Skocz do zawartości

Biegacze


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

Póki co się przyda. Kurcze. Jak sobie policzyłem po jednym begu, to wyszło, że przekroczyłem HR max :D A wydawało mi się, że biegnę spokojnie.

Najwyżej odłączę pulsometr, a polecę z samym gps :D

Co to znaczy, że przekroczyłeś HR max? Masz ustawioną jakąś szacunkową wartość w pulsometrze? Dzięki pulsometrowi możesz odczytać HR max po biegu (takie coś z ciekawości bym sobie zmierzył np na jakiś zawodach, albo na teście coopera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pulsometrem jeszcze nie biegałem. Póki co czeka w pudełku (kupiony we wtorek) bo z racji zawianych dróg nie wyruszam na trasę.

HR max to teoretycznie 220 minus wiek, a to dawałoby 184. O ile się nie mylę bieżące tętno liczy się przez 10 sekund, mnoży razy 6 i dodaje 10. Gdy tak policzyłem jak w mordę wyszło mi 184.

Po niedzieli uruchomię garmina to się sprawdzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisał Łukasz, tak wyliczone HRmax weryfikują dobrze zawody; zwłaszcza na krótkich dystansach i gdy dajesz się ponieść fali.

Na Krakow Business Runie udało mi się przeskoczyć wartość zmierzoną na treningowych podbiegach, bo startowałem zbyt blisko linii (;

A przy okazji, który z Forerunnerów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy sposób na sprawdzenie HR max to biec najszybciej jak się da (przy jak największej motywacji) np na 400 m.

 

tętno na 10 sek x 6 = tętno na minutę (nie wydaje mi się że trzeba tam dodawać 10)

 

tętno spada od razu po skończonym wysiłku (przez pierwsze ok 3 sek spada powoli, potem szybciej) im krócej mierzysz tętno tym bardziej dokładne. dlatego nie mierzy się przez minutę, tylko na 10 lub 6 sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy sposób na sprawdzenie HR max to biec najszybciej jak się da (przy jak największej motywacji) np na 400 m.

400m to odcinek zdecydowanie zbyt krótki by rozbujać organizm do takiego tętna. No chyba, że będzie to ostatnie 400m jakiegoś dłuższego biegu.

 

Dobry test jest tutaj:

http://www.bieganie.pl/?show=1&cat=15&id=411

 

Warto jeszcze dodać, dla porządku, że obliczanie tętna ze wzoru 220-wiek jest powszechnie uważane za mało wiarygodne i sprawdza się to tak samo często jak się nie sprawdza.

W moim przypadku, przykładowo, różnica wynosi ponad 20 uderzeń pomiędzy testem a obliczeniami z tego wzoru co jest dosłownie przepaścią i diametralnie zmienia strefy tętna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się fajnie. Długo mnie kusił i się wahałem. Ba, była okazja kupić używanego przez pół roku FR 405, z 2,5 letnią gwarancją, ale jak zobaczyłem, że do obsługi ma 2 przyciski, a resztę załatwia się mizianiem paluchem po obudowie i poczytałem, że ludzie na to narzekają, to zrezygnowałem.

Po niedzieli wybiegnę w trasę i sprawdzę :) Zakładam, że szybciej złapie gps niż endomondo/cardio trainer w telefonie i nie będzie takich skoków tempa.

Pożyjemy, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) jak zobaczyłem, że do obsługi ma 2 przyciski, a resztę załatwia się mizianiem paluchem po obudowie i poczytałem, że ludzie na to narzekają, to zrezygnowałem.

Też się bałem, że może być niewygodnie, ale obsługa jest bezproblemowa (dopóki nie biegasz w ulewnym deszczu albo przepocony rękaw nie wjedzie na "bevel"). Zawsze też można "bevel" zablokować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj pogwałciłem założenia planu treningowego. Miało być 2x5 km 6:30 min/km a ja zrobiłem sobie test na 10 km. Widać lekką progresję. Czas krótszy o 6 minut od dotychczasowego wyniku :)

A tak przy okazji. Macie może konta na maratonypolskie.pl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pogwałciłem założenia planu treningowego. Miało być 2x5 km 6:30 min/km a ja zrobiłem sobie test na 10 km. Widać lekką progresję. Czas krótszy o 6 minut od dotychczasowego wyniku :)

A tak przy okazji. Macie może konta na maratonypolskie.pl ?

