Skocz do zawartości
migdal

termin przydatności drożdży

Rekomendowane odpowiedzi

witam

jak myślicie czy do jutrzejszego warzenia witbiera mogę użyć drożdży z terminem warzności 03/2012?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli zrobisz starter i będą żyły to tak, ale to zależy czy to suche czy płynne drożdże podaj dokładną nazwę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"ważności" oczywiście - czerwony ze wstydu jestem!!!!!!!!!

drożdże suche Safleger S-33, cały czas trzymane w temperaturze pokojowej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Suche drożdże powinny ruszyć, ale lepiej zrób starter, będzie mniej stresu (dla Ciebie). Następnym razem przechowuj je w lodówce - nie zajmują dużo miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co wiem to startera z suchych nie powinno się robić. Podobno suche drożdże przy kontakcie z brzeczką w 50% giną, a i tak jak przeterminowane to mogą być w różnej kondycji, tym bardziej że nie były przechowywane w lodówce. Najlepsza dla nich jest rehydratacja. Ciekawe jak by się zrobiło starter z suchych drożdży ale już po rehydratacji? Tego nie wiem. Chyba powinno być dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak sam słusznie zauważyłeś - najpierw uwadniasz, potem dodajesz do startera - tak jak do brzeczki. Robiąc starter z takich przeterminowanych drożdży odpowiadasz sobie na pytanie, czy one w ogóle żyją, a nie - wlewasz trupy, czekasz dobę a potem szukasz jakielkolwiek gęstwy u okolicznych piwoawrów.

Edytowane przez olo333

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz pojawił mi się inny problem - udało mi się skombinować Wyeast Activator Belgian Witbier, i je niestety aktywowałem (jak to robiłem wcześniej) a dopiero teraz zobaczyłem, że są one gotowe do użycia max 3 godziny od aktywacji a ja warzenie przesunąłem na pt.

Rozwali saszetkę z drożdżami?

Czy dotrzymają do pt?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej minimum 3 godziny, ale ja na pewno bym nie zaryzykował użycia ich po trzech godzinach. Tak czy inaczej zrobiłbym jeszcze starter.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi