Skocz do zawartości

temperatura zacierania


Lukas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Piwowarów po mojej małej nieobecnosci na forum.

Uwarzyłem ostatnio belgian amber abbey. Receptura podaje nastepujace czasy i temp. zacierania:

65 C- 50min

73C - 10min

79C - 2min!!!!!!!!

Wysładzać w 75C

 

Czemu miało słuzyc przetrzymanie zacieru w 79C przez 2 minuty? W tej temperaturze to się z reguły wysładza.

 

Pzdr

Lukas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie lepkości zacieru, zabicie enzymów, oczekiwanie na ułożenie złoża obniża temp więc lepiej mieć go cieplejszy itp. :)

 

Ja bym mash out określił raczej jako neutralizację enzymów.

Jeszcze ktoś pomyśli o enzymach jak o drożdżach i będzie chciał je rozmnożyć je na mieszadle magnetycznym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez wlasnie myslalem ze tu chodzi raczej o neutralizacje enzymow. W sumie nic nowego , zawsze na koniec podgrzewałem do 80 C i filtrowałem. Wode do wysładzania mam z reguły w temperaturze tuż przed 80.

Dzieki za wyjasnienia.

 

Lukas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kupiłem zestaw belgian amber abbey . W Recepturze jest tak napisane

Do 16 l wody w temp 47 wsypać ześrutowane słody

Zacieranie

65 C- 50min

73C - 10min

79C - 2min

Wysładzać w 78C

Czy dobrze rozumiem. Jak mam wodę w temperaturze 47 sypie słody to wtedy temperatura spada o 4 stopnie do dołu (ok 43). Jak wszystko wsypie i wymieszam to od razu podgrzewam do 65 ?

Czy mam ustawić wodę w wyższej temperaturze a po wsypaniu że była temperatura 47 a później od razu podnosić do 65.

W obu przypadkach od razu podnosić temperaturę do 65 czy poczekać , ile czasu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że te posty stare, ale odpowiem, żeby wyprostować żeby ktoś później się nie mylił.

 

Czemu miało słuzyc przetrzymanie zacieru w 79C przez 2 minuty? W tej temperaturze to się z reguły wysładza.

http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna#Mash_out

Mash out jest to specjalny krok na koniec zacierania - podgrzanie całości zacieru do temperatury 76-79*. Ma on na celu dezaktywację większości enzymów, aby przerwać dalsza konwersję i ułatwia filtracje, zacier jest wtedy luźniejszy i mniej "klejący". Niekiedy też pomaga podnieść wydajność. Należy uważać, żeby nie przekroczyć 80°C, aby nie zdezaktywować wszystkich enzymów, będą one potrzebne, aby przerobić śladowe ilości skrobi które mogą wypłukać się przy filtracji. Mash-out jest nieobowiązkowy, ale jak widać ma pewne zalety i warto go stosować.

 

 

Mash-out, czyli wysładzanie.

 

Mash out i wysładzanie to dwie różne czynności. Mash out to podniesienie temperatury zacieru, a wysładzanie to zabieg przelewania wody przez zacier, aby uzyskać więcej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.