Skocz do zawartości

Kapslownica stołowa DIY


Afghan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Popsuła mi się Greta i postanowiłem z niej jakoś zrobić kapslownicę stołową. Wpadł nam w ręce stary lewarek i postanowiliśmy zrobić z niego. Jest od razu mechanizm podnoszenia i obniżania, żeby dopasować do różnych rozmiarów butelek. Niestety nie mam za bardzo takich zdolności to wykonał mi to ojciec, ja pełniłem funkcję pomocnika i nadzoru technicznego ;) Pomyślałem, że umieszczę foto relację z budowy, bo jak ostatnio szukałem na forum takiego opisu to znalazłem tylko stare posty bez zdjęć.

 

Zdjęcie3

 

 

Zaczęliśmy od rozebrania Grety przez ze szlifowanie nitów.

Zdjęcie0005

 

 

Po rozłożeniu odcięliśmy głowicę razem z plastikiem w którym osadzona jest głowica i oszlifowaliśmy na lekki stożek, żeby łatwiej wpasować w rurkę.

Zdjęcie0008

 

Zdjęcie0009

Zdjęcie0011

 

 

Tłok ze spawany z dwóch rurek. W dolną i grubszą będzie wciskana głowica.

Zdjęcie0015

 

 

Wciśnięta głowica.

Zdjęcie0016

 

 

Kolejne etapy budowy:

Zdjęcie0012

 

Zdjęcie0017

Zdjęcie0018

 

 

Na górze tłoka zamocowaliśmy łożysko, żeby nic się nie blokowało.

Zdjęcie0021

 

 

Już prawie gotowa kapslownica.

Zdjęcie0020

 

 

Jak na fotce powyżej widać na początku daliśmy dwie sprężyny po obu stronach. Ostatecznie znaleźliśmy lepszą, jak na następnych zdjęciach widać.

Zdjęcie0024

 

 

Ostateczny wygląd kapslownicy.

Zdjęcie0023

 

Zakapslowałem ją na razie dwa kapsle z braku pod ręką kapsli, ale zrobiła to rewelacyjnie.

 

EDIT W mojej galerii jest jeszcze kilka innych zdjęć z budowy kapslownicy.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba do Kolegi Afghan:

Zrób proszę opis po przeprowadzeniu chrztu bojowego.

Za około tydzień będzie większe kapslowanie, także zobaczymy jak się spisuje, ale tkj. pisałem dwa kapsle z żubra rozgiąłem i zakapslowałem i zrobiła to idealnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Znalazłem u Teścia stary statyw do wiertarki. Postanowiłem wykorzystać go jako kapslownica. Pobrałem głowicę z gratuluję i umieściłem ją w statywie. Zamyka kapsle szczelnie tylko idzie to bardzo ciężko. Czy ktoś może doradzić jak to ustrojowe przerobić, żeby lżej działało?

Za moment wrzucę zdjęcia.

 

Przedłużenie dźwigni wystarczy?

post-3739-0-37884000-1400010087_thumb.jpg

post-3739-0-92505200-1400010118_thumb.jpg

Edytowane przez pershi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mechanizm działa w miarę lekko. W czasie kapslowania idzie z dużym oporem.

W projektach jakie spotykam na forum, dzwignia jest w osi głowicy. W statywie tak nie mam. Czy to może być powodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to może być powodem?

Raczej nie, chyba że masz bardzo, ale to bardzo duże luzy na prowadzeniu w stojaku.

Skąd masz głowicę, jeżeli jest nowa, to tu jest problem - musi się jeszcze wyrobić. Przyczyną może być jeszcze brak osiowości pomiędzy stojakiem a głowicą - w takim przypadku też będzie się ciężko kapslowało, szczególnie ten ostatni moment, kiedy głowica zaciska ząbki kapsla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowica obsłużyła ponad 50 warek 20 litrowych więc raczej nie jest nowa.

Temat z osiowością to może być to.

Wydaje mi się, że kawałek grubszej gumy na podstawce mógłby Ci pomóc w tej sytuacji.

W mojej kapslownicy przykleiłem kawałek gumy, na której stawiam kapslowaną butelkę - taka guma mogłaby pomóc ustawić butelkę osiowo z głowicą (będzie się przechylała i ustawiała do osi głowicy), a także z pewnością zabezpieczy butelkę przed zbiciem przy zbyt mocnym dociskaniu kapsla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.