Skocz do zawartości

Proszę o pomoc.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Jestem nowym użytkownikiem forum, także witam wszystkich forumowiczów i pozdrawiam.

 

Od dłuższego czasu chciałem zostać domowym piwowarem, lecz dopiero teraz mam możliwość i czas się za to zabrać i w końcu począłem pierwsze kroki z tym związane. Przygode z piwowarstwem chcę rozpocząć od najprostszego sposobu warzenia, więc nabyłem w lokalnym sklepie piwowarskim brew-kita Coopers Heritage Lager i stałem się posiadaczem potrzebnej do warzenia aparatury.

 

Już na wstępie zwracam się z prośbą o pomoc jako, że jestem całkowicie zielony w tym temacie, mam kilka pytań.

Są to pytania bardzo podstawowe i niestety nie ma na forum odpowiedzi, badź nie udało mi się ich znaleźć.

 

Zanim przejdę do sedna sprawy chciałbym prosić o jeszcze jedną rzecz.

Mianowicie do mojego brew-kita dostałem instrukcję "obsługi".

Przytoczę fragmenty tej instrukcji (w oryginale) i prosiłbym doświadczonych użytkowników o wprowadzenie ewentualnych poprawek do niej, gdyż czytając forum dowiedziałem się, że trzeba postępować nieco inczej, a biorąc pod uwage, że jestem totalnym laikiem wiedza ta niestety nic mi nie daje.

 

Oto rzeczona instrukcja:

 

Na instrukcji widnieje logo Coopersa i logo sklepu w którym nabyłem brew-kita (to tak jeśli chodzi o prawa autorskie :P).

 

Strona 1

 

Przygotowanie brzeczki piwnej

Zamkniętą puszczkę ekstraktu słodowego (koncentratu) wkładamy na 10 minut do naczynia (zlewozmywaka) z gorącą wodą.

Do 4-5 litrowego garnka wsypujemy 1kg glukozy. Dolewamy 2l wrzącej wody i mieszamy plastikową łyżką do momentu rozpuszczenia. Dodajemy zawartość puszki i powtórnie dokładnie mieszamy.

Roztwór po wystudzeniu przelewamy do balonu lub fermentatora. Dodajemy 20l letniej wody (wodę gorszej jakości należy wcześniej przegotować), całość dokładnie mieszamy.

Gdy temperatura roztworu mieści się w granicach 21-27°C wsypujemy drożdże piwowarskie i przez 30 sekund mieszamy. Balon lub fermentator zamykamy i montujemy, wypełnioną do połowy wodą, rurkę fermentacyjną.

 

Rozlewanie piwa do butelek

Do każdej butelki o pojemności 0,5l dodajemy, używając miarki do cukru, 4g cukru (glukozy lub ekstraktu słodowego)

UWAGA! Maksymalna ilość cukru w 0,5l butelce to 4g!

Zaniżenie dawki cukru ograniczy pienistość piwa. Jeżeli użyte zostaną butelki o innej pojemności ilość dodanego cukru musi być proporcjonalnie zmieniona.

Rozpoczynając rozlewanie piwa do butelek pamiętajmy bu nie wzburzyć osadu z dna balonu (fermentora). Wężyk do obciagu piwa powinien być zanurzony nie głębiej niż 5cm od dna.

Butelkę podczas przygotowania trzymamy lekko przechyloną. Pozwoli to ograniczyć pienienie się przelewanego piwa. Butelki napełniamy piwem tak aby pozostało 5cm wolnej przestrzeni w szyjce butelki. Po zakapslowaniu butelki kilkakrotnie odwracamy aby wymieszać dodany wcześniej cukier.

 

Wtórna fermentacja - przechowywanie

Przez pierwsze 4 dni napełnione i zakapslowane butelki przechowujemy w temperaturze 21-27­°C, a przez następne 10 dni w temperaturze 18-20°C. Po tym czasie piwo nadaje się do konsumpcji. Pełnego smaku nabierze po 2-3 miesiącach przechowywania w chłodnym pomieszczeniu. Niewielka ilość drożdży znajdująca sie w butelkach nadaje piwu opalescencję typową dla naturalnie warzonych piw.

