Skocz do zawartości

Piwo "czekoladowe"


obywatelLC

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega już ma wanilię, płatki nic więcej nie dadzą, a i piwo też nie z tych, żeby te nuty eksponować.

Po jakim czasie ta wanilia powinna być wyczuwalna w smaku? Nie chcę za często tam grzebać, a niecierpliwy w tym przypadku jestem strasznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mądrzejszy i bardziej doświadczony wytłumaczy mi o co tu chodzi? ;) w próbce wziętej do testu FFT, do której następnie dałem kawałek laski wanilii i pozostawiłem w słoiku (pseudo cicha) , po czym zlałem z cukrem do PET-a (refermentacja) mam wspaniałą mleczną czekoladę, a w fermentorze gorzką czekoladę ze słodkimi akcentami od laktozy. Tak jakby 2 laski wanilii dane na cichą w ogóle nie zadziałały :/ czy to może "wyjść na wierzch" później ze względu na objętość? A gdyby wziąć jeszcze laskę wanilii, rozciąć i zagotować powiedzmy z 0.5l wody, ostudzić i wlać do fermentora? może to dać pozytywny skutek w postaci akcentów mlecznej czekolady w piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to kwestia różnicy objętości, powinno się ułożyć z czasem. Moje było dobre dopiero o 8 miesiącach. Nie przesadzaj z tą wanilią, jak przedobrzysz będzie niepijalne.

 

p.s.

nie pytałem wcześniej, ale poprzednie laski wanilii rozciąłeś wzdłuż i dopiero wrzuciłeś do fermentatora?

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to kwestia różnicy objętości, powinno się ułożyć z czasem. Moje było dobre dopiero o 8 miesiącach. Nie przesadzaj z tą wanilią, jak przedobrzysz będzie niepijalne.

 

p.s.

nie pytałem wcześniej, ale poprzednie laski wanilii rozciąłeś wzdłuż i dopiero wrzuciłeś do fermentatora?

Tak. Rozciąłem na pół i wrzuciłem do fermentora. Pierwszą w poprzedni czwartek, drugą w poniedziałek (rozciąłem na ćwiartki). Ziaren ze środka nie wybierałem. Wydaje mi się, że to też może być "zasługa" tego, że słód czekoladowy (0.2lg) dałem od początku zacierania. Ta gorycz jest dość nieprzyjemna. No nic to będzie dla niej test na cierpliwość. Prezent dam w środę, a otwierać proszę we wrześniu :D w razie czego mam jeszcze kilka flaszek Pumpkin Ale, które uwielbia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A i ja chciałem się podpiąć pod ten wątek z oceną zasypu - nie robiłem jeszcze żadnego ciemnego piwa i mam prośba o sprawdzenie czy z tego zasypu wyjdzie milk Stout (w zamyśle czekoladowy). z góry dzięki

 

zasyp na 25l, blg12,8

- pale ale- 4kg

- słód pszeniczny- 0,50kg

- Crystal- 0,35kg

- czekoladowy- 0,35kg

- biscuit- 0,20kg

- carafa II- 0,10kg

- płatki pszeniczne- 0,20kg

 

dodatki:

laska wanilii - gotowanie 15min

kakao odtłuszczone - 150g - gotowanie 15min

laktoza 0,8kg - gotowanie 15min

 

chmielenie:

Vital (13%a-a) 20g - 60min

Styrian Goldings (5,2%a-a) 14g- 20min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wymienił Carafa na palone ziarno jęczmienia i dał go trochę więcej (tak powiedzmy ze 0,20-0,25). Carafy dodaj tylko do koloru (zobaczysz w programie jaki wyjdzie Ci kolor, i modyfikuj Carafą) Stout bez palonego ziarna to nie stout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Baker's chocolate...http://www.bostonhistory.org/sub/bakerschocolate/prod_unsweet.htm

 

Czy spotkał się ktoś z odpowiednikiem tego produktu na polskim rynku?? Czy może każdą "dobrą" czekoladę powyżej 70% kakao można uznać za taki produkt czy raczej te o zawartości 90%? Jest czekolada znanej szwajcarskiej firmy z zawartością 95 a nawet 99 procent kakao ale czy jest to coś takiego ? a cena raczej powoalająca 11pln za 100g....

 

Czy może zwykłe kakao da taki sam efekt za niewielki pieniądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja receptura przewiduje 8 uncji (225g) na 5 galonów usa (23l)...ma to być robust porter i planuję warkę 45l, więc potrzebuję prawie pół kilo choco...chyba dodam jednak kakao ale czy pół kilo kakao nie zdominuje mi smaku i aromatu. Coffee stout przy tej ilości kawy nie byłby na bank pijalny ale kakao to nie kawa więc może da to pożądany efekt

Edytowane przez ściana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baker's chocolate...http://www.bostonhis...rod_unsweet.htm

 

Czy może zwykłe kakao da taki sam efekt za niewielki pieniądze?

 

Raczej odradzam.

Właśnie zlałam na cichą stouta czekoladowego, do którego właśnie dodałam kakao (pod koniec gotowania). Miałam świeżutki, piękny starter Wyeast Irish Ale. Wygląda na to, że zabiłam pianę, do tego drożdże szybko zakończyły fermentację. Przez 10 dni zeszły tylko z 13 do 10 Blg. Potem dodałam ciut trochę gęstwy US-05, ale nic to nie zmieniło. Dzisiaj zlałam na cichą, bo wygląda na to, że to koniec fermentacji. Wygląda na to, że jakiś składnik kakao zablokował proces fermentacji. Może tłuszcz? Może gdyby dodać jakieś odtłuszczone kakao byłoby lepiej.