A to się pochwalę :) Ja wczoraj zaliczyłem debiut na zorganizowanym biegu (Bieg urodzinowy Gdyni). 10km ukończyłem z czasem 52:59. Do 8 Półmaratonu Warszawskiego pozostało 40 dni ;) Zaczynam się poważnie zastanawiać jak to zrobić, żeby tam nie spuchnąć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A to się pochwalę :) Ja wczoraj zaliczyłem debiut na zorganizowanym biegu (Bieg urodzinowy Gdyni). 10km ukończyłem z czasem 52:59. Do 8 Półmaratonu Warszawskiego pozostało 40 dni ;) Zaczynam się poważnie zastanawiać jak to zrobić, żeby tam nie spuchnąć :D

 

Proponował bym zakasać rekawy i wziąść się mocno do pracy :)

Najlepiej 3 treningi tygodniowo:

 

Rozbieganie wolne 14 - 17 km (więcej też będzie ok)

Rozbieganie szybkie ~10 km (pierwsze 2 km spokojnie a potem stopniowo przyśpieszamy) całość powinna się zamknąć ~55 - 56 min

Rozbieganie 8 - 11 km zakończone 6-8 żywymi przebieżkami (100m)

 

Mniej więcej taki cykl z powodzeniem stosowałem do wszystkich półmaratonów.

 

10 dni przed startem zluzuj trochę trening a podczas biegu miej się na baczności aby za szybko nie pognać pierwszych km (szczególnie jak staniesz z lepszymi zawodnikami i pociągnie Cię fala).

 

Pozdr i do zobaczenia na starci.

 

Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się pochwalę :) Ja wczoraj zaliczyłem debiut na zorganizowanym biegu (Bieg urodzinowy Gdyni). 10km ukończyłem z czasem 52:59. Do 8 Półmaratonu Warszawskiego pozostało 40 dni ;) Zaczynam się poważnie zastanawiać jak to zrobić, żeby tam nie spuchnąć :D

 

Proponował bym zakasać rekawy i wziąść się mocno do pracy :)

Najlepiej 3 treningi tygodniowo:

 

Rozbieganie wolne 14 - 17 km (więcej też będzie ok)

Rozbieganie szybkie ~10 km (pierwsze 2 km spokojnie a potem stopniowo przyśpieszamy) całość powinna się zamknąć ~55 - 56 min

Rozbieganie 8 - 11 km zakończone 6-8 żywymi przebieżkami (100m)

 

Mniej więcej taki cykl z powodzeniem stosowałem do wszystkich półmaratonów.

 

10 dni przed startem zluzuj trochę trening a podczas biegu miej się na baczności aby za szybko nie pognać pierwszych km (szczególnie jak staniesz z lepszymi zawodnikami i pociągnie Cię fala).

 

Pozdr i do zobaczenia na starci.

 

Lukasz

Tak tak. Przygotowania w pełni :) Biegam 4 razy w tygodniu. Raczej staram się biegać na określony puls, przy którym swobodnie łykam kilometry i nie odczuwam większego zmęczenia. Biegnąc tę 10-tkę wiedziałem, że przebiegnę i można było sobie pozwolić na różne tempo. Na półmaratonie nie mam innego celu, niż tylko dobić do mety :) Żadne ściganie, ani zarzynanie się nie wchodzi w grę :) Planuję w treningu umieścić taką pozycję jak przebiegnięcie dystansu półmaratonu tak na próbę. Kiedy najpóźniej mogę sobie taką dawkę wysiłku zaserwować? ile musi minąć między tym treningiem, a startem żeby to było bezpieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panuje takie przekonanie, że minimalny czas na pełną regenerację po zawodach/sprawdzianie powinien wynosić (dystans /2) dni. Czyli dla 21 km będzie to 10 dni. Ja bym sprawdzian zrobił około 3 tygodni przed startem (w przypadku drobnej kontuzji będzie czas na wylizanie się) :)

 

