Skocz do zawartości

którego ejla polecacie?


antonio

Rekomendowane odpowiedzi

Ale tak a propos startera z suchych. A jakby uwodnić, a później wlać uwodnione do startera?

 

Jak pisał Coder. Jest to dobry pomysł, ale pod warunkiem robienia naprawdę dużego startera (pisał chyba o 2L?), bo w innym wypadku robimy więcej szkody niż pożytku przy robieniu starterów z suchych drożdży. Oczywiście przy 6g paczuszkach drożdży starter chyba wydaje się dobrym pomysłem, tymbardziej, że nie zbyt często brewkity są przechowywane w idealnych warunkach dla drożdży. Ich jest i tak mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chetnie bym kupil tego wesa i sam nachmielil ale nie mam takiego duzego gara jak na razie. samemu zacierac tez bym wolal. chyba jestem sklonny zakupic ten zestaw z linka ktory podalem

 

Garnek do chmielenia ekstraktów aż taki duży nie musi być. Ale faktycznie te kilkanaście litrów lepiej by miał.

Makaron dobrz mówi: do chmielenia ekstraktów wystarczy garnek 10-litrowy, taki powinieneś znaleść w kuchni. Oczywiście lepszy byłby duży gar, ale nawet robiąc w mniejszym efekt będzie lepszy niż przy brewkicie.

 

 

Dokładnie każde drożdże piwowarskie nadają się do kitów choć płynnych szkoda ;) - jak je zadać ? na kilka sposobów. Najprostszy pewnie cie interesuje ?

więc tak :

Ostudzona brzeczkę maks 25°C napowietrzasz - intensywnie mieszasz mieszadłem piwowarskim ( o ile go posiadasz , lub dużą chochla lub czymś podobnym - wysterylizowanym w odpowiednim środku) mieszasz tak aby zrobiło się trochę piany, następnie dodajesz drożdże z saszetki - rozsypujesz po powierzchni brzeczki, zamykasz fermentator na 3/4 dociśnięcia i zapominasz na tydzień lub dwa :)

 

Na zdjęciu masz graficzny opis piw typu ALE ;)

 

Jednak radziłbym jednak uwodnić drożdże. Jeśli rozsypuje się suche drożdże na powierzchni brzeczki to niestety, ale spora ilość drożdży zdechnie, bo błona komórkowa suchych drożdży pozwala na to by przeniknęły wszystkie składniki brzeczki do środka w nie kontrolowany sposób. Niestety nie wszystkie dają radę to przeżyć. Dlatego lepiej uwodnić zgodnie z zaleceniami producenta. Przez co fermentacja będzie zdrowsza i czystsze w smaku piwo wyjdzie.

Makaron znowu dobrze mówi - rehydratacja nie jest żadny problemem. Po co kupować 12 g opakowanie drożdży zamiast 6 gramowego, skoro na dzień dobry połowe masz ubić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

którego ejla z brewkitu byscie mogli polecic? ma ktos jakies doswiadczenia? sparking ale? india pale ale? jakie drozdze wybrac do tego?

Było bardzo dobre:

http://www.piwo.org/topic/4632-brew-kit-nachmielony-ekstrakt-gatunki-i-smak-porownanie/#entry118766

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie ja zgłupiałem.... http://www.browamato...a_US_56_PDF.pdf

 

Ale nikt nie pisał, że nie można, bądź wręcz nie wolno tego robić. Ja pisałem tylko dlaczego lepiej uwodnić w wodzie niż w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko - rozumiem :] proponuję ustalenia jednej wersji na temat uwodniania drożdży suchych i po kłopocie - bo zaczynamy chłopakowi w głowie mieszać a nie o to chodzi :]

Choć sam bije się w pierś podając nie do końca poprawną/skuteczną metodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

którego ejla z brewkitu byscie mogli polecic? ma ktos jakies doswiadczenia? sparking ale? india pale ale? jakie drozdze wybrac do tego?

