Skocz do zawartości

Pozainfekcyjne przyczyny wysokiej kwasowości piwa


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie, czy są takie?

Ostatnio uwarzyłem trzecie piwo z brewkit'a i oczywisci znowu kwaśne. Przestrzegając wszelakich zasad dotyczących dezynfekcji, znowu kwaśne. Mam w pracy znajomych chemikow. Kolezanka podpowiada mi ze moze zachodzic synteza chloru z wody wodociagowej i w ten sposob powstawac HCl. Czy to brzmi rozsadnie? Bede robil mikrobiologie i PH tego mojego mlodego piwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sporo tego chloru by musiało być że by podczas gotowania albo grzania (bo ja puszkę co prawda chmieloną robiłem raz to nawet nie gotowałem) nie odparował ,może masz piwa takiego stylu że są kwaskowe,ile czasu leżakowały?

są tacy co twierdzą że wszystkie puchy mają kwaskowy posmak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam się ale może to wina drożdży ?raz że chyba jest ich tylko 6g ,ale producent wymyślił że starczy więc pewnie starczy,dwa jak one były przechowywane? widziałem kiedyś jak stały w sklepie przy oknie na słońcu ,a ile czasu kto to wie,inna sprawa że ma możliwości chyba samych drożdży wyjąć nie uszkadzając opakowania np. w Coopersach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brew kity Coopersa zaraz po zrobieniu (powiedzmy kilka tygodni od butelkowania) mają kwaskowaty posmak (kwaśne jabłko, "szampański" posmak). Jest to normalne. Z czasem ten posmak się cofa. Ja zawsze daję piwu 2 miesiące by w butelce ułożyło się smakowo. Powinieneś poczekać - z pewnością ten posmak się wycofa z czasem.

 

http://www.piwo.org/topic/4632-brew-kit-nachmielony-ekstrakt-gatunki-i-smak-porownanie/?do=findComment&comment=98027

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz dokladnie jak warzysz piwo? Podaj skladniki.

 

Normalnie, jak kazde piwo z puszki: podgrzewam puche w garnku z woda, przelewam do fermentatora, dodaje kilka litrow wrzatku zeby sie rozpuscilo, dodaje cukier, uzupełniam wodą z kranu i dodaje uwodnione drożdże z paczuchy.

 

Mam w pracy znajomych chemikow. Kolezanka podpowiada mi ze moze zachodzic synteza chloru z wody wodociagowej i w ten sposob powstawac HCl. :)

Gratuluję dobrego poczucie humoru u zanjomych :)

 

Prosilbym o bardziej konstruktywna wypowiedź, dlaczego śmieszne jest aby takie zjawisko zachodziło

 

Brew kity Coopersa zaraz po zrobieniu (powiedzmy kilka tygodni od butelkowania) mają kwaskowaty posmak (kwaśne jabłko, "szampański" posmak). Jest to normalne. Z czasem ten posmak się cofa. Ja zawsze daję piwu 2 miesiące by w butelce ułożyło się smakowo. Powinieneś poczekać - z pewnością ten posmak się wycofa z czasem.

 

http://www.piwo.org/...nie/#entry98027

 

Jesteś moim pocieszeniem :)

 

W jakim przedziale powinno sie miescic PH piwa kwaśnego czy kwaskowego ?

Edytowane przez mamdobreklapki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy naczynie do którego nalewasz wodę do płukania dezynfekujesz przed każdym płukaniem?

skąd mam wiedzieć jaką ma wodę?może z przedwojennego hydrofora albo jakiś chiński które ma w środku gumę że by nie rdzewiał i tam do jest dopiero kiła,choć tą co ja kupowałem też nie wiem jak był

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Gdańsku mamy najlepszą wodę :) Całość z ujęć głębinowych w większości z utworów czwartorzędowych :) Niestety jest pewnie mocno zmineralizowana..

 

Czyli to przejdzie i to wina cukru.. ale dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy naczynie do którego nalewasz wodę do płukania dezynfekujesz przed każdym płukaniem?

skąd mam wiedzieć jaką ma wodę?może z przedwojennego hydrofora albo jakiś chiński które ma w środku gumę że by nie rdzewiał i tam do jest dopiero kiła,choć tą co ja kupowałem też nie wiem jak był

Jeśli Twój kran jest podłączony do sieci wodociągów to jej operator powinien dbać by była czysta mikrobiologicznie, wiadomo może się zdarzyć, że coś się zalegnie ale raczej będą o tym głośno trąbić. I nie martw się - kiłą się nie zarazisz pijąc piwo, przenosi się tylko drogą płciową ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Gdańsku mamy najlepszą wodę :) Całość z ujęć głębinowych w większości z utworów czwartorzędowych :) Niestety jest pewnie mocno zmineralizowana..

 

Czyli to przejdzie i to wina cukru.. ale dlaczego?

 

A od kiedy piwo robi się z buraków?

 

Cukier odferementowuje do zera, nie zostawia nic w smaku, oprócz alkoholu. Przez co piwo smakuje pusto.

Do tego drożdże nie mają idealnych warunków do rozwoju, bo zwykły cukier zawiera tylko cukry, bez aminokwasów i innych potrzebnych drożdżom składników. To powoduje, że do piwa dostaje się większa ilość produktów ubocznych fermentacji niż normalnie by się stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Gdańsku mamy najlepszą wodę :) Całość z ujęć głębinowych w większości z utworów czwartorzędowych :) Niestety jest pewnie mocno zmineralizowana..

