Skocz do zawartości

Kociołek od podstaw


lewatywa8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie, z powodu obicia emalii w kociołku z lidla, zaczynam kupowac materiały na nowe 2 kociołki. średnica będzie jak w kociołku z lidla, natomiast wysokość około 50cm co da 45 L co w zupełności mi wystarczy.Chciałbym wieksze ale z racji kawalerki i 2 dzieci jest to raczej niemozliwe.Blacha bedzie o grubości 1mm 1000x 2000 cena 270zł. Zakupiłem drut ko do migomatu 56 zł ale czytajac po necie okazuje sie że nie będzie to wygladac jak po spawaniu Tig-iem. Pogadałem ze szwagrem który pracuje przy produkcji kanałów wentylacyjnych i zawalcuje kociołki oraz pospawa, a mi pozostana do pospawania Migiem rózne blaszki na nózki i uchwyty do sterownika itd. Chcę zastosować 2 grzałki po 1600w bądz jedna 2000w druga 1500w.Pytanie mam takie czy te grzałki http://allegro.pl/grzalka-do-bojlera-grb-1600w-typ-u-i2504686262.html będą odpowiednie? i czy po nagrzaniu ich na sucho dam rade giąć je?Wiem że najlepiej jakby były w osłonie ze stali nierdzewnej ale na takie nie stać mnie, dlatego robie kociołki aby wyszło mnie to jak najtaniej . Najtańszy gar na allegro to 300 zł za 50L, a ja w cenie takich dwóch zmontuje swoje z grubszej blachy oraz z grzałkami i będa pod mój wymiar, jeszcze starczy na drut oraz argon do pózniejszych prac z migiem.Jak cos zacznie sie dziać z pracami to zamieszcze zdjęcia.Prosze o odpowiedz o te grzałki.

Edytowane przez lewatywa8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blachę to bym proponował min. #2mm. Garnki maja cienką blachę, ale u góry mają rant i są tym samym stabilniejsze. Przy #1mm podnoszenie gara z 30-toma litrami może go deformować. Można by ew. pomysleć o wpsawaniu paska z grubszej blachy w górnej części - zrobi sie wtedy konstrukcja wzmacniająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zastosował grzałki suche , najlepiej jakieś używki zdemontowane z kuchni elektrycznej. Poczytaj ten temat http://www.piwo.org/topic/4727-grzalka-na-sucho-pod-kegiem/ ,jeżeli jednak nadal będziesz chciał zamontować do środka to może kup grzałkę do parnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem suche zastosowac , ale niewiem czy nie taniej wyjdzie grzac grzałkami które grzeja bezpośrednio płyn? chodzi mi o zużycie energii a predkośc grzania płynu.Własnie ogladam takie do parnika, brałem jeszcze pod uwage te od kuchenek elektrycznych , ale to wiecej pracy przy ich montazu czy izolacji jakies osłony, jeszcze się zobaczy.

Faktycznie cos trzeba bedzie wspawac na rant garnka,sugerowałem sie tym że takie garnki z allegro maja ścianke 0.7mm , z arkusza blachy duzo mi zostanie więc jak zaczniemy spawac to najwyżej dotnie sie pasek i dospawa .Zastanawiam sie czy nyple dac 1/2 cala aby przełozyc zawory z mych kociołków czy zastosowac 3/4?

Edytowane przez lewatywa8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zużycie energii to tak naprawde nie ma się czym ostatecznie przejmować.. niby dąży się do doskonałości... znacznym kosztem i komplikacją układu, a ostatecznie 2-3kWh więcej budżetu nie zawali. Lepiej jest mieć nadmiar mocy grzewczej, niż jej niedobór. Jeżeli by się jeszcze udało grzałki sterować np. PWM to wtedy pracują wszystkie z pełną i płynną regulacją mocy.. ale tu koszty w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś już blachę?Może lepiej trafić 2 kegi ,łącznie w podobnej cenie?

Ja właśnie myślę o kegu z suchą grzałką od spodu-tu mają dobre grzałki,dzwoniłem tam i nie ma problemu,żeby posłali już wygięte wg wzoru jakim się pośle mailem.

http://www.sklep.termek.pl/index.php?cat_id=97

Myślę,że do kega 30L dam dwie grzałki 2kW +1,5kW +mieszadło + regulator PID,chyba ,że styknie mi na SPZ10 Bolka :)

