Skocz do zawartości

Jak chmielić?


Granik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z chmieleniem przy następnej warce.

Chce zrobić mocno chmielowe piwo na słodzie Pale (5kg) i Crystal 200 (0,5kg).

Posiadam dwa chmiele Motueka i Green bullet oba po 50g.

 

Czy taki schemat chmielenia będzie dobry?

 

Green bullet 25g 60min

Motueka 25g 30min

Motueka 25g 15min

Green bullet 25g 5min

 

Miał ktoś do czynienia z tymi chmielami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem post lecz chyba coś jest nie tak i nic sie nie zmieniło wiec dodam jeszcze ,że proponuje użyć programu Brewtarget on wyliczy Ci IBU i będziesz wiedział ile dodać chmielu Green Bullet na goryczkę . Co do chmielu aromatycznego to myślę ,że 50 g Motueki będzie ok na warkę 20 l.

Ja zrobił bym to tak :

Start Green Bullet 32g

Koniec Motueka 50g

Będziesz miał wtedy goryczke na poziomie 50 IBU i super aromat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą Makaron ty ze swoim doświadczeniem mógłbyś mu wiecej podpowiedzieć niż ja.

Nie tylko "Niektórzy lubią takie piwa"

 

Ciezka sprawa, bo musialbym wiedziec co chce osiagnac. Pozatym nie znam chmieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie panowie to tylko piwo i to jeszcze amatorsko ;)

 

Edytowałem post lecz chyba coś jest nie tak i nic sie nie zmieniło wiec dodam jeszcze ,że proponuje użyć programu Brewtarget on wyliczy Ci IBU i będziesz wiedział ile dodać chmielu Green Bullet na goryczkę . Co do chmielu aromatycznego to myślę ,że 50 g Motueki będzie ok na warkę 20 l.

Ja zrobił bym to tak :

Start Green Bullet 32g

Koniec Motueka 50g

Będziesz miał wtedy goryczke na poziomie 50 IBU i super aromat :)

 

Dzięki, jeśli nie będzie innych pomysłów ewentualnie tak zrobię. Co prawda to nie 80IBU Rowing Jacka...;D, ale na to przyjdzie jeszcze czas.

Jestem ciekawy co do aromatu tych chmieli bo fermentujący obok American Bitter na Cascade, Apollo i Centennial pachnie już na tym etapie dość...ciekawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Cześć...

Odgrzeję dość stary wątek, ale moje pytanie dotyczy chmielu.

Za kilka dni zamierzam zacierać 5 kg. pilsneńskiego (warka 22l.) Zadam gęstwę z w34/70, a chciałbym uwarzyć piwo w stylu niemieckiego pilsa. Mam tylko chmiel lubelski 3,1% alfa kwasów.

Program BT wylicza mi, że 100g tego chmielu musiałbym gotować 80 minut aby osiągnąć goryczkę ok.31,4 IBU (mocna goryczka wg.BT), ale nie jestempewny czy dobrze to robię.

W związku z tym mam dwa pytania:

1.Czy schemat chmielenia, który wyliczył mi BT jest prawidłowy (ew. inne sugestie chmielenia będą mile widziane)

2.Jako spijacz piw koncernowych, bo swoich się jeszcze nie dorobiłem, chciałbym się dowiedzieć, jaką goryczkę ma np. tyskie, bo to byłby dla mnie pewien punkt odniesienia.

Warki będę robił mniej więcej co dwa tygodnie, teraz nie chciałbym eksperymentować. Na to przyjdzie czas, jak poznam smak moich piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takiego zacierania jak piszesz, przy niezbyt dobrej wydajności, wyjdzie Ci ekstrakt nastawny w okolicy 15°Blg. Goryczka 31IBU dla takiego piwa nie jest jakaś specjalnie wysoka. Zwróć też uwagę, że chmielisz tylko na goryczkę przez co nie spodziewaj się w piwie wiele smaku chmielowego a aromat chmielowy nie pojawi się w nim wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takiego zacierania jak piszesz, przy niezbyt dobrej wydajności, wyjdzie Ci ekstrakt nastawny w okolicy 15°Blg. Goryczka 31IBU dla takiego piwa nie jest jakaś specjalnie wysoka. Zwróć też uwagę, że chmielisz tylko na goryczkę przez co nie spodziewaj się w piwie wiele smaku chmielowego a aromat chmielowy nie pojawi się w nim wcale.

Z tego co rozumiem, to sugerujesz inny schemat chmielenia.. Mam jeszcze kilka dni do zacierania, więc dokupię marynkę lub magnum. Magnum widzę ma więcej alfa-kwasów. Aromaty chmielowe wynikają z dodania chmielu pod koniec gotowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Im później dodasz chmiel tym więcej ich będzie. Jeżeli planujesz zakup chmielu goryczkowego (moim zdaniem magnum chyba lepszy) to użyj Lubelskiego tylko na smak i aromat. Powiedzmy 30g na 30 minut i kolejne 30g tuż przed wyłączeniem palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Jacku..Już wiem więcej... ;)

Nikiboom, też dzięki.

 

Dop.

Nasunęło mi się kolejne pytanie:

Aby osiągnąć założony poziom goryczki, ( dotyczy chmielu goryczkowego), to lepiej gotować trochę mniejszą ilość a dłużej, czy też więcej chmielu i trochę mniej gotowania

Edytowane przez Krzysztoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylicz ilość chmielu do założonej goryczki na 60 minut gotowania - na goryczkę. Dłuższe gotowanie jest dopuszczalne, ale niewiele zmieni - max 90 minut.

Analizując różne receptury, też wyciągałem takie wnioski. Wolalem się jednak upewnić, bo to moje pierwsze samodzielne chmielenie. Wcześniej był tylko brewkit i zestaw surowców. Dzięki :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podepnę się pod temat, bo też zastanawiam się jak fajnie nachmielić.

 

Planuję uwarzyć swoja pierwszą AIPĘ, 20L, 15-16 BLG. Chciałbym odpowiednio mocno je nachmielić. Zależy mi też na fajnych aromatach, nie wykluczam chmielenia na zimno. Żeby sprawa nie była taka niestety w magazynku nie mam amerykańskich chmieli. Zostały mi tylko: magnum, iunga, marynka, sybilla, perle i lubelski.

 

Proszę bardziej doświadczonych kolegów o jakieś sugestie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, bo też zastanawiam się jak fajnie nachmielić.

 

Planuję uwarzyć swoja pierwszą AIPĘ, 20L, 15-16 BLG. Chciałbym odpowiednio mocno je nachmielić. Zależy mi też na fajnych aromatach, nie wykluczam chmielenia na zimno. Żeby sprawa nie była taka niestety w magazynku nie mam amerykańskich chmieli. Zostały mi tylko: magnum, iunga, marynka, sybilla, perle i lubelski.

 

Proszę bardziej doświadczonych kolegów o jakieś sugestie.

 

pozdrawiam

Cytrusów nie będzie. Zrób PIPA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.