 

Ja uwarzyłem kilka tygodni temu IPA z brewkita i myślę że z 4 brewkitów któruch użyłem te piwko wyszło najlepsze.Tylko zrobiłbym to tym razem na drożdżach często dodawanych do tego typu piw czyli US-05 w rwersji suchej. Nie polecam drożdży w płynie ze względu na cenę i przy jakości piw brewkitowych to jest wg. mnie strata pieniędzy.

 

bo nie chce robic na drozdzach z puchy

 

i bardzo dobrze ze nie chcesz ich używać.Po tych drożdżach pojawiają się intensywne posmaki drożdżowe, chociaż po dodatkowej cichej fermentacji zanikają - mimo wszystko ciągle są wyczuwalne

 

zafascynowalem sie po piwie lwowek belg i bardzo mi zasmakowalo. czy ktorys brewkit bedzie chociaz troche podobny smakowo?

 

Tu Ci niestety nie pomogę bo nie miałem okazji zasmakować tego piwa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwko juz fermentuje safale s-04 szybko wziely sie do roboty. piana w fermentatorze na okolo 10cm. bulga pieknie w emperaturze 22-23st

 

Troszke wysoka temperatura moim zdaniwm.

 

Wysyłane z mojego GT-I5700 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwko juz fermentuje safale s-04 szybko wziely sie do roboty. piana w fermentatorze na okolo 10cm. bulga pieknie w emperaturze 22-23st

 

Troszke wysoka temperatura moim zdaniwm.

 

Wysyłane z mojego GT-I5700 za pomocą Tapatalk 2

niby dlaczego? Będzie więcej estrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwko juz fermentuje safale s-04 szybko wziely sie do roboty. piana w fermentatorze na okolo 10cm. bulga pieknie w emperaturze 22-23st

 

Troszke wysoka temperatura moim zdaniwm.

 

Wysyłane z mojego GT-I5700 za pomocą Tapatalk 2

niby dlaczego? Będzie więcej estrów...

 

To wynika z moich doświadczeń. Mam wrażenie, że szczepy aleowe neutralne smakowo i tak produkują sporo estrów. Ostatnio eksperymentuje z klasycznymi brytyjskimi szczepami, i generalnie wyniki są mało zachęcające (oprócz Themes Valley i Scottish Ale). Mam wrażenie, że nie wszystkie szczepy aleowe znoszą dobrze domowe warunki. Z jakiegoś powodu moim zdaniem (ciśnienie hydrostatyczne? pojemność cieplna?) drożdże w większych pojemnościach dają ciekawsze wyniki niż te fermentowane w mniejszych pojemnościach. Dlatego moim zdaniem lepiej w domu fermentować w dolnej granicy pracy drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli do ejla nie bardzo? a np do pilznera pasuja? musze sie nauczyc rozrozniac te wszystkie smaki w piwie :P

Odwrotnie :P

Ejle powinny mogą być właśnie lekko kwiatkowo-owocowe, a pilsy raczej muszą być bardzo czyste w smaku.

No ale co ja zrobię, że mam dziwne gusta i lubię czyste piwa :)

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej niz do 21stopni nie zejde wiec fajne posmaczki moga byc w piwku. Mam juz nauczke na przyszlosc po tych warzeniu zeby chmielic w siateczce. Z czego mozna samemu taka siateczke do gotowania wykonac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy brew-kit to jak chińska zupka do prawdziwego rosołu. Każdy zna różnicę. każdy brew-kit będzie tylko namiastką dobrze uważonego piwa. I niestety nic innego. można poprawić trochę jakość dodatkowym chmieleniem czy dodatkowymi słodami. Temperatury pokojowe są naturalne dla brewkitów bo to jest produkt dla osoby która nie ma innej możliwości. Sam uważyłem 29 warek z brewkitów i zawsze w temperaturze "kuchennej" tzn. w zależności od użycia kuchni było to od 20 do 28 st.C. Piwa zawsze wychodzą dobre - na spotkaniach piwowarów degustowałem o niebo lepsze. Pilsy i Lagery z puszek warzone w tych temperaturach to też piwa bardziej zbliżone do Ale i niestety nic tego nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.