Skocz do zawartości

zacieranie na "dwa gary"


VeryBerry

Rekomendowane odpowiedzi

Zacieranie na „dwa gary”.

Mam takie pytanie dotyczące zacierania. Jak udało mi się wyczytać różne temperatury odpowiedzialne są za osiągnięcie jakiegoś efektu w gotowym piwie ze względu na enzymy jakie są wydzielane. Np. 64°C większa wytrawność, piwa mocniejsze, 72°C piwa „słodsze” bardziej treściwe, lepsza piana.

To samo dotyczy słodów. Dobór słodu daje różne efekty (treściwość , efektywność zacierania, piana itp.). W związku z tym mam pytanie czy ma sens zacieranie słodów treściwszych, odpowiedzialnych za pianę w temperaturach 72°C, a pozostałych w 64°C? Później zlać to do jednego fermentatora i normalnie wspólnie wysłodzić. Czy spotęguje to efekty jakie chcemy uzyskać? Niestety nie znam się na chemii i enzymach, więc sam sobie na to pytanie odpowiedzieć nie potrafię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest do dobrym pomysłem - z kilku względów:

1. Może się zdarzyć, że skrobia się nie scukrzy/rozłoży bo część słodów specjalnych dających efekty o których pisałeś ma śladową aktywność enzymatyczną. Wszędzie musiał byś dodawać część słodów podstawowych.

2. Enzymy z innych "przerw" i tak działają, mimo, że to nie ich optimum temperaturowe.

3. Sporo zachodu, zacieranie trwało by dość długo.

 

ale zawsze można spróbować, dla zdobycia nowych doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.