 

Strona 2

 

GINGER BEER

 

Piwo z zawartością alkoholu około 3,5%

- 1kg cukru oraz zawartość puszki wlać do fermentatora

- dolać 2 litry ciepłej wody i dobrze wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia koncentratu i cukru

- dopełnić zimną wodą do 20 litrów i ponownie dobrze wymieszać

- na powierzchnię roztworu wsypać drożdże z dołączonej saszetki (temperatura roztworu nie może przekraczać 27°C)

- zamknąć fermentor i pozostawić do fermentacji, która w temperaturze 21-27°C trwa około 6 dni

- po zakończeniu fermentacji (fermentacja jest zakończona wtedy gdy gaz z rurki fermentacyjnej uchodzi nie częściej niż raz na 3 minuty lub wtedy gdy pomiar Blg roztworu przez dwa kolejne dni jest taki sam) piwo rozlać do butelek (0,5l) i do każdej dodać jedną pastylkę fermentacyjną lub maksymalnie 4g cukru

- butelki pozostawić w temperaturze powyżej 18°C na około 3 tygodnie

- podawać schłodzone

 

A oto wspomniane wcześniej pytania:

 

1. Dlaczego na 2 stronie instrukcji jest napis GINGER BEER skoro nabyłem Lagera i do której strony mam sie stosować ? (pytanie nie związane z forum)

2. Wyczytałem na forum, że zamiast cukru badź glukozy lepiej dodać ekstraktu słodowego, piwo wtedy zyska na jakości. Posiadam 1kg ekstraktu, w instrukcji jest napisane, że do brzeczki potrzebny jest właśnie kilogram. Tylko muszę jeszcze mieć ekstrakt do wtórnej fermentacji (ok. 160g) Czy mogę do brzeczki wykorzystać 840g czy lepiej dokupić ekstraktu i wsypać 1kg ?

3. Czy docelowo piwo z brew-kita ma 3,5% alkoholu czy może mieć więcej ?

4. Jak mierzyć Blg, kiedy to robić, jakie mają być wartości ?

5. Czy ekstrakt słodowy potrzebny do wtórnej fermentacji mam po prostu wsypywać do butelek czy należy zrobić z tego jakiś wynalazek, mam na myśli np. ciecz ?

6. Na forum są informacje, odnośnie fermentacji cichej do brew-kita. Obozy dzielą się na stosowanie tej fermentacji i na przedłużenie burzliwej. Jako laik nie wiem jak postąpić, co mi radzicie ?

 

Jak już wcześniej wspomniałem, bardzo proszę o odpowiednie zmodyfikowanie instrukcji (jeśli jest taka potrzeba).

Póki co nie przychodzi mi do głowy więcej pytań, zapewne pojawią się one gdy przystąpie do warzenia.

Edytowane przez małodobry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się rozpisałeś. W temacie piwa z puszki nie pomogę, raz tylko robiłem i dawno temu. Mogę za to pomóc w szybszym uzyskaniu odpowiedzi. Moja rada, mniej pytań w temacie zawieraj. Już dawno uzyskałbyś odpowiedź na któreś z nich, gdybyś je oddzielnie zadał.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dlaczego na 2 stronie instrukcji jest napis GINGER BEER skoro nabyłem Lagera i do której strony mam sie stosować ? (pytanie nie związane z forum)

2. Wyczytałem na forum, że zamiast cukru badź glukozy lepiej dodać ekstraktu słodowego, piwo wtedy zyska na jakości. Posiadam 1kg ekstraktu, w instrukcji jest napisane, że do brzeczki potrzebny jest właśnie kilogram. Tylko muszę jeszcze mieć ekstrakt do wtórnej fermentacji (ok. 160g) Czy mogę do brzeczki wykorzystać 840g czy lepiej dokupić ekstraktu i wsypać 1kg ?

3. Czy docelowo piwo z brew-kita ma 3,5% alkoholu czy może mieć więcej ?

4. Jak mierzyć Blg, kiedy to robić, jakie mają być wartości ?

5. Czy ekstrakt słodowy potrzebny do wtórnej fermentacji mam po prostu wsypywać do butelek czy należy zrobić z tego jakiś wynalazek, mam na myśli np. ciecz ?

6. Na forum są informacje, odnośnie fermentacji cichej do brew-kita. Obozy dzielą się na stosowanie tej fermentacji i na przedłużenie burzliwej. Jako laik nie wiem jak postąpić, co mi radzicie ?

 

Ad1 Z tego kita i tak szału nie ma..wiec czy tam jest napisane Lager, czy Ginger to bez różnicy. Lager z tego nie będzie,bo to są drożdże górnej fermentacji dodane do tego zestawu.

Ad2 Suchy ekstrakt słodowy to takie nabijanie klienta w butelkę..bo ekstrakt kosztuje więcej, a przeciętny spijacz piwa nie wychwyci różnicy w tym co jest dodane ekstrakt czy cukier biały.

