Skocz do zawartości

S-04 nie startują ?


pedro22

Rekomendowane odpowiedzi

Być może rzeczywiście przeniosłem lagerowe zwyczaje na ALE - tam wszystko dzieje się trochę wolniej. Oczywiście zawsze sprawdzam blg (około 2 tygodnie burzliwej z otwartym wiekiem), ale teraz zmylił mnie ten brak piany - myślałem że coś zabiło drożdżaki i nic z tego nie będzie. I to nie jest tak że piana była mała - po prostu jej nie było (to znaczy może mignęła, ale ja jej nie zauważyłem). Miałem zamiar uderzyć w jakąś belgijską nutę, ale chyba na razie poczekam na spadek temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może rzeczywiście przeniosłem lagerowe zwyczaje na ALE - tam wszystko dzieje się trochę wolniej. Oczywiście zawsze sprawdzam blg (około 2 tygodnie burzliwej z otwartym wiekiem), ale teraz zmylił mnie ten brak piany - myślałem że coś zabiło drożdżaki i nic z tego nie będzie. I to nie jest tak że piana była mała - po prostu jej nie było (to znaczy może mignęła, ale ja jej nie zauważyłem). Miałem zamiar uderzyć w jakąś belgijską nutę, ale chyba na razie poczekam na spadek temperatury.

Belgijskie to chyba wyższe temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tak prosto nie było, dodam i ja swoje "3 grosze". Ostatnio również przytrafił mi się zonk z S-04. Co prawda (uwodniona) paczka została podzielona na 2 fermentory, jednak brak oznak fermentacji przez 48 h., było czymś wcześniej nie spotykanym, tym bardziej, że przez godzinę w transporcie brzeczka (13 blg) została wytrzęsiona/napowietrzona bardzo solidnie. Po dodaniu (z premedytacją prosto z saszetki) T-58 (w celu ratowania warki) fermentacja w temp ok 20°C ruszyła po 8-10 godzinach. Reasumując, możliwe, że trafiła się jakaś felerna partia S-04, bo ktoś wcześniej coś podobnego pisał. Szkoda, że nie zwróciłeś @pedro22 uwagi na "obrączkę" drożdżową w fermentorze, pomogło by to ocenić, czy faktycznie ekspresowa fermentacja miała miejsce...

 

EDIT: Po 48h. u mnie piany nie było w ogóle, to żeby rozwiać wątpliwości ;)

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.