Skocz do zawartości

Filtrowanie - oplot, fałszywe dno, rurka miedziana?


H.M.

Rekomendowane odpowiedzi

Praktycznie kształt ma faktycznie znaczenie? Przecież brzeczka i tak nie ma równej drogi przy konstrukcji kwadratowej.

No i porównując do konstrukcji filtra z oplotu, to w nim może wsiąkać i na końcu i na początku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według http://morebeer.com/brewingtechniques/library/backissues/issue3.4/palmer_figs.html najlepszym rozwiązaniem jest właśnie fałszywe dno - najlepsze przepłukiwanie całości ziarna i najlepsza wydajność - po przeczytaniu tego wątku stwierdziłem, że czas wypróbować coś nowego. Wyciągnąłem wiadro z sitkiem, które kiedyś kupiłem w BA (FD), poszedłem do garażu, podłączyłem kątówkę z tarczą 1mm, ponacinałem, usunąłem "nadlewki" i zadziory nożem do tapet, dowierciłem jeszcze sporo dziurek 1mm, spociłem się, napiłem piwa i w końcu to wyszorowałem :) jutro wsadzę nowe fałszywe dno w wiadro z filtratorem z oplotu i przetestuję ;) (do tej pory jeszcze nie użyłem tego FD z BA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie kształt ma faktycznie znaczenie?

 

Kształt filtra nie ma żadnego znaczenia podczas wysładzania na raty (batch sparging). Musi tylko dać swobodny przepływ brzeczki, bez zatykania itd.

 

W wysładzaniu ciągłym (fly sparging) kształt filtra jak i kształt kadzi ma ogromne znaczenie i odbije się to na wydajności. Filtr n.p. nie może być za blisko ścianki bo woda będzie spływać po ściance zamiast pomiędzy ziarnami, odpływ musi być rozprowadzony równolegle, żeby wszystkie ziarna były "wysłodzone" równo itp.

 

Wydaje mi się że Polsce popularny jest jeszcze inny sposób wysładzania który jest jakby połączeniem batch sparge i fly sparge (takie wysładzanie było chyba opisanie w jakiejś wczesnej polskiej książce o piwowarstwie domowym). Najpierw spuszczasz brzeczkę przednią, potem wypełniasz kadź wodą i wysładzasz dalej w sposób "ciągły". W takim wysładzaniu też bym zwrócił uwagę na kształt i pozycję filtra, podobnie jak w wysładzaniu ciągłym.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie podziurkuje dno wiaderka milimetrowym wiertłem wg. rysunku jak w BA. Jak nie będzie ciekło to zrobię więcej dziurek, większym wiertłem... Na razie i tak przewiduje małe warki z zasypem nie większym niż 4-5kg.

Docelowo będę chciał zrobić filtrator z rurki miedzianej.

Wojciechu, ja też w najbliższym czasie będę robił nowy filtrator z rurki miedzianej, możemy złączyć siły, spotkamy się w najbliższym czasie to ustalimy co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odgrzebuję temat:

przymierzam się w sobotę do zatarcia pszenicy (udział pszenicy ok 60%) i zaniepokojony wieloma opiniami o trudności filtracji mam pytanie co wybrać

1. oplot długość ok 50cm

2. filtrator z rurek CU średnicy 22 długości czynnej filtracji ok. 40-45cm (nacięcia tarczą 0,8mm co ok 0,5cm)

 

Mam jeszcze oplot z węża prysznicowego (nowiutki ), ale jego wytestuję na czymś łatwiejszym, bo też są różne o nich opinie. Mojego mam z krzyżacji - jak porównywałem z takimi z tesco czy castoramy to mój to "mercedes" jeżeli chodzi o elastyczność i rozciągliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszenice filtrowałem na oplocie-długo to trwało,kilka razy mi się zapchało ale ja drobno śrutuję

Specjalnie dla piw pszenicznych zrobiłem filtrator z rurek do ciepłej wody nacięcia 0,8 co 10mm-filtracja bardzo sprawna ale dużo więcej muszę zawracać w porównaniu z oplotem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Podłączam się do tematu, bo w przyszłym tygodniu chcę robić filtrator z rurki Cu. Właściwie wszystko już wiem, ale jednej informacji nie znalazłem: na jakiej wysokości nad dnem kadzi powinien być ten filtrator? Albo inaczej: zakładając, że nacięcia rurki będą od dołu, to ile trzeba zostawić przestrzeni między dnem a nacięciami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jeśli jest to sztywna konstrukcja z twardej miedzi, a otwór na kranik trzeba przecież nawiercić na jakiejś wysokości od dna kadzi, to siłą rzeczy cały filtrator też będzie nad dnem. Tak sobie to wyobrażam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jeśli jest to sztywna konstrukcja z twardej miedzi, a otwór na kranik trzeba przecież nawiercić na jakiejś wysokości od dna kadzi, to siłą rzeczy cały filtrator też będzie nad dnem. Tak sobie to wyobrażam...

 

Ja zrobiłem takie "podnóżki". Ok 1 cm na dnem. Tak aby otwór był w tej samej linii co filtrator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylemat jak nagiąć rurkę w kształcie litery 'z' spłaszczonej. Mam z powodu błędu (20litr) dwa filtratory, oplot i rurka 'H' kształt. Rurka leży na dnie zgięta mocno fizycznie. Oplot jest trochę szybszy wg mnie, działają raczej tak samo czyli dają klarowną brzeczkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.