Nyple daj takie jak masz filtrator ,ja myślę o dodatkowym 1" tuż nad filtratorem,żeby można odbierać na dekokt,mieszadło wypcha bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blache kupie za 270 zł, troche jej zostanie abym mógł zrobić (nie wiem jak to nazwać) nakładke na góre w która wsadze rure harmonijke i parę odprowadze do wentylacji.Kociołki będa około 50l także za kegi pewnie ponad 300zł bym musiał zapłacić.Filtrowac będę jak dotychczas w fermentatorze ale w najblizszym czasie wypróbuje fałszywe dno z tacy nierdzewki, faktycznie wstawie chyba dodatkowy nypel na dekokt.Nie bardzo wiem jak działa regulator PID, ile to kosztuje itd,prosze wskazac jakąs aukcje czy cos podobnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam regulatora temperatury, który pociagnie 2 grzałki o łącznej mocy 3000-3200W.Znalazłem dwa takie http://allegro.pl/show_item.php?item=2536810037 ten o mocy 20A ,oraz drugi http://allegro.pl/show_item.php?item=2545193104 16A.Jeden i drugi sprzedawca twierdzi że sa za słabe ale z wyliczeń wychodzi że jeden da rade 4600W pociagnąc ,drugi 3680W.Obecnie mam w kociołku z lidla taki http://allegro.pl/cyfrowy-elektroniczny-termostat-regulator-rtsz7v2-i2546135699.html który ma 10A i daje rade z grzałką 1800W.Myślałem juz aby zacierac jedna grzałką poprzez sterownik, a drugą załaczac przełacznikiem na czas gotowania ,ale że znalazłem te dwa regulatory 16 oraz 20 A , to myslałem że obie podłacze pod sterownik w szczególności pod ten mocniejszy. Niewiem czy ja zle licze czy sprzedawcy.Jeden z nich polecił mi reg PID plus czujnik przekaznik ssr radiator ale koszt wyszedł 400 zł.Budżet mam ograniczony bo ile mozna kobiecie wciskac że jeszcze tylko to jeszcze tylko to , także zakup sterownika PID odpada , prosze mi cos doradzic jak to wygląda z ta moca tych regulatorów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli pod regulator podłączyć cewkę przekaźnika którego styki mogą mieć obciążenie np. 20A i przez te styki podłączamy obwód grzałki wtedy styki regulatora obciąża tyko cewka przekaźnika która pobiera kilka mA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mrblaha wszystko mi wyjaśnił, także sprawa załatwiona i koszta juz mniejsze, mam jeszcze pytanie, jeśli uzyje przekażnik od samochodu na 30A to nic sie niestanie jeśli przez jego styki popłynie 230V do zasilania grzałki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejne części zakupione, czekam na regulatory , kociołki częściowo pospawane, dzis ide zanieść nyple , c.d.n jak będę miał juz kociołki w domupost-4201-0-64219100-1345980917_thumb.jpgpost-4201-0-73953200-1345980932_thumb.jpg

Edytowane przez lewatywa8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1 kociołek przypadnie 1 rozłącznik 100A czyli taki włącznik, 1 es 16A, plus kontrolka fazy że mam napięcie, kolejny es 10A który załączy napiecie do zasilacza na mieszadło plus druga kontrolka fazy, a to cos w folii to sciemniacz led do regulacji obrotów mieszadła, ktos z forum takowy polecił a że sprzedawca od ssr takie miał to odrazu 2 wziałem.Dzis zaniosłem nyple do szwagra także może za tydzień kociołki odbiore(sa spawane w godzinach pracy wiec troche to trwa).Czekam jeszcze az jeden koleś sprzeda mi 2 regulatory PID, musze dokupic 2 silniczki na mieszadła, chciałem od poloneza gdyz mysle że polski silniczek jest mocny.Obecnie mam od matiza i skubaniec grzeje sie .Jak dostane kociołki to akurat będę miał urlop to prace pójda momentalnie, a narazie systematycznie dokupuje co potrzeba, w środe ostatni raz warze na kociołkach z lidla i potem wstawiam na giełde 2 szt.,na koniec wpisze ile co dokładnie kosztowało aby kazdy miał widok ile wyjda samemu robione kociołki, jedyna rzecz to spawania nie napisze bo mam za darmo,tyle na ta chwile.

Aha, róznicówki nie wciskam do rozdzielni gdyz mam taka w mieszkaniu , i działa na wszystkich gniazdkach wiec nie ma sensu zwiększac kosztów tej pracy.

Pomału sie robi...zdjęcie kiepskie...

post-4201-0-32110000-1346531276_thumb.jpeg

Edytowane przez lewatywa8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nic niewytrawione, mam kawalerke z 2 dzieci , sa lekkie wstawiam je na szafe, po zatym w cenie blachy mam kopuły itd, a grzebac lubie :) te spawy które sa czarne to po środku solar, po to by spoina sie układała z drugiej strony blachy

Edytowane przez lewatywa8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.