Pod tym stwierdzeniem o wodzie głębinowej powinieneś dodać adnotację:

* Nie dotyczy 1/4 mieszkańców Gdańska (tzw. Górny Taras).

 

Odnośnie dodawania chloru do wody - dodaje się go w celu dezynfekcji i konserwacji wody, pod postacią gazowego Cl2 lub podchlorynu sodu NaOCl. W wodzie te związki tworzą słaby kwas podchlorawy HOCl, który ma silne właściwości utleniające. Żaden kwas solny nie powstaje. Nie ma też czegoś takiego jak "synteza chloru z wody wodociągowej" ;)

 

Edit: Ale głupotę napisałem! Oczywiście kwas solny jest produktem ubocznym reakcji chloru gazowego i wody. Obniża to pH roztworu, który koryguje się dozowaniem np. mleka wapiennego.

Edytowane przez korko_czong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę się do tematu: zrobiłem pszeniczne z ekstraktu słodowego, trzymałem 3 tygodnie bez przelewania na cichą w temp. ok .22 stopnie. No i chyba przefermentowało aż za bardzo (chociaż przed butelkowaniem blg było w okolicach 2 (z 11)). Dodana glukoza, zabutelkowane pod koniec czerwca, od ok. dwóch tygodni próbuje no i piwo jest KWASKOWE, wygląd bardzo piwny, piana znika w ciągu sekundy, smakuje bardzo średnio no i moje pytanie:

czy spijacie takie piwa kwaskowe/kwaśne czy raczej szkoda żołądka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwo jest KWASKOWE

no właśnie co znaczy kwaskowe?po mojemu pszenica powinna taka być,przynajmniej moje takie są właśnie

kupne niestety nie są takie szczególnie typu okocim ,łomża itd i to może wprowadzać w błąd

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę się do tematu: zrobiłem pszeniczne z ekstraktu słodowego, trzymałem 3 tygodnie bez przelewania na cichą w temp. ok .22 stopnie. No i chyba przefermentowało aż za bardzo (chociaż przed butelkowaniem blg było w okolicach 2 (z 11)). Dodana glukoza, zabutelkowane pod koniec czerwca, od ok. dwóch tygodni próbuje no i piwo jest KWASKOWE, wygląd bardzo piwny, piana znika w ciągu sekundy, smakuje bardzo średnio no i moje pytanie:

czy spijacie takie piwa kwaskowe/kwaśne czy raczej szkoda żołądka?

 

Co masz na myśli średnie kwaśne? Jeśli jest wyraźnie kwaśne do tego nie zbyt smaczne to jest to raczej infekcja. Możesz zaczekać jeszcze z 2-3 tygodnie, ale jeśli się nie polepszy to raczej już nic z tego piwa nie będzie. Możesz spróbować wypić z sokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy piwo robi się z buraków?

 

Cukier odferementowuje do zera, nie zostawia nic w smaku, oprócz alkoholu. Przez co piwo smakuje pusto.

Do tego drożdże nie mają idealnych warunków do rozwoju, bo zwykły cukier zawiera tylko cukry, bez aminokwasów i innych potrzebnych drożdżom składników. To powoduje, że do piwa dostaje się większa ilość produktów ubocznych fermentacji niż normalnie by się stało.

 

Buraków do tego nie mieszaj :)

Byłem świadomy tego że piwo bedzie smakowało bardziej pusto ale skad kwas? Dodatkowo żeby się upewnić, że drożdzakom nic nie zabraknie dodałem kilka szczypt pożywki, więc na pewno niczego im nie brakowalo, po 8h juz pracowaly a moze nawet wczesniej.

 

Nastepnym razem dla pewnosci przegotuje brzeczke w fermentatorze...

Edytowane przez mamdobreklapki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co masz na myśli średnie kwaśne? Jeśli jest wyraźnie kwaśne do tego nie zbyt smaczne to jest to raczej infekcja. Możesz zaczekać jeszcze z 2-3 tygodnie, ale jeśli się nie polepszy to raczej już nic z tego piwa nie będzie. Możesz spróbować wypić z sokiem.

 

Ono nie jest kwaśne, tylko kwaskowe, robiłem już ten zestaw i poprzednio wyszło mi przyjemne drożdżowe bez widocznej kwasowości. Poprzednio robiłem cichą, teraz tylko długą burzliwą. Może od drożdży przeszło (mauribrew)?

 

piwo jest KWASKOWE

no właśnie co znaczy kwaskowe?po mojemu pszenica powinna taka być,przynajmniej moje takie są właśnie

kupne niestety nie są takie szczególnie typu okocim ,łomża itd i to może wprowadzać w błąd

 

No właśnie, a może ono takie ma być, a ja tu szukam na siłę. Jak na razie spijam, trzeba tylko dobrze schłodzić (jak każde zresztą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Gdańsku mamy najlepszą wodę :) Całość z ujęć głębinowych w większości z utworów czwartorzędowych :) Niestety jest pewnie mocno zmineralizowana..

 

Przepraszam za offtop

Czwartorzęd to obecnie nam panujący okres geologiczny, więc woda zaskórna z zeszłotygodniowego deszczu też będzie pochodziła z pokładów czwartorzędowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.