-nasiona-chmielu/#entry77994

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przed sezonem dwa ciekawe opracowania, w pierwszym o chmielu od strony 85, ale dla zainteresowanych uprawą, sadzonkami w sumie od strony 99. Drugie opracowanie dotyczy trzech polskich odmian i ocenie jakościowej szyszek w zależności od rozmieszczenia na roślinie :)

TWORZENIE POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W HODOWLI TYTONIU I CHMIELU.pdf

ocena jakościowa szyszek.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się miałem w 2 dużych donicach wsadzone sztorby...zarosło cały balkon mimo tego że jest bardzo wietrzny. Powodem dlaczego zrezygnuję w tym sezonie to ilość wody którą wypijał chmiel zdażało się jak bylo upalnie ze 10 litrów dziennie nie starczało. A jak nie podlaleś ranno czy wieczorem odrazu zaczynał więdnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się miałem w 2 dużych donicach wsadzone sztorby...zarosło cały balkon mimo tego że jest bardzo wietrzny. Powodem dlaczego zrezygnuję w tym sezonie to ilość wody którą wypijał chmiel zdażało się jak bylo upalnie ze 10 litrów dziennie nie starczało. A jak nie podlaleś ranno czy wieczorem odrazu zaczynał więdnąć.

Masz jakieś zdjęcia tego chmielu na balkonie?Ile szyszek zebrałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Coś mnie naszło ostatnio na własny chmielnik. Myślałem o sadzonkach. O ogrodnictwie wiem niewiele, liczę na dużą pomoc współdomowników, ale póki co mam dwa podstawowe pytania:

1) Czy nie jest już za późno na sadzenie chmielu z sadzonek? Czy można liczyć na jakikolwiek zbiór przy tak póxnym sadzeniu?

2) Chce mieć chmielnik raczej symboliczny. Myślałem o jednym krzaku Sybilli i drugim Lubelskiego. Czy trzeba się liczyc z jakąś stratą sadzonek w procesie ich zakorzeniania itd... Chodzi mi czy konieczne jest zamówienie większej liczby sadzonek niż chcemy mieć w efekcie pędów?

 

Będę wdzięczny za pomoc, tym bardziej temat nagli - jeśli w ogóle już teraz nie jest za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspertem nie jestem ale wydaje mi się, że spokojnie jeszcze można sadzić. Ja kilka dni temu wsadziłem sztobry do donicy na balkonie i pięknie puściły pędy. Zresztą na polach na lubelszczyźnie też w wielu miejscach dopiero wyłazi z ziemi. Po prostu musisz się liczyć z tym, że jak za późno zasadzisz chmiel, to na jesieni szyszki nie zdążą dorosnąc - będą mniejsze i mniej aromatyczne (chyba); albo później zbierzesz w pełni dojrzałe szyszki jeśli jesień będzie ciepła i długa ;)

 

Jeśli chodzi o transport, to jak pisał ktoś wcześniej: wszystko zależy od zabezpieczenia paczuszki. Jeśli korzenie nie obeschną, to nawet zwiędnięty pęd powinien się podnieść, ew. roślina puści następne. Ja dla pewności zamówiłbym po dwie sadzonki. jeśli obie się przyjmą, to można się z kimś wymienić.

Edytowane przez gregroc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sadzonki chmielu możesz sadzić cały rok, jeżeli będziesz dbał o chmiel i pogoda będzie sprzyjająca to powinieneś coś zebrać.

2. Raczej nie ma żadnych strat (wyjątek to szkodniki tj. nornica, karczownik i choroby chmielu), oczywiście sadzonka musi też być w dobrym stanie(najważniejszy jest system korzeniowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi na moje pytania :D

 

Jako, że nie czuję się zbyt mocny w temacie ogrodnictwa, zamówiłem 1 ( JEDNĄ ) sadzonkę Sybilli. Jak eksperyment się uda, może za rok powiększę swój chmielnik.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.