Skocz do zawartości

tclTempMonitor - sugestie, uwagi


pablo

Rekomendowane odpowiedzi

Wpisując adres portu /dev/ttyS0 [...]

Przyczyna może jest jeszcze taka że adresy czujników we windzie są inne jak w linuxie w co niewierzę.

 

W linuksie urządzenia są plikami w systemie plików. Czyli przykładowo port COM1 to plik ttyS0 w katalogu dev na głównej partycji /

(a np. pierwszy dysk na SATA to /dev/sda). Zresztą procesy to są też pliki tylko w katalogu /proc

Windows ma zupełnie inne podejście do urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na windows, aby wskazać port com1 należy podać /dev/ttyS0 .

Mam jakieś wirtualne porty od bluetooth w systemie widoczny jako com17 i gdy podałem ścieżkę /dev/ttyS16 digitemp nie wyrzucił błędu, że port nie istniej.

Inna sprawa czy będzie działać.

 

Jejski, spróbuj odpalić program z linii komend.

Uruchom... -> cmd

przejdź do katalogu gdzie jest program:

cd ....

wpisz polecenie

digitemp_DS9097.exe -a -s /dev/ttyS0

Daj wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd. Otwórz za pomocą tclsh.

Prawy przycisk myszy -> Otwórz za pomocą -> Tclsh

 

Edit: jeśli nie zadziała to w konsoli przetransportuj się do katalogu programu i wpisz (u mnie):

C:\Tcl\bin\tclsh85.exe "main.tcl"

Edytowane przez pablo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra! (nareszcie piszę z linuxa :D ) Pablo na tyle mnie wku-zmotywował ;) że pobiegłem do sklepu el. i zmontowałem następny układ do testów na jednej sondzie by nie biegać co chwila dwa piętra do warzelni.

Mój błąd. Otwórz za pomocą tclsh.

Prawy przycisk myszy -> Otwórz za pomocą -> Tclsh

 

Edit: jeśli nie zadziała to w konsoli przetransportuj się do katalogu programu i wpisz (u mnie):

C:\Tcl\bin\tclsh85.exe "main.tcl"

Uwielbiam skróty myślowe programisty! :lol: Gdybyś nie podał ścieżki z konsoli to ciekawe jak długo bym myślał że mam uruchomić za pomocą tclsh85.exe :cool: , ale pierwszy sposób się sprawdził. No cóż, robota lamera, alfa-testera jest trudna jak cholera :smilies: Za tyle czasu spędzonego z windą pablo lecisz mi :beer: Niestety nie działa wykres. Tyle emotek dawno w jednym poście nie użyłem, więc to naprawdę cieszy :P Oto wynik moich zmagań.

PS Miałem jakiś problem z uploadem fotki.

post-96-0-14388600-1346884236_thumb.jpg

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tyle czasu spędzonego z windą pablo lecisz mi

No problem

Niestety nie działa wykres.

A zainstalowałeś gnuplot?

Jeśli nie to ściągasz instalkę

Wskazujesz w ustawieniach ścieżkę do pliku gnuplot.exe

i powinno śmigać

 

Edit1. Ściągasz i instalujesz - żeby nie było że jakieś skróty stosuję ;)

Edytowane przez pablo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zainstalowałeś gnuplot?

Jeśli nie to ściągasz instalkę

Wskazujesz w ustawieniach ścieżkę do pliku gnuplot.exe

i powinno śmigać

 

Edit1. Ściągasz i instalujesz - żeby nie było że jakieś skróty stosuję ;)

Nie dało by się zainstalować bez ściągania? ;)

Faktycznie po instalacji i podaniu pełnej ścieżki w ustawianiach wykresik śmiga :)

Powaliło mnie dokładnie żeby siedzieć po nocach na windzie :P I komu to potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I komu to potrzebne?

Nie wiem :D

Myślę, że Tobie skoro się tak poświęcasz ;)

 

Muszę przyznać, że nie planowałem tak rozbudowanego programu na początku ;)

Niedługo będzie jeszcze drobna aktualizacja a potem czas na gruntowne porządki i przebudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo będzie jeszcze drobna aktualizacja a potem czas na gruntowne porządki i przebudowę.

