Skocz do zawartości

ciemne górnej fermentacji


marbelka

Rekomendowane odpowiedzi

"ciemne" to dość pojemne określenie, może to być zarówno bursztynowy alt jak i palony stout

Jak najbardziej się zgadza. Ale jak pytanie ogólne to i odpowiedź ogólna :)

Proponuje marbelka żebyś bardziej z precyzował pytanie. Ale jeśli pasuje Ci dunkelweizen to w moich zapiskach dałem ciekawą recepturę. http://www.piwo.org/..._20#entry149490 Wyszedł świetny, słodowy z lekką nutą paloną, aż żałuje, że się już mi kończy zapas w piwniczce ;) Drożdże możesz użyć WB-06.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli pasuje Ci dunkelweizen to w moich zapiskach dałem ciekawą recepturę. http://www.piwo.org/..._20#entry149490 Wyszedł świetny, słodowy z lekką nutą paloną, aż żałuje, że się już mi kończy zapas w piwniczce Drożdże możesz użyć WB-06.

 

czy to jest na 25litrów? jaką miałeś końcową gęstość i ile dałeś cukru do refermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli pasuje Ci dunkelweizen to w moich zapiskach dałem ciekawą recepturę. http://www.piwo.org/..._20?do=findComment&comment=149490 Wyszedł świetny, słodowy z lekką nutą paloną, aż żałuje, że się już mi kończy zapas w piwniczce Drożdże możesz użyć WB-06.

 

czy to jest na 25litrów? jaką miałeś końcową gęstość i ile dałeś cukru do refermentacji?

To jest na 24 litry. Gęstość początkowa 12,5 końcowa 3,5 Blg, ale jak byś robił na WB-06 to z pewnością by zeszło trochę niżej. Cukru na refermentację dałem 175 gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stout nie-za bardzo "porterowy" dla mnie ,coś jak szwarzbier z Litovela albo czeski kozel ew nasz Irish lub Belfast ,tylko czy na górniakach osiągnę podobny efekt?

 

W warunkach domowych nie da się zrobić czegoś tak wyjątkowego jak Belfast ;):D:D:D

przejrzyj uważnie http://www.wiki.piwo.org/Kategoria:BJCP

to może po opisach odkryjesz czego szukasz, a wtedy konkretnej receptury łatwiej szukać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warunkach domowych nie da się zrobić czegoś tak wyjątkowego jak Belfast :D:D

przejrzyj uważnie http://www.wiki.piwo.../Kategoria:BJCP

to może po opisach odkryjesz czego szukasz, a wtedy konkretnej receptury łatwiej szukać

 

przeglądałem kategorie BJCP wielokrotnie,już sam nie wiem...najlepiej przerobić wszystko hehe, ale nie ma czasu.Tak poważnie ,to ten dunkel waizen od Afgana pare postów wyżej mi się podoba a bez pszenicy to zastanawiam się nad Irish Red Ale-muszę poszukać w sklepie jakieś komercyjne w tym stylu.

A wspomniany Belfast-w jakim stylu wg BJCP byście go umieścili ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lubisz mocno na chmielone piwo, to możesz zrobić EPA wg. mojego przepisu wszystkim smakowała i była ciemna http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/?do=findComment&comment=147481 warka nr 24 obecnie dodałbym do niej tylko simcoe także na aromat i trochę tak może z 50 gram jęczmienia palonego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja lubię mocno chmielone ale to ciemne ma być dla żonki a jej najbardziej pasuje ten Belfast z Jabłonowa albo Irish chyba z Kormorana,dlatego zastanawiam się na tym Irish Red Ale

policzyłem w The Beer Recipator 2 ,że Twoja EPA ma 51 IBU

a gdybym tak skorzystał z Twojej receptury ,tylko chmielenie zmienił -wg programu na ok 15 góra 20 IBU ?

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undeath nie sądzisz że z nazwy Pale Ale nie powinno być ciemnym piwem?? Jak Pale to nie dark :)

marbelka pomyśl o porterze angielskim, albo stoucie owsianym, albo nie przejmując się konkretnymi recepturami stylów zrób bezstylowca

 

pilzeński(lub inne bazowe jasne) i monachijski łącznie ok 4kg

karmelowe łącznie ok 0,5kg

czekoladowy ok 0,2kg

można jeszcze biscuit lub abbey 0,1-0,2kg ujmując nieco z karmelowych

ewentualnie płatki owsiane 0,5kg

 

zacieranie raczej słodko,

chmielenie wedle uznania

fermentacja jeśli ma być neutralne, zbliżone do dolnej fermentacji to US-5

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem mimazy, tylko z przyzwyczajenia tak piszę i mówię bo znajomi to laicy. Jak mówię Pale Ale to nie rozumieją, ale jak powiem Dark albo Premium Dark to od razu wszyscy rozumieją :) i zdarza mi się tu na forum to czasem tak napisać

