Skocz do zawartości

Jaki sposób natleniania?


Jaki rodzaj natlenienia?  

74 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki rodzaj natlenienia?

    • przelewając wężykiem do fermentora
    • przelewanie do fermentora z wysokości
    • "bujanie" fermentorem
    • pompka akwaryjna
    • mieszadło z wiertarką
    • butla z O2


Rekomendowane odpowiedzi

Jakiej używasz metody napowietrzania? Ja używałem: przelanie brzeczki z wysokości, bujanie fermentorem, pompka akwaryjna, i ostatnio mieszadłem z wiertarką.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HiSociety:Butla z tlenem, wezyk z filtrem, kamien dyfuzyjny. Przeplyw 1-2 l/ min.

Ghetto: kolysanie i potrzasanie fermentorem; zlewanie brzeczki przez sitko lub po prostu 'ciurkiem' ;). Przez ok. 10 min.

 

Powyzsze metody stosuje w zaleznosci od wielkosci warki/fermentora.

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spuszczam z kadzi warzelnej do fermentatora nieznacznie otwierając zawór kulowy, sam zawór kulowy to nie zawór spustowy, dlatego rozbryzguje brzeczkę aż miło, po 5-10 minutach spuszczania mam w fermentatorze pianę na o wiele więcej niż trzy palce... brzeczka jest z pewnością dobrze napowietrzona... jakiegokolwiek zakażenia z tego tytułu jak do tej pory brak....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spuszczam z kadzi warzelnej do fermentatora nieznacznie otwierając zawór kulowy, sam zawór kulowy to nie zawór spustowy, dlatego rozbryzguje brzeczkę aż miło, po 5-10 minutach spuszczania mam w fermentatorze pianę na o wiele więcej niż trzy palce... brzeczka jest z pewnością dobrze napowietrzona... jakiegokolwiek zakażenia z tego tytułu jak do tej pory brak....

Dokładnie tak samo robię. Czasem muszę się ograniczać, bo piany jest na jakieś 10 cm, wiadra bym nie zamknął.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi żona ostatnio chłodząc brzeczkę napowietrzała łyżką piwowarską.

Kurde bele, a ja myślałem, że jestem szczęściarzem, bo moja żona toleruje moje hobby i chętnie pije to co stworzę :smilies:

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już o tym pisałem, ale radzę wybierać metody, w których do brzeczki wtłoczymy jak najmniej kurzu, powietrza do natlenienia trzeba tylko odrobinkę, niech ono się obraca w obiegu zamkniętym: kołysanie fermentorem, mieszadło na wiertarce przy zamkniętej pokrywce itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta odrobinka nie jest taka mała. Dla osiągnięcia 8 ppm tlenu w brzeczce trzeba rozpuścić 160 mg w 20 litrach. Taka ilość czystego tlenu to prawie 9 litrów, a powietrza prawie 45 litrów. W dodatku nie wszystko się rozpuszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta odrobinka nie jest taka mała. Dla osiągnięcia 8 ppm tlenu w brzeczce trzeba rozpuścić 160 mg w 20 litrach. Taka ilość czystego tlenu to prawie 9 litrów, a powietrza prawie 45 litrów. W dodatku nie wszystko się rozpuszcza.

 

Co prawda wygórowane wydają mi się te wyniki, ale jeśli to prawda, to napowietrzanie brzeczki powietrzem w domu jest bardzo trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kunze pisze:

 

Aby rozpuścić powietrze w zimnej brzeczce, należy je rozbić na możliwie najdrobniejsze pęcherzyki i wymieszać z brzeczką w burzliwym przepływie. Dąży się do natlenienia brzeczki w ilości 8 do 9 mg O2/l. Aby uzyskać takie natlenienie, należy użyć wielokrotności powietrza. Teoretycznie wymagane jest tylko ok. 3 l powietrza na hl brzeczki dla rozpuszczenia się takiej ilości tlenu, jednak w praktyce potrzebna jest wielokrotnie większa jego ilość, gdyż

 

■ część pęcherzyków powietrznych nie rozpuszcza się w brzeczce i

■ powietrza również nie daje się tak równomiernie rozbić.

 

Problem jest w rozbiciu powietrza, które musi się w brzeczce rozdzielić na bardzo drobne pęcherzyki i rozpuścić się. Pęcherze powietrza, które wydostają się na powierzchnię brzeczki, tworzą tylko uciążliwą pianę. Ilość tej piany może być bardzo duża i przez to utrudniać proces napowietrzania.

 

 

Z tego fragmentu wynika, że powstanie piany podczas napowietrzania to wcale nie jest dowód na porządnie napowietrzoną brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta odrobinka nie jest taka mała. Dla osiągnięcia 8 ppm tlenu w brzeczce trzeba rozpuścić 160 mg w 20 litrach. Taka ilość czystego tlenu to prawie 9 litrów, a powietrza prawie 45 litrów. W dodatku nie wszystko się rozpuszcza.

 

Dąży się do natlenienia brzeczki w ilości 8 do 9 mg O2/l. Aby uzyskać takie natlenienie, należy użyć wielokrotności powietrza. Teoretycznie wymagane jest tylko ok. 3 l powietrza na hl brzeczki dla rozpuszczenia się takiej ilości tlenu

 

widzę sporą rozbieżność, 3l powietrza na 100l brzeczki to 0,6 l na 20 l, a nie 9 l czystego tlenu czy 45l powietrza, czy można to jakoś wyjaśnić??

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też wychodzi ok 0.6 dm3 powietrza na 20l brzeczki.

 

Jeżeli stężenie tlenu w powietrzu to 21%, to w 1dm3 powietrza jest 0,21dm3 tlenu. Gęstość tlenu to 1,43g/dm3, więc w 1dm3 powietrza jest 0,3g O2 = 300mg.

Do osiągnięcia stężenia tlenu 9ppm w brzeczce 20l trzeba 180mg O2, więc mniej wiecęj tyle, ile jest w 0.6l powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję żeby wypowiedzieli się wszyscy, którzy I miejsca na konkursach zajęli. Jak oni napowietrzali swoje zwycięskie piwa. To będzie "jedynie słuszny" sposób postępowania. Coś mi mówi, że głęboko gdzieś mieli tą całą teorię :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.