Skocz do zawartości

Woda do Dortmundera


migdal

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem nowy zestaw BA celem uwarzenia dortmundera. Przy okazji wraca temat twardości wody. Przeszukałem fora BA i piwo.org i znalazłem sporo nt. miękkiej wody do pilsa, jednak bardzo mało konkretów o twardości potrzebnej do uwarzenia dortmundera.

 

Zastanawiam sie czy wystarczy po prostu burtonizacja wody jak w przypadku ale?

 

Jeżeli ktoś ma doświadczenia w tym temacie proszę o poradę.

 

Migdał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem nowy zestaw BA celem uwarzenia dortmundera. Przy okazji wraca temat twardości wody. Przeszukałem fora BA i piwo.org i znalazłem sporo nt. miękkiej wody do pilsa, jednak bardzo mało konkretów o twardości potrzebnej do uwarzenia dortmundera.

Dortmunder jest podobno robiony na twardej wodzie, ale to nic pewnego.

Jeżeli nie znasz parametrów swojej wody najbezpieczniej jest nie robić nic, równie dużo możesz tym popsuć jak poprawić. Ew. co najwyżej płaska łyżeczka gipsu.

 

Obecnie przyjmuje się, że dortmunder rózni się od pilsa głownie tym , że jest to większe piwo i zrównoważone, nie tak nachmielone jak pilsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem nowy zestaw BA celem uwarzenia dortmundera. Przy okazji wraca temat twardości wody. Przeszukałem fora BA i piwo.org i znalazłem sporo nt. miękkiej wody do pilsa' date=' jednak bardzo mało konkretów o twardości potrzebnej do uwarzenia dortmundera.[/quote']

Dortmunder jest podobno robiony na twardej wodzie, ale to nic pewnego.

Jeżeli nie znasz parametrów swojej wody najbezpieczniej jest nie robić nic, równie dużo możesz tym popsuć jak poprawić. Ew. co najwyżej płaska łyżeczka gipsu.

 

Obecnie przyjmuje się, że dortmunder rózni się od pilsa głownie tym , że jest to większe piwo i zrównoważone, nie tak nachmielone jak pilsy.

Czyli bogatsza chmielowo i mocniejsza wersja lagera?

Czytalem, ze elementy mineralne pozwalaja na uwydatnienie pewnych cech smakowych, ktore bez dodatkow bylyby stlumione. Ale tez jestem zdania, ze lepiej nie robic nic niz robic cos na slepo.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.