Skocz do zawartości

Przegazowanie? wielkie bum z butelki


viki

Rekomendowane odpowiedzi

22 lipca uwarzyłem pszeniczniaka. Skład standardowy – jasna pszenica i jasny pilzneński 60% - 40%. Przez tydzień na WB-06 zeszło z 12 do 2 BLG. Zabutelkowałem 29 lipca. Dziś rano wchodzę do łazienki i czuję drożdże :( Poszła jedna z butelek – odpadło denko. Po posprzątaniu postanowiłem sprawdzić jak z ciśnieniem w pozostałych butelkach... i przywitał mnie wielki pióropusz piwa. Odgazowałem wszystkie butelki ( tracą przy okazji ok 15% piwa :((( ) Do refermentacji użyłem 3,5grama brązowego cukru na butelkę.

 

Macie jakiś pomysł dlaczego tak się stało??

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy to temperatura w pomieszczeniu ok. 25 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Wielokrotnie na forum pisano że WB-06 schodzą bardzo nisko, wręcz nieprzyzwoicie nisko jak na drożdże pszeniczne. Inna sprawa że dodałeś sporo cukru na refermentację i nastąpiła kumulacja - gaz z cukru + gaz z dofermentowanej brzeczki = granaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fak

 

 

no nic - w czwartek pijemy żeby niewybuchło :)

a w sobotę warzę kolejne

 

btw. to ile cukru to dać żeby niebyło sporo ?

 

 

A gdzie fermentacja cicha, no gdzie???

 

 

no niebyło - poprzednie warki na y1433 schodziły do 4 i było ok

Edytowane przez viki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak troszkę doklejone. Ja jak rozlewam do butelek to robię to z lampką biurkową i sprawdzam czy nie ma pęknięć uszczerbków nadbitek etc...

Średnio na 50 butelek odpadają 2-3, najprawdopodobniej twoje denko było już z uszczerbkiem dlatego wywaliło.Moja Gretta swego czasu lekko się "wygła" i kasowała co 3 butelkę nadłamywała szyjki i wywalało mi browary które nie były przegazowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm

 

uwarzyłem w niedziele. W piątek wieczorem przestało fermentować/bulgotać. W niedziele zabutelkowałem. Zeszło z 12 do 2 -czyli jednak za wcześnie?

 

Jak nie zrobisz testu odfermentowania, to nie będziesz wiedział do ilu ma zejść. Ale 5-6 dni to nawet na niewprawne oko za mało. Jak nie robisz cichej, to trzymaj ze 12-14 dni albo do osiągnięcia poziomu, jaki wskazał test odfermentowania. Z przelewaniem na cichą też nie ma się co spieszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak nie zrobisz testu odfermentowania, to nie będziesz wiedział do ilu ma zejść. Ale 5-6 dni to nawet na niewprawne oko za mało. Jak nie robisz cichej, to trzymaj ze 12-14 dni albo do osiągnięcia poziomu, jaki wskazał test odfermentowania. Z przelewaniem na cichą też nie ma się co spieszyć.

 

hmmm no tak dałem dupy na całej linii ale to 3 warka więc ciągle się uczę:)

następna warka postoi 2 tygodnie :)

 

 

A co z tym cukrem? Ile dawać? Mniej niż 3,5 gr na butelkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinienem dać 2,2 gr a dałem 3,5 :)

 

 

plus brak cichej fermentacji = ładny granat

 

 

ale ciągle się uczę

 

 

czy po odgazowaniu będzie już ok czy lepiej jeszcze raz je odgazować ( wybić w ciągu 2 dni ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacer cicha do pszenicy? Nie szalej!

WB-06 żrą wszystko oprócz szkła ;) 2Blg to dla nich dużo, chyba, że zatrzesz wg schematu 40°C 10 min, 62°C 15 min, 72°C 45 min. Wówczas są szanse, że niżej nie zejdą. Tak szybko nie zejdą. I do refermentacji 2-2,5 g cukru na butelkę. Powyżej 3 g będą zdarzać się granaty.

 

Mamdobreklapki... Moje stoją w wiatrołapie. Nie mam piwnicy. Jakoś trzeba żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa

 

to co zostało dziś jeszcze trafi do piwnicy ~ 18 stopni - w sobotę przychodzą znajomi żeby pozbyć się granatów :)

 

nastepna pszenica poczeka na zabutelkowanie ok 14 dni no i dostanie 2gr na butelkę

 

 

kolejna warka - kolejna nauka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinienem dać 2,2 gr a dałem 3,5 :)

2,2 g na 0,5 l czyli 88 g na 20 l - może za dużo dla bitera, ale dla HW to za mało. Dlaczego uważacie, że 3,5 g to za dużo dla HW? Ja bym dał więcej, ale do prawidłowo odfermentowanego piwa i tu należy szukać problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Użyłeś za dużo cukru,

 

2. Użyj cukier stolowy albo kukurydziany (glukoza), nie wszystkie cukry brązowe są takie same.

 

3. Dodaj cukier w wiadrze do butelkowania a nie w osobnych butelkach, to będziesz miał bardziej równe rozprowadzenie cukru w każdej butelce, użyj kalkulatora do obliczenia ilości.

 

A gdzie fermentacja cicha, no gdzie???

W pszenicznym nie należy używać cichej, ale nieco dłuższa "burzliwa" by się tu przydała, ok. 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze daje do pszenicy na wb06 cukier w ilosci 4g na 0,5l i nigdy nie było problemu. Może pomiar blg był nieprecyzyjny i było ponad 2 blg. Swoje pszenice trzymam 7 dni na burzliwej i 7 dni na cichej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacer cicha do pszenicy? Nie szalej!

WB-06 żrą wszystko oprócz szkła ;) 2Blg to dla nich dużo, chyba, że zatrzesz wg schematu 40°C 10 min, 62°C 15 min, 72°C 45 min. Wówczas są szanse, że niżej nie zejdą.

 

Jak robiłem przerwę w 62°C 15 min, to wb-eki mi żarły do ok. 0,5 blg :D Teraz nie robię w ogóle przerwy maltozowej (za to dość wolno się podgrzewa zacier) i jest ok - odfermentowanie do 2 blg

Co do testu odfermentowania - przy pszenicach akurat nie robię. Mierzę gęstośc dwa razy w odstępie dwóch, trzech dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas robi inaczej, każdy uważa, że jego metoda jest dla niego najlepsza, spróbuj jednego i drugiego a zobaczysz co Ci bardziej pasuje.

 

Do butelek jest "szybciej", ale jak pisze kolega wyżej, łatwo o pomyłkę (sypniesz dwa razy bądź w ogóle).

Do fermentora schodzi trochę dłużej gdyż wcześniej trzeba rozpuścić cukier/glukozę w około 0,2-0,5l wody (w gorącej wodzie i ostudzić trochę) i na to wlać piwo - oba płyny powinny się dobrze zmieszać więc nagazowanie w każdej butelce będzie prawidłowe.

 

Zapomniałem o najważniejszym, jest jeszcze jedna metoda. Do refermentacji używam brzeczki (odzyskuję ją z chmielin po gotowaniu). Potrzeba około 1-2l brzeczki w zależności jakie chcę osiągnąć nagazowanie.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.