Skocz do zawartości

Arkusz do obliczenia ilości gęstwy potrzebnej do zaszczepienia brzeczki


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

Mr malty po polsku i offline ;) Można by "podpiąć" ten arkusz do Toolkita jeśli autor wyraża zgodę.

 

Pola z formułami można zaokrąglić do "zera" miejsc po przecinku.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie fajnie, ale czy nie za bardzo zwiększa się objętość gęstwy potrzebnej z uwzględnieniem "świeżości" ? Wg Mr.Maltiego po 2 tygodniach różnica w objętości potrzebnej gęstwy to coś około 30ml, a w tym arkuszu 80 ml... po 3 tygodniach to 140ml w arkuszu, a u Mr.Maltiego tylko 60 ml :/ Chyba, że czegoś nie kumam :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie fajnie, ale czy nie za bardzo zwiększa się objętość gęstwy potrzebnej z uwzględnieniem "świeżości" ? Wg Mr.Maltiego po 2 tygodniach różnica w objętości potrzebnej gęstwy to coś około 30ml, a w tym arkuszu 80 ml... po 3 tygodniach to 140ml w arkuszu, a u Mr.Maltiego tylko 60 ml :/

Opierałem się na wiki, a dokładnie na tym zapisie:

"Należy też uwzględnić wiek gęstwy, co tydzień ginie ok. 25% komórek drożdżowych."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Jak wspomniałem w pierwszym poście - ja tu niczego nie wymyślałem, a jedynie zebrałem wiedzę z wiki oraz z tematu "Drożdżowa arytmetyka..." i tą wiedzę przetłumaczyłem na formuły w excelu. Zrobiłem tu trzy założenia:

1) Liczba potrzebnych komórek = (1 miliard) * (liczba litrów brzeczki) * (gęstość brzeczki w blg) * odpowiedni wspołczynnik, w zależności czy to lager czy ale - to wszystko z "drożdżowej arytmetyki"

2) 1 ml czystej, świeżej i dość gęstej gęstwy zawiera 2 mld żywych komórek drożdżowych - to z wiki

3) co tydzień ginie 25% komórek drożdżowych - to też z wiki

Tak więc arkusz uwzględnia "dość gęstą gęstwe", a ustawić inaczej w formule oczywiście się da, tylko jak ocenić ile jest żywych komórek w nie zbitej gęstwie, bez metod laboratoryjnych? Jeżeli wiesz, że gęstwa, którą zadajesz, po dłuższym pobycie w lodówce zbije się jeszcze o 25 % to w zasadzie wystarczy jak dodasz jej o 25% więcej, tyle tylko, że chyba trudno przewidzieć, o ile się zmniejszy jeszcze jej objętość.

 

 

 

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

jak oszacować "gęstość gęstwy" drożdżowej po przemyciu?

chodzi o ten etap, kiedy po przemyciu tworzą się 3 warstwy - a nas interesuje środkowa część

 

w mr malty ustawiam thin slurry (min skali) i non-yeast percentage (maks. skali) ale czy to wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Załączyłem w plikowni wersje apisaną do xls. Oryginalnie jest xlsx czy wersja dla nowych pakietów MS Office.

 

http://www.piwo.org/files/file/72-arkusz-do-obliczenia-ilosci-gestwy-potrzebnej-do-zaszczepienia-brzeczki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Arkusz spoko, tak jak ktoś wspomniał jest mała rozbieżność z MrMalty ale zawsze można jakąś średnią z tego wyciągnąć.

 

Zastanawiam się nad jednym, co prawda to mała różnica ale od kiedy liczycie wiek gęstwy? Od momentu jej zebrania? Czy od momentu zadania drożdży do brzeczki? Może właśnie z tego wynika ta rozbieżność w wyliczeniach?

Edytowane przez malpitrzon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.