Skocz do zawartości

Jaki sposób natleniania?


Jaki rodzaj natlenienia?  

74 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki rodzaj natlenienia?

    • przelewając wężykiem do fermentora
    • przelewanie do fermentora z wysokości
    • "bujanie" fermentorem
    • pompka akwaryjna
    • mieszadło z wiertarką
    • butla z O2


Rekomendowane odpowiedzi

Ja zostawiam ten spór o szczegóły tzw. "ekspertom", wiem tylko że trzeba napowietrzyć na "maxa".

Ja wiem tylko tyle: samym powietrzem (bez butli O2) można tylko natlenić brzeczkę do max 8ppm, czyli w zasadzie jest to tylko minimalne natlenienie jakie wymagają od nas drożdże piwowarskie. W praktyce nie wiesz kiedy osiągniesz te 8ppm w fermentorze, czyli logicznie najlepiej jest napowietrzać aż do momentu gdy nie ma w fermentorze więcej miejsca na pianę. Dlatego lubię napowierzać wiertarką, bo po ok. 3 min. piana jest gęsta jak w bitej śmietanie i zabiera cały fermentor po brzeg. Nie da się "przetlenić" brzeczki powietrzem, a nie wystarczające natlenienie szkodzi drożdżom.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od początków mojego warzenia przelewam brzeczkę po warzeniu z wysokości około metra (tyle ile ma przeciętna pralka, bo z niej to robię), a nie czytałem wcześniej żadnej teori o napowietrzaniu brzeczki. Nigdy nie miałem problemu ze startem, odfermentowaniem etc. Fakt małe doświadczenie mam, ale przeczucie mi mówi, że w domowych warunkach tyle wystarczy.

Osobiście uważam, że im więcej wzorków i rozbijania warzenia na części atomowe tym mniejsza przyjemność.

Edytowane przez TeDy_beer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Artezanie mamy urządzenie do natleniania w przeływie, powietrzem z kompresora (przez sterylny filtr).

 

Co do pomiarów natlenienia, znajomy piwowar sprawdzał miernikiem rozpuszczonego tlenu natlenienie brzeczki napowietrzanej przez kołysanie fermentorem i wyniki były znakomite - o ile pamiętam brzeczka 20Blg była natleniona do 8 ppm po paru (2-3?) minutach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kunze pisze:

 

Aby rozpuścić powietrze w zimnej brzeczce, należy je rozbić na możliwie najdrobniejsze pęcherzyki i wymieszać z brzeczką w burzliwym przepływie. Dąży się do natlenienia brzeczki w ilości 8 do 9 mg O2/l. Aby uzyskać takie natlenienie, należy użyć wielokrotności powietrza. Teoretycznie wymagane jest tylko ok. 3 l powietrza na hl brzeczki dla rozpuszczenia się takiej ilości tlenu, jednak w praktyce potrzebna jest wielokrotnie większa jego ilość, gdyż

 

■ część pęcherzyków powietrznych nie rozpuszcza się w brzeczce i

■ powietrza również nie daje się tak równomiernie rozbić.

 

Problem jest w rozbiciu powietrza, które musi się w brzeczce rozdzielić na bardzo drobne pęcherzyki i rozpuścić się. Pęcherze powietrza, które wydostają się na powierzchnię brzeczki, tworzą tylko uciążliwą pianę. Ilość tej piany może być bardzo duża i przez to utrudniać proces napowietrzania.

 

 

Trudno się z Kunzem kłócić, ale problem podobno jest badany w akwarystyce, i tam doszli do konkluzji, że woda natlenia się nie od pęcherzyków, ale głównie na powierzchni, poprzez ruch wody wywołany bąbelkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.