Czyżby beta? W takim wypadku nie robię żadnego manuala pod windę. Jeśli komuś na maxa będzie zależało na już to sobie poczyta i zainstaluje. Chyba szykuje mi się awans na beta-testera :D No to pablo do roboty i powodzenia. :okey:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka "Dlaczego" do programu

 

- dlaczego nie mozna z pozycji programu wykasowac "Nowy sensor"

- dlaczego musze wchodzic do konsoli i tam zmieniac ustawienia typu Nowy sensor

- dlaczego plik konfiguracyjny ma dziwna nazwe a nie jak przystalo dla Linuxa gdzie generalnie ma rozszerzenie conf /lub podobnie/

- dlaczego nie moge sobie uruchomic np 3 minutnikow a tylko jestem zdany na jeden i to taki ktory tylko odmierza czas do tyłu.. a powinno byc tez tak zeby odmierzal czas do przodu co jest proste do zrobienia.

- dlaczego nie mogę sobie wybrac myszka pliku dzwiekowego z katalogu systemu tylko musze wpisywac bezwzgledna sciezke do niego ?

- dlaczego nadal jestem przekonany ze nie dziala program z owserver'em.

--- i to by bylo na tyle jak mawial w DTV stanisławski...aha coś sie mi wydaje ze kreslenie wykresów zabiera mocno czas procesorowui...ale to sprawdze mysle ze w nowej wersji.

 

Pozdrawiam i kibicuje w dalszych postepach programu, gdyz koncepcja jest ciekawa...a i wiele jeszcze do zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie mozna z pozycji programu wykasowac "Nowy sensor"

Można zmienić nazwę - tyle że nazwa okna i w menu Czujniki zmieni się po restarcie

dlaczego musze wchodzic do konsoli i tam zmieniac ustawienia typu Nowy sensor

nie musisz. każda zmiana ustawień jest automatycznie zapisywana do pliku (którego ręcznie nie musisz ruszać)

dlaczego plik konfiguracyjny ma dziwna nazwe a nie jak przystalo dla Linuxa gdzie generalnie ma rozszerzenie conf /lub podobnie/

bo tak ;):D

dlaczego nie moge sobie uruchomic np 3 minutnikow a tylko jestem zdany na jeden

j.w.

i to taki ktory tylko odmierza czas do tyłu

Takie było założenie i tak jest ok. To jest minutnik a nie stoper.

- dlaczego nie mogę sobie wybrac myszka pliku dzwiekowego z katalogu systemu tylko musze wpisywac bezwzgledna sciezke do niego ?

wersja -a znaczy alfa (dużo pracy przede mną)

dlaczego nadal jestem przekonany ze nie dziala program z owserver'em.

Tego "dlaczego" jestem najbardziej ciekaw. Co masz w polu wartości pomiaru?

coś sie mi wydaje ze kreslenie wykresów zabiera mocno czas procesorowui.

To jest pewne i do konkretnej optymalizacji. Zrobione na szybko i w celach testowych w oparciu o gnuplot (muszę się dowiedzieć co konkretnie zajmuje tyle czasu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dlaczego" to chyba dobra pora na taki tekst. Lepiej uwzględnić wszystkie opcje przed dalszą Twoją pracą niż potem coś na siłę kombinować.

dlaczego nie mozna z pozycji programu wykasowac "Nowy sensor"

To moim zdaniem ważna opcja. Można namieszać z ilością czujników przy konfiguracji zwłaszcza na początku zabawy, a potem kto będzie mieszać w pliku konf. żeby usunąć.

dlaczego nie moge sobie uruchomic np 3 minutnikow a tylko jestem zdany na jeden

I to jest dobra opcja. Możliwość uruchamiania wielu timerów na sens, pod warunkiem że każdy timer można nazwać jak czujniki. Przy zacieraniu to pół biedy, ale przy chmieleniu można od razu ustawić na goryczkę, smak i aromat.

i to taki ktory tylko odmierza czas do tyłu

Takie było założenie i tak jest ok. To jest minutnik a nie stoper.

Tu jestem za odliczaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dzis bede warzyl z programem tym gdzie sonda siedzi w garze jako rownolegly sytem do tego co mam. najbardziej ciekawi mnie jak bedzie zachowywal sie na wykresie przyrost temperaturowy, bo zauwazylem te ciekawa opcje.

 

Na poczatek pierwsza refleksje.

Dlaczego :), w okienku sensora wskakuje mi timeout. Poczatkowo pomyslalem ze mi na wtyczkach cos nie gra ze sie czujnik rozlacza. Ale sie okazalo ze w tym momencie jest jego zczytywanie. Powinien byc raczej komunikat jezeli juz po ang. to read albo co bardziej normalne zczytuje, badz czekaj. Timeout zawsze kojarzyl sie mi z awaria.

