Skocz do zawartości

Bardzo szybkie nagazowanie?


wyvern

Rekomendowane odpowiedzi

W poniedziałek 23.07 rozlewałem wita. Zszedł z 11 do 3,5. Na 17 litrów poszło 150g cukru. Dzisiaj 25.07 wyłazi z butelki, muszę otwierać na raty. Nie aby za szybko? Zostawić go, czy budować wokół niego jakiś bunkier?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukier mierzyłem 17, 18 lipca, było 4, pięć dni później przy rozlewie było 3,5. Cukier policzony był na 19 litrów, niestety trochę poleciało na podłogę i wyszło 17:P

Ad rem: zalecasz szybką konsumpcję? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... potraktuj to jako uzasadnienie Twojej zwiększonej konsumpcji dla "drugiej połówki" no bo przecież się przegazuje!

 

Mam to szczęście, że moja druga połówka baaardzo lubi piwo, aktywnie wspiera w warzeniu i konsumpcję ma niezgorszą. A wit to bodaj jej ulubiony styl, więc i dla niej to będzie uzasadnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-33 schodzą dość nisko, możliwe że fermentacja jeszcze się nie skończyła

Hmm. Z doświadczeń i opini tych drożdży wiem że właśnie słabo odfermentowują. Mi zeszły do 4 Blg, a słyszałem o przypadkach, że zeszły tylko do 5 Blg przy standardowych 12-ach.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-33 schodzą dość nisko, możliwe że fermentacja jeszcze się nie skończyła

Hmm. Z doświadczeń i opini tych drożdży wiem że właśnie słabo odfermentowują. Mi zeszły do 4 Blg, a słyszałem o przypadkach, że zeszły tylko do 5 Blg przy standardowych 12-ach.

Tylko raz korzystałem z tych drożdży - przy IRA w momencie jak mi Irish Ale nie wystartowały z niewyjaśnionych przyczyny, a S-33 były jedynymi dostępnymi "od ręki" drożdżami. IRA z 12blg zeszła do 3blg i zrobiła się dość wytrawna. Tyle moich doświadczeń z tymi drożdżami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek 23.07 rozlewałem wita. Zszedł z 11 do 3,5. Na 17 litrów poszło 150g cukru. Dzisiaj 25.07 wyłazi z butelki, muszę otwierać na raty. Nie aby za szybko? Zostawić go, czy budować wokół niego jakiś bunkier?

Mam podobną sytuację z altem z HB, właśnie na drożdżach S-33, nie pamiętam tylko gęstości końcowej.

Użyłem zgodnie z wyliczeniami 160 g cukru.

 

Nieśmiało podejrzewam, że winne jest pominięcie fermentacji cichej. Piwo było na burzliwej trzy tygodnie i później poszło do butelek, bezpośrednio nalewane przez kranik z fermentora. Na dnie butelek jest sporo drożdży. Przy nalewaniu musiało się sporo dostać do butelki i może dlatego jest taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te kalkulatory to o kant dupy rozbić,są drożdże co dojadają po 2-3 miesiącach i wtedy się przegazowuje,w twoim przypadku granaty masz na bank i to jak cholera.

Co do tej tezy jestem skłonny twierdzić, że wszystkie drożdże tak robią i jeśli piwo ma długo stać i czekać na konsumpcję trzeba dać odpowiednio mniej surowca na refermentację, bo po dłuższym czasie drożdże i tak zaczną jeść cukry które uważamy za nie fermentowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.