Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[piwolog] Jubiler Amper IPA, Pivovar Vyškov, Czechy

Recommended Posts

dsc_9065.jpg?w=640&h=959

Czesi lubią ostatnio eksperymentować, szczególnie w otwieranych masowo małych browarach rzemieślniczych. Okazuje się, że nie tylko w małych, czego przykładem jest dzisiejsze piwo. Jubiler pochodzi wprawdzie z browaru regionalnego, ale wcale nie takiego małego. Piwo w stylu określonym na etykiecie jako “Amber IPA”. Czyli co? Amber Ale czy może IPA? Jeśli IPA to w brytyjskim czy amerykańskim stylu? Szybki rzut oka na kontretykietę i sprawa nieco się rozjaśnia. Są amerykańskie chmiele, jest American IPA. Przynajmniej w teorii. A w praktyce?

Jubiler Amber IPAAmerican (Amber) IPA
Ekstrakt 14,2 Blg, alkohol 6%
Skład: woda, słody: pilzeński, monachijski, wiedeński caramunich i carared, chmiele: Kazbek, Cascade, Chinook i premiant

Wygląd: Bursztynowe, klarowne, piana jasno beżowa, o różnorodnej fakturze, początkowo obfita, z czasem się redukuje, ładnie oblepiając szkło.
Aromat: pierwsze uderzenie jest wyraźnie chmielowe, w stylu czeskim, a może brytyjskim? W każdym razie aromat jest trawiasto-ziemisto-kwiatowy. Cytrusów typowych dla chmieli amerykańskich niestety brak. Dalej do głosu dochodzi karmel i lekka ejlowa owocowość.
Wysycenie: umiarkowane, perliste, dobrze dobrane.
Smak: słodkawy, karmelowy, z solidną goryczkową końcówką.
Odczucie w ustach: średnia pełnia, umiarkowane wysycenie i mocna, nieco pozostająca goryczka. Sumarycznie w kierunku ostrego, a nawet lekko pikantnego.
Wrażenie ogólne: Piwo mnie totalnie zaskoczyło. Z wyglądu i nazwy spodziewałbym się czegoś w amerykańskim stylu. Jubiler jest natomiast całkowicie “europejski”. Mocnym nachmieleniem przypomina wprawdzie American IPA, ale aromatem bliżej mu do English IPA, a momentami nawet do pilsnera. Nie powiem, ciekawe i smaczne piwo. Coś dla tych, którym klasyczne American IPA się przejadło (o ile klasyczna AIPA może się znudzić).
Ocena: 7/10


1098 b.gif?host=bimbelt.wordpress.com&blog=17

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.