Jump to content
Sign in to follow this  
Gawon

warzenie bez wysładzania

Recommended Posts

witam,mam takie pytanie,mam X kg słodu i zamiast np. w 15 litrach wody zacierać i wysładzać następnymi 15 można zacierać od razu w np.w 32 (licząc że 2 nie odzyskam)? bez wysładzania?dużo mniej wydajne będzie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć ;-)

Przyjmując że z 4 kg slodu otrzymujemy 20l brzeczki do fermentacji, to do chmielenia powinno nam isć ok 22-24 l brzeczki. Musisz do tego dodać ilosć wody którą zatrzymuje młóto ok 1,1/kg czyli 4,4 l. Prócz tego śruta ma pewną objętość ok 0,6 l/kg czyli 2,4 l. Sumując musisz mieć gar w ktorym będziesz mógł mieszać ok 30 l zacieru.

 

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opierając się na wyliczeniach poprzednika - wyrzucasz ~7l odpadów. Z wysładzaniem będą miały one 2-4Blg a bez wysładzania 12-14. Tracisz więc około 0,7kg ekstraktu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak się robi warząc metodą BIAB. Scooby ładnie to opisał. Moje doświadczenie tutaj http://www.piwo.org/topic/7106-pierwsze-zacieranie-bitter-biab/

Metoda łatwa prosta i przyjemna - faktycznie nie jest bardzo wydajna, ale ja jako kompletny początkujący poradziłem sobie. Do przepisów warzonych metodą BIAB można dosypać z 0,5kg więcej słodu by zrekompensować niską wydajność.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że można nie wysładzać. Pytanie tylko, dlaczego tracić kilka litrów piwa. Wysładzanie to żaden problem. Mam kocioł, którego konstrukcja nie przewiduje wysładzania, na początku tak robiłem. Jednak wyrzucanie młóta, w którym siedzi jeszcze tyle dobra to marnotrawstwo zwykłe. Zacząłem od tworzenia podpiwków z tego, co zostawało, 8 Blg ok 10 litrów to całkiem niezły podpiwek. Do tego możliwość eksperymentowania bez straty w razie porażki. Jednak coraz częściej wysładzam i dzięki temu wydajność wyraźnie mi wzrosła. Naprawdę warto wysładzać.

Edited by Jacenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.