Skocz do zawartości

Lutowanie odprysków w garnkach emaliowanych


bielok

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Sprawa bardzo prosta, jesli toś ma tylko umiejętnośc lutowania.

 

Potrzebujemy:

- lutownice min. 100W

- pastę do lutowania instalacji miedzianych (z atestem do spożywki)

- cynę

- narzędzie do oczyszczenia odprysku (papier ścierny, multi szlifierka)

- okulary ochronne

 

narzedzia.jpg

 

Tak wygląda odprysk którym się zajmiemy:

odprysk.jpg

 

 

Pierwsze co robimy to dokładnie czyścimy odprysk do "gołej" blachy:

odprysk_oczyszczony.jpg

 

 

Następnie smarujemy pastą lutowniczą i lutujemy dobrze rozgrzaną lutownicą:

odprysk_zalutowany.jpg

 

 

naprawa tego odprysku zajęła mi 5 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem tak już kilka razy, niestety sam już sobie 2 razy popsułem robotę zostawiając w kociłku lidlowskim roztwór oxy w celu doczyszczenia - wyżarło na wylot.

 

Malowałem taki lut emalią zaprawkową - nawet po zaschnięciu gotuje się razem z wodą.

 

Ostatnio wpadłem na to, aby dokładnie zasmarować lut i okoce silikonem (miałem jakiś czerwony do 1200 °C, nadaje się do spożywki) i to załatwia sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyna i srebro to metale cizkie?

 

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

oj ciżkie,spuść sobie kg cyny na nogę to zobaczysz:)

a poważnie-zarówno pasta jak i lut do instalacji miedzianych jest dostępny w wersji z dopuszczeniem do używania w instalacjach wody pitnej-bez ołowiu itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam.

 

Nie używajcie cyny do lutowania elektroniki - dodawany jest do niej ołów

 

Jaj sobie nie dam obciąć, ale zdaje się że przynajmniej od 1 lipca 2006r do żadnej cyny nie dodaje się ołowiu, tego wymagają przepisy. W sklepach kupuje się cynę do lutowania instalacji spożywczych i po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć :)

to jak z ta cyna do lutowania elektroniki? mozna tym zalutowac odpryski?

 

lepiej użyć cyny do lutowania miedzianych instalacji wodnych. Cynę do lutowania elektroniku bym uzył tylko pod warunkiem że jest bez dodatku kalafonii (cyna bez topnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wszystkie dostępne normalnie cyny do elektroniki zawierają ołów. Cyny zgodne z ROHSem można kupić, ale lutowanie nimi to trochę mordęga,a poza tym mogą zawierać domieszki jakiś innych metali, które mogą być szkodliwe po spożyciu.

Topniki dodawane do cyny wygotują się, zresztą z tego co pamiętam, to w większości są jakieś naturalne żywice. Poza tym pasta do lutowania też zawiera topniki.

 

Lutownica to chyba musi mieć więcej niż 100W - moją stacją lutowniczą raczej takiego garnka nie dałbym rady rogrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce mi się szukać ale jest tak jak napisał bielok,od 1 stycznia 2006 na terenie UE wszedł zakaz używania ołowiu w stopach lutowniczych

mam starą cyną którą czasem lutuję bo jak są jakieś pośniedziałe miedziane rzeczy to czasem to nowa nie chce łapać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpiewrw zawsze należy odśniedzić lutowany materiał. To podstawa. A starą cyną z ołowiem rzeczywiście lepiej się lutuje niż nową. Także elektronikę. Ale czego się nie robi aby napędzać sprzedaż nowych produktów. Znowu ekooszołomia zwyciężyła technikę i ekonomie. I znowu ktoś na tym zrobił, kosztem końcowych odbiorców, niezły interes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Panowie. Cyna do lutowania instalacji miedzianych spożywczych z ciepłą woda i taki sam topnik. Pozostałości topnika zmywa się woda z płynem do mycie naczyń.

To wszystko w temacie dla ludzi drżących o swoje zdrowie.

Edytowane przez bielok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce mi się szukać ale jest tak jak napisał bielok,od 1 stycznia 2006 na terenie UE wszedł zakaz używania ołowiu w stopach lutowniczych

mam starą cyną którą czasem lutuję bo jak są jakieś pośniedziałe miedziane rzeczy to czasem to nowa nie chce łapać

Dyrektywa ROHSm która weszła w 2006 roku nie zakazała używania cyny ołowiowej, tylko ograniczyła zakres jej stosowania. Zwykłą cynę ołowiową można jak najbardziej dalej kupić (dopuszczona jest do użytku hobbistycznego, fabrycznych reworkach, w niektórych klasach sprzętu medycznego i wojskowego...). W sklepie z elektroniką, jak poprosisz o cynę, to na 100% dostaniesz ołowiową.

Zresztą cyny bezołowiowej używanej do lutowania elektroniki też bym się bał użyć, ze względu na inne związki dodane do niej, a mające zastąpić ołów. Naprawdę lepiej jest zainwestować w cynę dopuszczoną do spożywki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odnośnie pasty, ta będzie git? http://www.google.pl...383999714090030

 

Pisze: "Zalecana również do ... w miedzianych instalacjach wody pitnej", a obok ikonka: szkodliwy dla środowiska ;) Lutuje właśnie filtrator.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.