Skocz do zawartości

Ogórki kiszone


AgaL

Rekomendowane odpowiedzi

Co oznacza "kapciuchy"? Puste w środku czy to, żeby nie były miękie?

Jeżeli puste w środku, to ważne są ogórki, ale nie to czy się je nawozi, ale po prostu odmiana. Korzystam z ogórków od moich rodziców, nigdy nie nawożą, a jak źle kupią nasiona to są puste w środku. Druga sprawa to ich wielkość ;) Lepiej zasadzić więcej i kisić małe, niź oszczędzać i kisić takie na mizerię.

 

Kapciuchy to takie puste w środku. Czasami są takie, że zostaje praktycznie tylko skóra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się ze swoim przepisem, zalewa składa się z 1 łyżki czubatej soli kamiennej oraz 1 płaskiej łyżeczki cukru na 1 litr wody, wodę biorę kranówę filtrowaną dzbanuszkiem brita. Ogórki przed pakowaniem do słoików moczę w zimnej wodzie co najmniej godzinę. Z przypraw - koper(gniazda) chrzan(korzeń i liść), liście wiśni, czarnej porzeczki, czosnek. W tym roku poszedłem do budowlanego, kupiłem 15l wiaderko (z kieliszkiem i widelcem ;)) i zamiast do słoików to do wiadra.

Wszystko zalewam na zimno - kapci nie zanotowałem.

Ponoć kapcie to też kwestia temperatury kwaszenia, niektórzy takie wiaderka spuszczają do studni aby kisiło się w zimnym - to tylko teoria bo sam nie sprawdzałem, ja wstawiam do piwnicy, aktualnie jest tam może 10 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio usłyszałem o nowej modzie. Ogórki zaprawia się w 5 litrowych baniakach po wodzie. Zdziwiłem się, ale ma to sens, dostęp powietrza jest zerowy. Potem zwyczajnie odcina się górę i można je wyjąć.

Metoda nie tak nowa , ja tak robię od wielu lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mama robi również pikle, co prawda to nie kiszone, ale na ostro i wszystkim smakują bardzo. Duże ogórki można wykorzystać, bo przecina się wszystko na ćwiartki. Jak ktoś chce mogę podać przepis, tylko rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to przepis:

 

 

Pikle na ostro, proporcje na 2,5kg ogórków:

 

Ogórki kroimy na 4 lub 8 części (zależnie od wielkości)

Zasypujemy 2 dużymi łyżkami soli, dodajemy 2 duże cebule pokrojone w wiórka. Wszystko mieszamy razem i odstawiamy na 3 godziny, aż ogórki puszczą wodę.

 

Zalewa:

2 szklanki octu

2 szklanki wody

2 szklanki cukru

 

Zagotowujemy zalewę i studzimy.

Do ostudzonej zalewy dodajemy:

2 łyżki przyprawy curry

2 łyżki pieprzy mielonego

2 łyżki mielonej papryki słodkiej

2 łyżki gorczycy

2 łyżki koperku zielonego

 

Ogórki z cebulą układamy w słoikach, zalewamy zalewą, pasteryzujemy 4-7min.

 

beq2o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ogórki kroimy na 4 lub 8 części (zależnie od wielkości)

Zasypujemy 2 dużymi łyżkami soli, dodajemy 2 duże cebule pokrojone w wiórka. Wszystko mieszamy razem i odstawiamy na 3 godziny, aż ogórki puszczą wodę.

 

 

Tą wodę odcedzamy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogórki kroimy na 4 lub 8 części (zależnie od wielkości)

Zasypujemy 2 dużymi łyżkami soli, dodajemy 2 duże cebule pokrojone w wiórka. Wszystko mieszamy razem i odstawiamy na 3 godziny, aż ogórki puszczą wodę.

 

 

Tą wodę odcedzamy?