 

To by bylo na ten moment na tyle

jk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa, przynajmnie u mnie nie zadziala, Chodzi o Zmiane przyrostu temperatury. jest stale 0.0 C/min. A tak chcialem aby to działało abym mogł okreslac sobie za ile mi osiagnie docelowa temperaturę. Szkoda.

 

Ale jak by miało byc coś tu robione to dobrze by bylo aby do wpisanej przeze mnie teperatury progu podawal przyblizony czas jaki ją osiągnie w minutach.

Dobrze też aby byl wlącznik/wylącznik jakiegoś buzzera osiągniecia progu wykresowej przerwy oraz jej opuszczenia.

 

Super swietna opcja na wykresie sztywnie podane progi przerw.

Dobry pomysl...tylko dalbym możliwośc aby mozna bylo włączyć bądź wyłaczyć pionowe linie dla dokladnieszego oszacowania kiedy znalazlem sie w danej przerwie.

 

Wracam do tego timeout'u. Nie wiem dlaczego, ale moze byc spowodowany tak czesty w moim przypadku timeout, tym ze mam 15 czujnikow ktore sa co minute zczytywane. Moze dlatego nie moze sie czasami system z programu dopchac i timeoutuje.

Pomijam niestety fakt ze okienko sie rozszerza, gdy pisze timeout.

Moim prywatnym zdaniem powinna byc pokazywana ostatnia teperatura, a pod spodem jakas klepsydra badz inny drań, ktora by informowala o czytaniu czujnikow.

 

 

Minutnik. Działa. Czas odlicza. Ok.

Tylko czy jest gdzie mozliwosc aby informowal wdziekiem... ze czas upłynął?.

A co oznacza na zoltym tle "Przerwij". Co przerwac, juz przecież nie odlicza czasu. Jezeli "Przewij" to Minutnik powinien liczyc czas do przodu jezeli nie zastopowalem go buttonem pomaranczowym.

 

Nie wiem co z dzwiekiem. nie chcialo sie mi wpisywac sciezek do plikow.

 

Z lekka zmieniam zdanie co do ilosci minutnikow. Tak jak przedmówca slusznie zauwazył, winna być mozliwość uruchamiania dla kazdej czujki z osobna.

Powinien byc ...powtarzam sie... jeden globalny w tym programie naliczajacy czas dlugosci calego etapu od jego uruchomienia.

 

Nie wiem na ile jest to logiczne ale jezli byloby logowanie w plik temperatur, to można by dodac opcje jaki czas zacieranie było w danej przerwie temperaturowej.

 

 

A nie widze progu dla Mash outa.

 

 

Reasumijąc.

Uważam że idea tego programu jest jak najbardziej słuszna.

Generalnie kazdy szanujacy sie piwowar powinien cos takiego uzywac nawet gdy jest w wersji pre-alfa.

Kiedyś mozna zaprząc jakiegos grafika aby wybajerowć optycznie program.

 

Dzieki niemu dowiedzialem sie jak ważne w moim przypadku bedzie zrobienie mieszadła, dla utrzymania temperatury.

 

Tak więc Pawle liczę na conajmniej czesciowe uwzglednienie moich spostrzezen, i w kolejych wersjach sprzedam na all.. moj zmontowany super zestaw z minutnikem i regulatorem temperatury a zaprządę do warzenia komputer z Twoim programem. Choć juz dzis mozna to uczynić.

 

 

===

Plik z okienkiem wysle z innego slusznego systemu operacyjnego, gdyz pod ubuntu cos mi sie nie tak dzieje co widac wczesniejszym moim poscie.

 

 

I to by było na tyle.

Pozdrawiam Ide cukrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa, przynajmnie u mnie nie zadziala, Chodzi o Zmiane przyrostu temperatury. jest stale 0.0 C/min. A tak chcialem aby to działało abym mogł okreslac sobie za ile mi osiagnie docelowa temperaturę. Szkoda.

U mnie działa aż miło.

Dobrze też aby byl wlącznik/wylącznik jakiegoś buzzera osiągniecia progu wykresowej przerwy oraz jej opuszczenia.

Przecież wystarczy ustawić górną i dolną temp. i zaptaszyć dźwięk.

Minutnik. Działa. Czas odlicza. Ok.

