Skocz do zawartości

Chmiel Citra. Gdzie?


Rageofhonor

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Zamiast Citry możesz użyć Willamette, Fuggles albo Golding.

 

Zamiast Citry to chyba najbliżej Cascade...

 

Fuggles i Willamette są podobne do siebie, ale nic z Citrą nie mają wspólnego.

Goldings to jeszcze inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne do Citra: Cascade, Amarillo, Centennial, Summit.

Fuggle, Willamet i Styrian Goldings są blisko pokrewne, ale z Citrą nie mają wspólnego.

EK Goldings nie jest spokrewniony ze Styrian Goldings, pomimo podobnej nazwy, (i obydwa z Citrą nie mają wspólnego).

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dzieje z tym chmielem? nigdzie go niema :( ..... pewnie jak sie pojawi na jesieni to będzie po 20 zyli za 100 gram :/

 

Citra, Amarillo, Centennial + reszta ze zbioru 2012 ma dopłynąć do Europy na przełomie listopada i grudnia. Będzie trochę drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ten chmiel jest w UK, USA i Kanadzie tylko przesyłka strasznie droga. Na dodatek część sklepów nawet nie wysyła za granicę. Mam nadzieję że szybko trafi do Polski.

Edytowane przez Rageofhonor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że za bardzo podpaliłeś się na tą citrę, można zrobić bardzo fajną AIPA bez tego konkretnie chmielu.

 

A idzie idzie, ale Citra ma bardzo specyficzny (myślę że niepowtarzalny) aromat.

 

Pisałem do Twojbrowar.pl w tej sprawie i odpowiedzieli że najwcześniej pojawi się na przełomie 2012/2013, ponieważ na całym świecie jest problem z niedoborem tego chmielu.

 

Podobno stosowanym odpowiednikiem jest australijski chmiel Galaxy (niestety nie stosowałem tego chmielu i nie wiem jak bardzo jest zbliżony do oryginału)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem narazie 1x IPA i 1xAIPA ( z amerykańskich jeszcze wheat). Chmiele jakich używałem: citra, chellenger, cascade, Styrian, perle, hallertau. W piwie które zawierało Citre, wszystkie inne chmiele zostały "przytłumione" aromatem Citry właśnie. Wiem, że w tym momencie próbujesz uderzyć w moje niewielkie doświadczenie, ale co do aromatu Citry wypowiadali się użytkownicy znacznie bardziej doświadczeni odemnie. Być może Twoje odczucia co do tego chmielu są inne od moich, ale po to jest formu żeby wymieniać się poglądami:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nic nie uderzam. Sam powinieneś wiedzieć kiedy zabrać głos w dyskusji, jeśli czułeś taka potrzebę to nie widzę problemu. :)

Ja mogę jedynie tylko doradzić że są dostępne chmiele gdzie aromat i goryczka na tyle wystarczające żeby zrobić dobrą AIPA, niestety z tego co wymieniłeś to jedynie cascade można w jakiś sposób spróbować porównać do Citry, reszta ma się nijak do amerykańskich chmieli.

W sklepach dostępne są Simcoe, ahtanum, centennial, glacier, chinook i wspomniany cascade. Można jeszcze dorzucić bardzo ciekawy chmiel z Japonii Sorachi Ace. Z tych chmieli można z powodzeniem zrobic wyśmienita AIPA.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nic nie uderzam. Sam powinieneś wiedzieć kiedy zabrać głos w dyskusji, jeśli czułeś taka potrzebę to nie widzę problemu. :)

Ja mogę jedynie tylko doradzić że są dostępne chmiele gdzie aromat i goryczka na tyle wystarczające żeby zrobić dobra AIPA, niestety z tego co wymieniłeś to jedynie cascade można w jakiś sposób spróbować porównać do Citry, reszta ma się nijak do amerykańskich chmieli.

W sklepach dostepne są Simcoe, ahtanum, centennial, glacier, chinook i wspomniany cascade. Z tych chmieli można z powodzeniem zrobic wyśmienita AIPA.

 

Do tego dochodza wysmienite chmiele z Australii i Nowej Zelandii jak Galaxy i Nelson Sauvin, ktore moga nadac jeszcze wiekszej glebi smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nic nie uderzam. Sam powinieneś wiedzieć kiedy zabrać głos w dyskusji, jeśli czułeś taka potrzebę to nie widzę problemu.

 

A to przepraszam jeśli uraziłem, bo mam dzisiaj taki dzień że jakoś próbuje szukać dziury w całym.

 

Oczywiście w pełni się z Tobą zgadzam, że bez tego chmielu idzie zrobić ciekawe IPA czy AIPA. Pisałem, o wyjątkowości tego chmielu w takim sensie, że wg. mnie ciężko jest znaleźć dobrze dopasowany odpowiednik tego chmielu, gdybyśmy chcieli odtworzyć już jakieś piwo które robiliśmy wcześniej, a zabrakło by go w naszych zbiorach.

 

Nie uważam że jest najlepszy z najlepszych bo:

1. Za mało chmieli przetestowałem żeby móc taki wniosek wyciągnąć

2. najlepszy to pojęcie względne:)

Edytowane przez VeryBerry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba wiem, jakie będzie moje kolejne piwo. Single hop ipa na galaxy :) Zachęcił mnie artykuł: http://www.bear-flavored.com/2012/03/bear-flavored-galaxy-single-hop-ipa.html

 

Pozwolę sobie przytoczyć fragment:

 

Chmiel Galaxy jest niesamowity. Jako chmiel do IPA, nie jest oferuje aż tak złożonych posmaków jak Citra, jednen z jej najbliższych kuzynów Galaxy. Galaxy powala aromatem dojrzałych tropikalnych owocowych smaków, mango i marakui, może nutą brzoskwini i pomarańczy. Jest to jeden z najbardziej owocowych IPA jakich próbowałem. Jest to tym bardziej imponujące, bo to single-hop IPA. Jeśli szukasz czegoś delikatnego, przyjemnie owocowego, Galaxy jest chmielem dla ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.