 

Tak, odcedzamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Ajvar, robiłem w zeszłym roku, teraz czekam na tańszą paprykę :smilies:

Przepis w/g którego robiłeś jest tutaj : http://www.banici.eu...7&t=413&start=0

A ja polecam ogórki kiszone i korniszony w/g pedra: http://www.banici.eu...t=646&start=10.

Tu jest sprawdzony przepis na sałatkę szwedzką: http://www.banici.eu....php?f=27&t=398

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzony przepis na ogóreczki w zalewie curry. Trochę inny niż podał poprzednik.

Na 1,5 kg ogórków.

2 cebule

1 l wody

1,5 szkl cukru

1,5 szkl octu

1,5 łyżki soli

3 łyżki curry

Z tego robimy zalewę i ją zagotowujemy.

Ogórki kroimy w paski. Do słoika wkładamy: liść selera i gorczycę.

Zalewamy, zakręcamy i pasteryzujemy ok 5 minut :)

 

 

I jeszcze jeden przepis: ogórki musztardowe :) Też rewelacja :)

Na 3kg ogórków.

6 szkl wody

1 szkl cukru

2,5 łyżki soli

Zalewę zagotować. Po odstawieniu z ognia dodać 6 łyżek musztardy stołowej.

Do każdego słoika: 2 ziarna ziela angielskiego, gorczycę, liść selera, czosnek.

Pasteryzować ok 2 minut.

 

Mogę jeszcze podać na takie bardzo ostre z chilli i czosnkiem. Gotowe do jedzenia po 24 godzinach. Też sprawdzone i bardzo smaczne. Poszukam przepisu.

Edytowane przez klisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę jeszcze podać na takie bardzo ostre z chilli i czosnkiem. Gotowe do jedzenia po 24 godzinach. Też sprawdzone i bardzo smaczne. Poszukam przepisu.

Brzmi świetnie, mam nadzieję, że znajdziesz i się podzielisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już :)

 

5kg ogórków

7 łyżeczek soli

3 łyżki chilli

3 główki czosnku

1kg cukru

3 szkl octu

16 łyżek oliwy

 

Sposób robienia jest trochę przewrotny, ale wszyscy trzymają się przepisu i wychodzą.

 

Przekroić wzdłuż i zasypać 7 łyżeczkami soli. Zostawić na 2h i odlać wodę.

Następnie posypać te ogórki chilli i pokrojonym w plasterki czosnkiem.

 

Robimy zalewę:

Cukier, ocet i oliwę zagotowujemy.

Zalewamy tym ogórki (w garnku jeszcze) i zostawiamy na 12 godzin.

Potem ogórki układamy w słoikach, dorzucamy do każdego ten czosnek z zalewy i zalewamy tą samą zalewą, w której się moczyły (puści trochę wody i powinno jej starczyć).

Niektórzy tego nie gotują już, ale bywało, że się tak komuś parę zepsuło więc można pasteryzować z 5 minutek.

 

Po 24 h można otwierać słoik i szamać :) Trochę palące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Pierwsze małosolne nastawione. :)

 

A ja się już zażeram od tygodnia :) jakoś szybko w tym roku się tanie ogórki zrobiły i koper mi obrodził w ogrodzie :D Niedługo trzeba do słoików popakować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pytanie w sprawie kiszenia: jak sobie radzicie z pleśnią na górze ogórków? Czy tylko ja mam ten problem? Najlepsze rozwiązanie jakie znalazłem to użycie listka kapusty, który przykrywa wszystko i trzyma ogórki pod wodą. Jeżeli fermentuję ogórki więcej niż kilka dni, to pleśń pojawia się na górze. Wyrzucam wtedy liść kapusty z pleśnią i myje nakrętkę od środka, ale czy jest jeszcze jakiś inny sposód na to?

 

https://lh3.googleusercontent.com/X9d8DzSIUwZGG2EqhJrXYEWKqisxZLarjbQTU6irHgU=w376-h667-no

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.