 

W każdym razie stout smakuje świetnie, tylko będzie trochę slaaby, taki kobiecy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dawałem do czekoladowego portera odtłuszczone kakao z lidla. Smak fajny, ale piana bardzo mikra. Fermentacja poszła dobrze, nie stanęła za wcześnie - fermentowałem na dolniakach, chyba budvarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś pech.

pobierznie przeglądając strony po angielsku dochodzę do wniosku, że metod tyle ilu piwowarów.

 

jeden dodaje zwykłej "prawdziwej" czekolady inni esencje czekoladową a inni dodają te specyfiki na cichej lub rozlewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja poszła dobrze, nie stanęła za wcześnie - fermentowałem na dolniakach, chyba budvarach.

CZyli to było coś bardziej w kierunku porteru bałtyckego? Bo robust czy ogólnie porter angielski to górniak jest.

A czy kakao nie jest już odtłuszczone?

Generalnie jeśli mówimy o trwałości czy wogóle obecności piany to autor owej receptury mówi że nie ma z tym problemu ale czekolada czy kakao musi być bez cukru, wypełniaczy, utrwalaczy czy innych spoiw;) i nie powinno być problemu.

 

Czekolada czy kakao to jest moja kolejna zagwozdka zaraz po melasie której autor proponuje użyć aż 0,9kg na 45l:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja poszła dobrze, nie stanęła za wcześnie - fermentowałem na dolniakach, chyba budvarach.

CZyli to było coś bardziej w kierunku porteru bałtyckego? Bo robust czy ogólnie porter angielski to górniak jest.

A czy kakao nie jest już odtłuszczone?

Generalnie jeśli mówimy o trwałości czy wogóle obecności piany to autor owej receptury mówi że nie ma z tym problemu ale czekolada czy kakao musi być bez cukru, wypełniaczy, utrwalaczy czy innych spoiw;) i nie powinno być problemu.

 

Czekolada czy kakao to jest moja kolejna zagwozdka zaraz po melasie której autor proponuje użyć aż 0,9kg na 45l:)

 

Nie wiem wg czego twierdzisz, że robust czy brown nie mogą być zrobione na dolnych... ale dobra, to nie miejsce na dyskusje o stylach.

 

Nie każde kakao jest odtłuszczone, a każda, nawet odtłuszczone zawiera cukier ;) Jeszcze będę z nim eksperymentował, natomiast o efektach mogę powiedzieć tyle: jeśli ktoś spodziewa się silnej czekolady, to nie jest z tym łatwo. Moja 19stka dostała 200g tego kakao na 20l i było ono wyczuwalne, ale przyniosło też nuty kawowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem wg czego twierdzisz, że robust czy brown nie mogą być zrobione na dolnych... ale dobra, to nie miejsce na dyskusje o stylach.

wiem, mówię tylko że bałtycki jest na dolnej a angielski na górnej fermentacji wg BJCP a to ma na pewno jakiś wpływ na profil smakowy, aromat, odfermentowanie...zresztą tak jak mowisz nie miejce na to i nie mamy ponad 100 warek w dorobku żeby wnikać w takie szczegóły;)

 

Wracając do kakao...mówisz że 200g "nie zabiło" tego piwa więc myślę że spróbuję z tymi 450-500g, zobaczymy co z tego wyjdzie:)

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie: wg BJCP żaden porter nie jest robiony "tylko" na jednych drożdżach. Z opisu jasno wynika, że zarówno jak i dla robusta jak i dla browna mogą być zastosowane drożdże lagerowe.

 

To jest związane w sumie z tematem, bo kakao czy czekolada zawierają też cukier, co za tym idzie użycie tych surowców i drożdży górnej fermentacji spowoduje powstanie sporej ilości estrów (no, chyba, że drożdże będą mega neutralne).

 

Ja zastosowałem budvary właśnie po to, żeby wydobyć smak tego kakao (dałem też rodzynki, ale za późno i za mało i w ogóle ich nie czuć).

 

Zastanawiałem się w sklepie nad czekoladą na polewy (do pieczenia), ale wg ulotki miała więcej tłuszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się w sklepie nad czekoladą na polewy (do pieczenia), ale wg ulotki miała więcej tłuszczu.

dokładnie, tzw kuwertura jest rodzajem gorzkiej czekolady ale zawiera więcej masła kakaowego niż czekolada przeznaczona do normalnego spożycia i ma około 45% cukru...więc raczej też odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobiłem małe googlanie i wyszło mi, że kakao odtłuszczone np wawela zawiera 10% tłuszczu. Kosztuje koło 5 PLN za 100g. Ja to lidlowe kupiłem za podobną cenę za 200g, a wg etykiety zawiera 10-12% tłuszczu. Zaraz otworzę tego porterka i sprawdzę pianę :)

 

Natomiast najmniej tłuszczu ma DeccoMorreno - poniżej 8%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się zastanawiałem nad czekoladą wawel 90% ale kurde skład powala:

miazga kakaowa, cukier, orzechy laskowe, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, tłuszcz kakaowy, lecytyna sojowa, aromat, może zawierać śladowe ilości innych orzechów, pszenicy i jaj

 

piłem 2 piwa z nazwy czekoladowe Zawiercie oraz Lubuskie. pierwsze fajne. To drugie słodkie i smakuje jak czekolada ale także jak syrop fruktozowo-cośtam glukozowy. :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.