Skocz do zawartości

Fałszywe dno


Mero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przeszukałem forum pod kątem tematów dotyczących fałszywego dna, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na kilka pytań (może źle szukałem), byłbym wdzięczny za spostrzeżenia osób, które korzystają z takiego rozwiązania:

 

1) Jaki powinien być dystans między dnem kadzi a fałszywym dnem i w związku z tym na jakiej wysokości od dna nawiercić otwór pod nypel?

 

2) Wybrać zawór 3/4 czy 1/2?

 

3) We wszystkich rozwiązaniach widziałem, że rurka odprowadzająca brzeczkę spod FD znajduje się na środku kega. Rozumiem, że jest to spowodowane tym, że keg ma wklęsłe dno. Czy w przypadku garnka z płaskim dnem ta rurka (a właściwie samo kolanko) mogłaby znajdować się tuż przy ściance garnka?

 

4) Wyczytałem, że w razie grzania kadzi od dołu konieczne jest zawracanie zacieru, aby nie przegrzewał się pod FD. Czy ktoś zawraca zacier przy użyciu pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jaki powinien być dystans między dnem kadzi a fałszywym dnem i w związku z tym na jakiej wysokości od dna nawiercić otwór pod nypel?

 

Jak najmniejszy, czyli taki jak masz nypel. Jak mam nypel 3/4 cala a odległość od dna jakieś 2,5 cm.

 

2) Wybrać zawór 3/4 czy 1/2?

 

Przez 1/2 może Ci nic nie polecieć. Bierz 3/4.

 

3) We wszystkich rozwiązaniach widziałem, że rurka odprowadzająca brzeczkę spod FD znajduje się na środku kega. Rozumiem, że jest to spowodowane tym, że keg ma wklęsłe dno. Czy w przypadku garnka z płaskim dnem ta rurka (a właściwie samo kolanko) mogłaby znajdować się tuż przy ściance garnka?

 

Jak masz taboret rurka z dna może być problematyczna. Ale poza tym ja nie widzę żadnej różnicy czy była by z boku przy dnie czy ze środka dna.

 

4) Wyczytałem, że w razie grzania kadzi od dołu konieczne jest zawracanie zacieru, aby nie przegrzewał się pod FD. Czy ktoś zawraca zacier przy użyciu pompy?

 

Jest to konieczne gdyż z fd robi się membrana i brzeczka może Ci się przypalać, a na pewno będzie miała większą temp. niż zacier. Ja mam osobny gar do wysładzania i filtracji a osobny do zacierania, żeby nie bawić się w zwracanie zacieru. Jak masz pompę będzie Ci szło szybciej z tym zwracaniem. Ale zauważ też to że śruta może Ci przytkać sito i nic Ci nie poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3) We wszystkich rozwiązaniach widziałem, że rurka odprowadzająca brzeczkę spod FD znajduje się na środku kega. Rozumiem, że jest to spowodowane tym, że keg ma wklęsłe dno. Czy w przypadku garnka z płaskim dnem ta rurka (a właściwie samo kolanko) mogłaby znajdować się tuż przy ściance garnka?

 

Mogłaby, ale odprowadzanie brzeczki ze środka zwiększa wydajność wysładzania. Nie pamiętam dokładnej liczby ale różnica wydajności pomiędzy odpływem na ściance i ze środka była powtarzalna i wynosiła dobrych pare procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

a mnie zastanawia dlaczego fałszywe dno działa jesli jest metalowe z podłużnymi otworami i wszyscy zachwalają a plastikowe wiadra z ponawiercanymi dziurami już nie? czy chodzi tylko o kształt otworów ?

Edytowane przez toldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciśnienia czy ciężaru?

 

pod sitem masz mniejsze ciśnienie niż nad sitem, co powoduje powstawanie siły. Na młóto w roztworze działa przecież siłą wyporu więc ono samo w sobie nie powoduje takiego nacisku na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po moim teście z fałszywym dnem z plastikowego wiadra wzrosła mi wydajność, jednak długo musiałem zawracać - chyba z 6 litrów - zanim filtrat był w miarę klarowny - niestety szczeliny wykonywałem kątówką z tarczą 1mm - mniejszych się nie da. Możliwe że to jest problem. Z drugiej strony w zasypie było około 2kg pszenicznego. W przyszłym tygodniu będę robił Bittera, to zobaczę jak wyjdzie tym razem.

 

Edit: dodam, że pod fałszywym dnem znajdował się filtrator z oplotu luźno leżący na dnie fermentora z kranikiem.

Edytowane przez shayboos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to oplot w tym wypadku nic nie daje, bo działa on jedynie w połączeniu z młótem (młóto to warstwa filtracyjna, a wężyk to kanalik, którym ma wypływać przefiltrowana brzeczka).

 

W moim wypadku trochę jednak dał - 1mm otwory w plastiku, które pod naciskiem jednak troszeczkę się wyginają i rozszerzają na początku puściły trochę młóta i filtrator zatrzymał trochę tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 2 lata później...

Co myślicie o takim wynalazku na FD?



https://allegro.pl/oferta/blacha-nierdzewna-perforowana-rv-1-2-1mm-kolo-7563541576


[/Code] 



[/Spoiler]

Średnica otworów 1mm co 1mm, tj mm dziury mm blachy, 1mm grubości. 

Dorobić parę dobrych podpór (z śrub nawet) i będzie gitara, czy sie mylę? 50% prześwitu, więc wydajność być powinna i brak problemu z zatkanymi dziurami - na taką ilość nawet jak sie połowa zatka to i tak dobry wynik w porównaniu do nacinanych FD(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przyduże otwory (1mm), ale też pewnie da radę, na początku przeleci trochę młóta, ale i tak się ułoży i będzie funkcjonowało poprawnie.

Grubość 1mm też OK dasz kilka podparć i się nie będzie uginać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.