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem mimazy, tylko z przyzwyczajenia tak piszę i mówię bo znajomi to laicy. Jak mówię Pale Ale to nie rozumieją, ale jak powiem Dark albo Premium Dark to od razu wszyscy rozumieją :) i zdarza mi się tu na forum to czasem tak napisać

 

Mroczne blade to mogą być tylko fanki gotic rocka albo emo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny Piotruś - Brown Porter

================================================================================

Wielkość warki: 20.000 L

Objętość gotowania: 24.000 L

Czas gotowania: 60.000 min

Wydajność: 75%

Gęstość początkowa: 12.2 P

Gęstość końcowa: 3.1 P

Zawartość alkoholu: 4.8%

Goryczka: 21.7 IBU (Tinseth)

Barwa: 20 SRM (Morey)

 

Składniki fermentacji

================================================================================

Nazwa Typ Ilość Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa

Pilsner (2 Row) Ger Słód 2.400 kg Tak Nie 81%% 2 L

Munich Malt - 10L Słód 1.400 kg Tak Nie 77%% 10 L

carahell Słód 400.000 g Tak Nie 76%% 13 L

Carafa II Słód 200.000 g Nie Tak 70%% 412 L

Waga słodów: 4.400 kg

 

Chmiele

================================================================================

Nazwa Alfa Ilość Użycie Czas Postać IBU

Sybilla 6.0%% 25.000 g Gotowanie 60.000 min Granulat 18.2

Lublin (Lubelski) 4.0%% 20.000 g Gotowanie 10.000 min Granulat 3.5

 

Drożdże

================================================================================

Nazwa Typ Postać Ilość Krok

s-33 fermentis Ale Suche 11.500 kg Burzliwa

 

Zacieranie

================================================================================

Nazwa Typ Ilość Temperatura Cel Czas

58 Infuzja 13.36 L 58.597 C 56.000 C 0.000 s

63 Programowanie temperaturowe --- --- 63.000 C 10.000 min

73 Programowanie temperaturowe --- --- 73.000 C 50.000 min

smaschout Programowanie temperaturowe --- --- 78.000 C 8.000 min

 

Instrukcje

================================================================================

0) Podgrzej 13.36 L wody do 58.597 C, dla nadchodzących infuzji.

 

1) Dodaj 2.400 kg Pilsner (2 Row) Ger, 1.400 kg Munich Malt - 10L, 400.000 g carahell, 400.000 g carahell, do kadzi zaciernej.

 

2) Dodaj 1.336 L wody o temperaturze 58.597 C do kadzi zaciernej aby podnieść jej temperaturę do 56.000 C. Utrzymaj przez 0.000 s.

 

3) Podgrzej zacier do 63.000 C. Utrzymaj przez 10.000 min.

 

4) Podgrzej zacier do 73.000 C. Utrzymaj przez 50.000 min.

 

5) Podgrzej zacier do 78.000 C. Utrzymaj przez 8.000 min.

 

6) Doprowadź brzeczkę do gotowania i utrzymuj przez 60.000 min.

 

7) Gotowanie lub ekstrahowanie200.000 g Carafa II, .

 

8) Dodaj 30.000 g Sybilla do gotowania przez 60.000 min.

 

9) Dodaj 20.000 g Lublin (Lubelski) do gotowania przez 10.000 min.

 

10) Zakończ gotowanie brzeczki.

 

11) Powinieneś teraz mieć -6.720 L brzeczki nastawnej.

Spodziewaj się utraty 500.000 mL w osadach i chłodzeniu.

Końcowa objętość w fermentorze wyniesie -7.220 L.

 

12) Schłódź brzeczkę i zadaj drożdże s-33 fermentis (Ale) do fermentora.

 

13) Pozwól piwu fermentować do osiągnięcia gęstości 1.013.

 

14) Przelej piwo na cichą fermentację.

 

Ja dla swoich kobitek robię coś takiego. Ciemne z posmakiem czekolady i kawusi nie za mocno gorzkie ( oczywiście możesz to zmienić i podpasowaćpod gust pijących)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba filtracja i wysładzanie jest normalnym etapem którego nie trzeba tłumaczyć. Co do ilości brzeczki to niestety pretensje do twórców programu brewtarget. Warka robiona na 20 ltr i tyleż do fermentacji trafia.

A co do wysładzania to co do wymagań mojego sprzętu i ubytków podczas gotowania to wysładzam do 24 ltr. ok 4 ltr to ubytek wskutek parowania i oddzielenia chmielin.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak jak się podaje instrukcje, to należałby się nieco przyłożyć a nie zganiać na program. Ile na przykład wody do wysładzania? Czy dopiero po 60 minutach gotowania dodać słód barwiący i następnie dalej gotować i chmielić? Tak to może wynikać z planu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.