Skocz do zawartości

Piwniczkę buduję.


Yanek

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu i ja zdecydowałem że postawię piwniczkę. Piwnica ma mieć dwa pomieszczenia po 7m2 każde, ma mieć ceglaną posadzkę i sufit, ściany zalewane w pustaki szalunkowe. Położona niestety po południowej stronie, domu Oczywiście jestem po lekturze chyba wszystkich wątków (w j. polskim) w necie o piwniczkach, ale im więcej się czyta tym się ma większy zamęt we łbie.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi czy sugestie na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, przy budowie takich budowli chętnie wysłucham.

A kilka pierwszych fotek.

 

gallery_2081_128_2406640.jpg

 

 

gallery_2081_128_167285.jpg

gallery_2081_128_117045.jpg

post-2081-0-16198300-1344371780_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to kolegi Piotrka z Browaru Bamber. Mało się udziela na forum.

 

Kamień polny, łupany. Jest tu u nas taki fachowiec co to umie łupać i robi takie cuda, kominki itp.

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna jest bardzo dobra izolacja, odwodnienie i wentylacja. Ja mam kominek z rury pcv i na niego nałożony taką nasadę wentylacyjną, napędzaną wiatrem.

Piwniczkę mam ceglaną w środku, przykrytą ziemią na wierzchu i obsianą trawą. Temperatura jest w miarę stała, ok. 10 stopni latem, 7-8 zimą. W lecie, wewnątrz jest bardziej wilgotno. Piwniczkę mam usytuowaną w kierunku północ-południe. Drzwi wejściowe niestety są od strony południowej, więc metalowe drzwi się trochę nagrzewają, ale mam podwójne drzwi, więc spoko.

 

Wrzucę przy okazji parę zdjęć. Kiedyś były, ale już chyba zniknęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yanek, ty to masz gest, :okey: ale już widzę, że kilka niedociągnięć będzie. :lol:

 

Trzeba będzie się wybrać i ocenić ;)

Mam nadzieję, że wybierając stronę na której stanie piwniczka, liczyłeś się z tym z której strony będą się układać drożdże w butelkach, bo to tak jak z mchem na drzewach :lol:

A tak na serio fajna sprawa. Tak trzymać !!! :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yanku nie zapomij o doprowadzeniu powietrza wentylacji

oczywiście powinno być w ziemi min 60 cm

Z tym dolotem powietrza to różne pomysły chodzą mi po głowie, tzn mogę zrobić dolot powietrza ze studni której nie korzystam i tu się obawiam zbyt dużej wilgotności ale temp. powietrza na pewno była by dobra. Albo po prostu zakopię kanalizacyjną rurę setkę tak jak piszesz 60cm pod ziemią, tylko nie wiem jak długa ta rura musi być żeby dobrze schładzała powietrze. Jeszcze tak sobie gdybam czy nie doprowadzić powietrza przez odpływ z drenażu, bo odpływ zrobię wokół piwnicy żółtą drenarską rurą do studzienki rewizyjnej a dalej właśnie setką kanalizacyjną jakieś 20 metrów i z tej studzienki właśnie podłączyć dolot.

Ważna jest bardzo dobra izolacja, odwodnienie i wentylacja

Czym masz wyizolowane ściany z zewnątrz, jakimś abizolem, może styropian i czy może folia kubełkowa czy masz dolot powietrza, Jak dużo masz ziemi nad stropem?

kilka niedociągnięć

 

Ale przecież nie może być inaczej :D

 

Trzeba będzie się wybrać i ocenić ;)

 

Oczywiście komisję wizytacyjno-niedociągnięciową bardzo chętnie ugoszczę :D

 

A może w sobotę ? Każde ręce do roboty się przydadzą, a po robocie można by jakieś piwko wypić ... szczegóły na pw.

Edytowane przez Yanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czym masz wyizolowane ściany z zewnątrz, jakimś abizolem, może styropian i czy może folia kubełkowa czy masz dolot powietrza, Jak dużo masz ziemi nad stropem?

 

 

Jakaś czarna maź na początek, na to styrodur 10+10 cm a potem folia kubełkowa.

Dolot powietrza mam wprowadzony kratką wentylacyjną, która jest w podłodze. Dolot powietrza to ta sama rura, która odprowadza odwodnienie wokół piwnicy zrobione rurą drenarską.

 

Ziemi jest 20-40 cm w zależności od miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nadproża wrzuciłem solidny kątownik a nadproże na wejściem głównym będzie lane razem z wieńcem.

I kilka kolejnych fotek, dzień okazał się za krótki żeby skończyć pierwszy strop.

 

gallery_2081_128_111151.jpg

 

gallery_2081_128_24816.jpg

 

gallery_2081_128_38686.jpg

 

 

 

 

gallery_2081_128_1648.jpg

 

gallery_2081_128_83424.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.