Tylko czy jest gdzie mozliwosc aby informowal wdziekiem... ze czas upłynął?.

A co oznacza na zoltym tle "Przerwij". Co przerwac, juz przecież nie odlicza czasu. Jezeli "Przewij" to Minutnik powinien liczyc czas do przodu jezeli nie zastopowalem go buttonem pomaranczowym.

Alarm :smilies: Już wiem wykastrowałeś funkcjonalność programu nie podając ścieżek do dźwięków :P

Generalnie kazdy szanujacy sie piwowar powinien cos takiego uzywac nawet gdy jest w wersji pre-alfa.

Święte słowa!

Dzieki niemu dowiedzialem sie jak ważne w moim przypadku bedzie zrobienie mieszadła, dla utrzymania temperatury.

Ja koniecznie też to muszę zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o Zmiane przyrostu temperatury. jest stale 0.0 C/min.

To zostało wydatnie poprawione - liczone jest rzeczywiście z ostatniej minuty a nie z ostatnich pomiarów.

 

Dobry pomysl...tylko dalbym możliwośc aby mozna bylo włączyć bądź wyłaczyć pionowe linie dla dokladnieszego oszacowania kiedy znalazlem sie w danej przerwie.

OK!

 

Wracam do tego timeout'u. Nie wiem dlaczego, ale moze byc spowodowany tak czesty w moim przypadku timeout, tym ze mam 15 czujnikow ktore sa co minute zczytywane. Moze dlatego nie moze sie czasami system z programu dopchac i timeoutuje.

Napisz co czyta twoje czujniki co minutę i jak masz skonfigurowane czujniki w tclTM. Zalecam w obu przypadkach wykorzystywać owserver, który dokonuje odczuty czujników i buforuje je dla odczytu przez inne programy - to powinno zapobiec takim efektom jak u Ciebie.

 

A co oznacza na zoltym tle "Przerwij"

Znaczy "Wycisz alarm" :) Faktycznie kiepska nazwa :D Dlatego wszelkie sugestie mile widziane.

 

Z lekka zmieniam zdanie co do ilosci minutnikow. Tak jak przedmówca slusznie zauwazył, winna być mozliwość uruchamiania dla kazdej czujki z osobna.

Powinien byc ...powtarzam sie... jeden globalny w tym programie naliczajacy czas dlugosci calego etapu od jego uruchomienia.

Uwzględnię.

 

Nie wiem na ile jest to logiczne ale jezli byloby logowanie w plik temperatur,

To już jest - pliki *.dat

 

to można by dodac opcje jaki czas zacieranie było w danej przerwie temperaturowej.

Tego już nie będzie. Generalnie chcę przesunąć funkcjonalność programu w stronę nadzoru / logowania danych konkretnej warki - zacieranie, chmielenie, fermentacja, leżakowanie. I tam mogły by być statystyki ile czasu spędził zacier w konkretnej przerwie. Z drugiej strony to może się okazać nieprzydatne jeśli z góry będzie ustalony schemat zacierania i kontrolowany przez aplikację.

 

A nie widze progu dla Mash outa

Słuszna uwaga :)

 

Uważam że idea tego programu jest jak najbardziej słuszna.

Dzięki.

 

Generalnie kazdy szanujacy sie piwowar powinien cos takiego uzywac nawet gdy jest w wersji pre-alfa.

Przesada. Dobremu piwowarowi wystarczy kuchanka, łyżka i .. doświadczenie. A większość i tak zależy od innych czynników niż temperatura :D

 

Kiedyś mozna zaprząc jakiegos grafika aby wybajerowć optycznie program.

Jeśli ktoś chce się podzielić doświadczeniem w projektowaniu interfejsów użytkownika - zamieniam się w słuch.

 

Dzieki niemu dowiedzialem sie jak ważne w moim przypadku bedzie zrobienie mieszadła, dla utrzymania temperatury.

Tak, to miało być jedyne zastosowanie programu :D:D

 

Tak więc Pawle liczę na conajmniej czesciowe uwzglednienie moich spostrzezen

Oczywiście.

Zachęcam do dalszego rozwijania wizji potrzeb. Każda sugestia mile widziana.

 

Wszystkich użytkowników zachęcam do zgłaszania uwag, spostrzeżeń, propozycji.

Przyspieszy to na pewno rozwój aplikacji w kierunku, który komukolwiek będzie potrzebny :D

 

Pozdrowienia dla użytkowników tTM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.