Skocz do zawartości

warzenie bez wysładzania


Gawon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ;-)

Przyjmując że z 4 kg slodu otrzymujemy 20l brzeczki do fermentacji, to do chmielenia powinno nam isć ok 22-24 l brzeczki. Musisz do tego dodać ilosć wody którą zatrzymuje młóto ok 1,1/kg czyli 4,4 l. Prócz tego śruta ma pewną objętość ok 0,6 l/kg czyli 2,4 l. Sumując musisz mieć gar w ktorym będziesz mógł mieszać ok 30 l zacieru.

 

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się robi warząc metodą BIAB. Scooby ładnie to opisał. Moje doświadczenie tutaj http://www.piwo.org/topic/7106-pierwsze-zacieranie-bitter-biab/

Metoda łatwa prosta i przyjemna - faktycznie nie jest bardzo wydajna, ale ja jako kompletny początkujący poradziłem sobie. Do przepisów warzonych metodą BIAB można dosypać z 0,5kg więcej słodu by zrekompensować niską wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można nie wysładzać. Pytanie tylko, dlaczego tracić kilka litrów piwa. Wysładzanie to żaden problem. Mam kocioł, którego konstrukcja nie przewiduje wysładzania, na początku tak robiłem. Jednak wyrzucanie młóta, w którym siedzi jeszcze tyle dobra to marnotrawstwo zwykłe. Zacząłem od tworzenia podpiwków z tego, co zostawało, 8 Blg ok 10 litrów to całkiem niezły podpiwek. Do tego możliwość eksperymentowania bez straty w razie porażki. Jednak coraz częściej wysładzam i dzięki temu wydajność wyraźnie mi wzrosła. Naprawdę warto wysładzać.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.