Skocz do zawartości

Jaki zestaw wybrać - początkujący


Patres

Rekomendowane odpowiedzi

Strasznie kusi mnie uwarzenie swojego piwa. Jednak nie mam zielonego pojęcia o co w tym chodzi. Wiem, że muszę mieć zestaw do warzenie piwa. No i tu pojawia się problem. Jakie macie zestawy i jakie polecilibyście dla kompletnie zielonego, ale żeby ten zestaw poslużyl mi na kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten artykuł powinien w miarę wyczerpać temat (zwłaszcza jedna sekcja) http://www.wiki.piwo.org/Pierwsze_piwo

oraz http://www.wiki.piwo.org/Pierwsze_piwo

 

Tutaj masz listę sklepów piwowarskich - wszystkie mają w swojej ofercie zestawy, różnice zwykle są nie wielkie. http://www.piwo.org/topic/5-sklepy-internetowe/

 

Sprzęt najlepiej kompletować stopniowo, wraz ze wzrostem umiejętności i potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi do pierwszego piwa wystarczyły:

garnek 20l (większego wtedy nie znalazłem a poza tym zawsze lepiej spieprzyć 20 litrów niż 30 :) )

chochla

termometr (zakres 0-100st.C)

minutnik w telefonie

tetrowa pielucha

1 fermentator z kranikiem i rurką

waga

butelki, kapsle i kapslownica (i butelki z zamknięciem patentowym)

cukromierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z przyjemnością podepnę się pod wątek, gdyż nie chce zaśmiecać forum wypocinami pierwszaka.

Jestem na podobnym poziomie jak Patres czyli kompletuję sprzęt ( szczerze mówiąc to podliczyłem dopiero ile to wszystko będzie kosztowało i złapałem się za głowę) i może uda mi się to zrobić w przyszłym miesiącu. Nie mniej jednak zastanawiam się, które piwko będzie mi optymalnie łatwo uwarzyć. Jeśli był kiedykolwiek podobny temat na forum to przepraszam, ale nie znalazłem. Udało mi się gdzieś przeczytać tylko ( nie pamiętam gdzie dokładnie ), że dla niedoświadczonych piwowarów polecane są "górniaki". Mając w głowie plan jak cały proces mogłby przebiegać, sądzę, że największym problem bedzie trzymanie temperatur na określonym poziomie dlatego dla bezpieczeństwa chciałbym zacierać w jednej temperaturze. Czy ktoś mógłby mi coś w tej materii doradzić.

Nie proszę o gotowy przepis (z przyjemnością doczytam co i jak) lecz o jakieś wskazówki gdyż nie chciałbym jak to mówią wybierać się z motyką na słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz w jakim sklepie będziesz kupować, to wskażemy Ci jakiś gotowy zestaw surowców. Jak nie chcesz gotowego zestawu to zawsze możesz zrobić to:

http://www.piwo.org/topic/437-polish-ale/page__hl__%2Bpolish+%2Bale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sądzę, że największym problem bedzie trzymanie temperatur na określonym poziomie dlatego dla bezpieczeństwa chciałbym zacierać w jednej temperaturze.

też tak myślałem i wybrałem na początek Pale Ale i Bittera - ale trzymanie temperatur na określonym poziomie i przerwy temperaturowe to nie problem. Potrzeba tylko dobry termometr cyfrowy (są wątki o termometrze z IKEA), od czasu do czasu palnikiem przygrzać i wszystko będzie ok.

 

EDIT: na fotce widoczne zabezpieczenie przejścia kabel/sonda koszulką termokurczliwą z silikonem w środku jako dodatkową uszczelką.

post-1298-0-29052400-1345880981_thumb.jpg

post-1298-0-91556200-1345881048_thumb.jpg

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, ja już jestem po trzech warkach. Mój pierwszy wybór padł na Belgijskie Pale ALE i zestaw z browamator.pl, no i plus garnek z Allegro (to nie jest reklama jak by co). Przesłaniem jakie mi towarzyszyło to,że wszystko mam z jednego miejsca i płacę za jeden transport. Pierwsze piwko wyszło wyśmienite, drugie jeszcze lepsze, a teraz racze się trzecim i jest supcio! Moja rada nie zwlekaj kupuj i zaczynaj przygodę, ja żałuje, że zacząłem tak późno.

Co do kosztów zakupy początkowe są wysokie ale potem kupujesz już tylko słody, kapsle i chemie do czyszczenia i odkażania.

Życzę powodzenia i do roboty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.