Jeżeli robisz 4 treningi dziennie to tym lepiej dla Ciebie i możesz spokojnie stawiać sobie bardziej ambitny cel niż tylko dobiegnięcie. Staraj się urozmaicać treningi poniewać ciagłe bieganie w tym samym tempie (pulsie) strasznie zamula i efektywność treningu jest niska.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panuje takie przekonanie, że minimalny czas na pełną regenerację po zawodach/sprawdzianie powinien wynosić (dystans /2) dni. Czyli dla 21 km będzie to 10 dni. Ja bym sprawdzian zrobił około 3 tygodni przed startem (w przypadku drobnej kontuzji będzie czas na wylizanie się) :)

 

Jeżeli robisz 4 treningi dziennie to tym lepiej dla Ciebie i możesz spokojnie stawiać sobie bardziej ambitny cel niż tylko dobiegnięcie. Staraj się urozmaicać treningi poniewać ciagłe bieganie w tym samym tempie (pulsie) strasznie zamula i efektywność treningu jest niska.

 

Pozdr

Tak właśnie myślałem, żeby próbę generalną zrobić 2 marca. Zostanie 21 dni na dojście (dobiegnięcie) do siebie :P Swoją drogą skoro to forum piwo.org to wymyśliłem, że pobiegnę do Gdanska do Degustatorni albo Brovarni na dobre piwko :):beer: przy takiej motywacji to musi się udać! :D to będzie mniej więcej jakieś 22km, także akurat. Tylko ciekawe czy po tym piwku nie będą musieli mnie zbierać z podłogi! :P

Mój trening to w zasadzie godzinka biegu w 3 zakresie. Przy pulsie na poziomie 172-177 mogę biec i biec i nawet się uśmiechać ;) Czasami podbijam czasami zwalniam, ale kręcę się w tych granicach. Trening 45-75min i teraz zamierzam to wydłużać w czasie i zmniejszyć puls, bo 21km to ja tak nie uciągne chyba ;) Wszystko zależy od tego jak będę się czuł. Cel minimum: Nie spuchnąć i minąć linię mety. A jak będzie..zobaczymy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i koledzy!

Kto jest zarejestrowany na maratonypolskie.pl niech pod tym linkiem zagłosuje na moje zdjęcie: http://www.maratonyp...061_50_2147.jpg

Chciałbym wygrać pakiet startowy, bo 100 zł za niego w życiu nie dam. :D

 

A w ogóle... czy bieganie nie mogłoby być tańsze? ;)

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chciałem zaprosić na dwie imprezy biegowe:

 

http://www.nasportowo.dziegielow.org.pl/trasa-edycja-wiosenna,268.html

 

http://maratonkierat.pl/

 

Na tej pierwszej jeszcze nie byłem, na kieracie 2 razy, hardcorowa impreza, polecam.

Jak zdrowie pozwoli to startne na obydwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zaprosić na dwie imprezy biegowe:

 

http://www.nasportow...osenna,268.html

 

http://maratonkierat.pl/

 

Na tej pierwszej jeszcze nie byłem, na kieracie 2 razy, hardcorowa impreza, polecam.

Jak zdrowie pozwoli to startne na obydwu.

Idź na całość ;)

http://www.biegrzeznika.pl/index.php/home/podstawoweinformacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zaprosić na dwie imprezy biegowe:

 

http://www.nasportow...osenna,268.html

 

http://maratonkierat.pl/

 

Na tej pierwszej jeszcze nie byłem, na kieracie 2 razy, hardcorowa impreza, polecam.

Jak zdrowie pozwoli to startne na obydwu.

Idź na całość ;)

http://www.biegrzezn...awoweinformacje

Ty to wiesz jak człowieka zmoblizować na 23 dni przed startem w półmaratonie :D:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pochwalę się tak mi się poszczęściło :)

Dziś zadzwoniono do mnie i poproszono, bym zaczął myśleć jakie modele wchodziłyby w krąg mych zainteresowań. No to się zastanawiam :) Ponoć od przybytku głowa nie boli. Ale co tu wybrać (z mej listy wyrzuca buty, które były testowane w pierwszej edycji). Oto zagadka.

Na 100% coś na twarde nawierzchnie, bo choć zdarza mi się pobiegać po lesie, to ostatnio głównie polbruk/asfalt, a jeśli drogi polne to gliniaste, więc gdy są suche twardością asfaltowi zbytnio nie ustępują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.