Do refermentacji - nagazowanie w butelkach lepiej uzyć glukozy - drożdże lepiej przyswajają - poczytaj http://www.wiki.piwo.org/Rozlew

Ad3 Piwo według ich będzie miało zakładana ilość %%% zasada jest prosta - im więcej cukru tym więcej alko - ale tracisz na smaku.

Ad4 Aby mierzyć blg to http://www.wiki.piwo.org/Areometr

Ad 5 tak jak w punkcie 2 :) w linku jest wszystko - najlepiej zrobić syrop glukozowy bo masz pewność równego nagazowania.

Ad6 (pewnie wbije szpile piwowarom z dużym doświadczeniem ) Ja przedłużam burzliwą do 2-3 tygodni i wtedy mam cichą i burzliwa w jednym. Jak chcesz mieć ładne klarowne piwo to zrób cichą,lub przedłuż burzliwą.

 

Jak pomogłem to daj plusa ;)

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tydzień temu rozlałem swoją pierwszą warkę z brew-kita i jedyna różnica, która występowała to temperatury. Na forum doradzono mi żeby trzymać się dolnej granicy, lub nawet zejść trochę poniżej. Do przygotowania brzeczki użyłem 1kg ekstraktu słodowego, potem do refermentacji dałem po miarce (4g) na butelke 0,5 zwykłego cukru, dwie butelki otwarte po niecałym tygodniu były dobrze nagazowane.

 

Z takich rzeczy, które mnie nieco "zaskoczyły" za pierwszym razem było to, że w wannie nie mogłem szybko schłodzić brzeczki. Dlaczego? Nie pomyślałem wcześniej i gotowałem wodę niedużo wcześniej przed przygotowaniem samej brzeczki, więc temperatura całej mieszanki była dużo za wysoka, o dziwo chyba nic strasznego się z piwem nie stało przez długi czas schładzania.

Edytowane przez reve
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodałem gorącej, ale to nie najlepszy pomysł. Bo brzeczkę trzeba szybko schłodzić. Ja mam taki plan na następną warkę, żeby wodę przegotować wcześniej, zostawić ją do wystygnięcia, przygotować też trochę lodu, żeby to schładzanie poszło maksymalnie sprawnie. A jak to wpływa na obecność mikroorganizmów w całym procesie to musi się wypowiedzieć ktoś bardziej doświadzcony;)

Edytowane przez reve
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić tak : dodać 6-8 litrów gorącej wody. dlaczego ? w gorącej wodzie cukier czy ekstrakt lepiej się rozpuszczą, i sama puszka tez lepiej się uwodni. Gorąca wodą przepłuczesz puszkę z kitem.

W tym momencie masz już blisko 10 litrów brzeczki,uzupełniasz wodą i masz 20 litrów brzeczki o temp. około 30°C czekasz z godzinę temperatura się stabilizuje zadajesz drożdże i zamykasz fermentator na co najmniej tydzień :)

Co do wody zdania są podzielone..koszt a wygoda - ja kity uzupełniłem kranówka i piwo wyszło dobre. Jak chce Ci się targać baniaki 5 litrowe nikt Ci nie broni ;)

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę długi film ale dla początkującego warto :)

 

Nie rozumiem w tym filmiku jednego - dlaczego wlewa piwo do menzurki z areometrem ? Nie powinno sie brac probki 100ml ipotem wrzucac cukromierz ?

 

Ja dodałem gorącej, ale to nie najlepszy pomysł. Bo brzeczkę trzeba szybko schłodzić.

 

Ja leje zawsze schlodzona mineralna co pozwala szybko ostudzic brzeczke do pomiaru blg i dodania drozdzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem w tym filmiku jednego - dlaczego wlewa piwo do menzurki z areometrem ? Nie powinno sie brac probki 100ml ipotem wrzucac cukromierz ?

 

Bo mu się nie wyleje piwo jak za dużo doda i wrzuci cukromierz :) A po za tym, to kolejność bez znaczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem w tym filmiku jednego - dlaczego wlewa piwo do menzurki z areometrem ? Nie powinno sie brac probki 100ml ipotem wrzucac cukromierz ?

 

Bo mu się nie wyleje piwo jak za dużo doda i wrzuci cukromierz :) A po za tym, to kolejność bez znaczenia :)

 

U mnie menzurka ma 100ml jest duzo ponizej wierzchu menzurki i mi sie nic nie wylewa :P Skoro jest bez znaczenia to ok - dzieki za rozwianie watpliwosci :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.