Skocz do zawartości

Chyba zatrzymana fermentacja


Afghan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam chyba problem z warką 13, Bitterem. Na drożdżach S-04 z 11°Blg zeszło tylko do 5°Blg. Zamieszać fermentatorem? Fermentacja w 21-22°C. Jeśli zamieszać, to jak mocno? Tak jak przy napowietrzaniu? Czy wystarczy zakręcić lekko fermentatorem?

A może przelać już na cichą i już może na cichej reszta dofermentuje? Miałem jutro przelewać na cichą i teraz nie wiem co mam robić. W razie czego to też mam saszetkę suchych drożdży S-04.

 

Słody:

3,75 kg - Pale Ale Strzegom (6,0 EBC)

500 g - Płatki jęczmięnne błyskawiczne

250 g - Słód Brown (180,0 EBC)

100 g - Carahell (25,0 EBC)

150 g - Karmelowy 30 (39,0 EBC)

 

Dodatki:

5 g - gips

 

Drożdże:

Gęstwa SafAle S-04

 

Zacieranie:

68oC przez 60 min

po negatywnej próbie jodowej

76o przez 10 min i filtracja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszaj lekko a jutro przelewaj na cichą - trochę jeszcze zejdzie. Z mojego doświadczenia wynika, że te drożdże już tak mają - zawieszą się a potem dofermentowują w butelce.

 

Pozdr,

 

Nie napisałeś ile trwała burzliwa ale zakładam, że co najmniej 4 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te drożdżaki szybko fermentują, szybko opadają na dno, a potem powoli dojadają resztę. Możesz zamieszać fermentorem, żeby je trochę podnieść i następnego dnia przelać na cichą. Po dwóch tygodniach piwo powinno być dofermentowane i pięknie klarowne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te drożdżaki szybko fermentują, szybko opadają na dno, a potem powoli dojadają resztę. Możesz zamieszać fermentorem, żeby je trochę podnieść i następnego dnia przelać na cichą. Po dwóch tygodniach piwo powinno być dofermentowane i pięknie klarowne :)

Już raz stosowałem te drożdże i w trzy dni zeszły mi z 11°Blg do 3,5°Blg, fakt że fermentowały w temperaturze kilka stopni wyższej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest nieodpowiednia faza księżyca :D

Zajrzałem dzisiaj do fermentora (trzeci dzień fermentacji), a tam zero piany i jakiś dziwny, lekko kwaśny zapach. Blg 7, w smaku ok - żadnych kwaśnych czy aptecznych smaków. Doszedłem do wniosku, że drożdże poszły spać. Zamieszałem fermentorem i poczekam, szkoda że nie mam już gęstwy żeby dodać do brzeczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam chyba problem z warką 13, Bitterem. Na drożdżach S-04 z 11°Blg zeszło tylko do 5°Blg.

To nie jest problem. Te drożdże zbyt głęboko nie odfermentują. Za to ładnie osiadają na dnie i dają piwo klarowne. Do 4 Blg mogą Ci zejść jeszcze na cichej, ale nie liczył bym na wiele.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie:

68oC przez 60 min

 

W/g mnie nie liczył bym na głębokie odfermentowanie.

 

Jeśli nie zrobi FFT to nie będzie wiedział, tylko pamiętaj że na drożdżach piekarniczych jest margines błędu ze względu oczywiście na inne drożdże. Wynosi on +/- 0,5-1 Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano zrobiłem test na drożdżach piekarniczych, jutro wieczorem sprawdzę wynik i przelewam na cichą. W razie test sporo zejdzie, a piwo po cichej nadal nie odfermentuje jak test, zabutelkuję bez dodatku cukru lub z minimalnym dodatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.