Skocz do zawartości

Razem z Lusterkiem budujemy deszczownicę.


Rekomendowane odpowiedzi

Po głębszej lekturze naszego forum i obejrzeniu nastu zdjęć i filmów postanowiłem zbudować deszczownicę.

Założenie było proste :

- tanie i skuteczne urządzenie do wysładzania systemem ciągłym.

- zbudowane z ogólnodostępnych materiałów i do montażu w domowym zakresie bez większego wykorzystywania narzędzi i energii.

 

Do budowy użyłem elementów dostępnych w sklepach hydraulicznych lub dużych marketach budowlanych P... , O... , C... , L..M...

 

Materiały :

- Rurka wielowarstwowa PEX 16x2,0 mm - kupuje się ją na metry.

- Kurek kulowy prosty 1/2"

- Trójnik z gwintem wewnętrznym 16x1/2"x16

- Przedłużka/złączka 1/2" mosiężna.

- Nypel 1/2" mosiężny.

Dodatkowo potrzebne będą dwa oringi 2x1/2" do uszczelnienia kranika w wiadrze.

- wiadro : ja mam 20 litrowe z Biowinu które zaizoluję je ekranem do kaloryferów.

Wielkość otworów w rurce,oraz ich rozmieszczenie uzależniona jest od własnych potrzeb.

 

Tu w mojej galerii fotorelacja z montażu https://picasaweb.google.com/ajerkuchy/DESZCZOWNICA?authuser=0&feat=directlink Gdyby link nie działał to w stopce jest link do galerii. Wkrótce pokaże jak zamontowałem w wiaderku oraz jak działa :)

Mam nadzieję iż ten artykuł okazał się przydatny :)

 

EDIT ; za pomysł wykonania deszczownicy w tym układzie dziękuję koledze mcpol1 - masz PLUSA :)

post-3981-0-68780800-1342025814_thumb.jpg

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilością zwojów na zdjęciu proszę się nie kierować - to jest tylko montaż pokazowy - całość do pełnego montażu nastąpi może w sobotę. Z tego co widziałem u Kolegi z Browaru Dzieje Quo Vadis widziałem coś w rodzaju 2 zwojów ale jakby jednego, w jego galerii jest więcej : http://www.piwo.org/gallery/image/1802-nowa-deszczownica/ Otwory będą wiercone co 100mm,na pewno jakimś cieniutkim wiertłem.

Wydajności nie sprawdzałem - ponieważ urządzenie będzie dopiero montowane w sobotę.

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mcpol1 napisał mi na temat otworów : "2mm wiertło ale możesz spróbować na początek 1,5mm. otwory tak około co 4 cm na przemian jeden bezpośrednio idealnie na spodniej stronie, drugi bardziej pod katem do środka. "

Tak to zrobimy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność minimalnie ale odczuwalnie wzrosła :D , dodatkowo co jakiś czas podczas wysładzania nacinam młóto delikatnie przewracając.

młóto podczas wysładzania cały czas przykryte/zalane?czy tylko "ledwo,ledwo"?

 

Tak ok 1 cm zalane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że nie testowałem - miałem tylko 10 litrową warke i nie chciałem przy małej ilości bawic sie deszczownicą - no i nie zamontowałem jej w wiaderku. jedynie co to zrobiłem próbę na wodzie z kranu i ułożenie "dysz" jest odpowiednie i nie powinno sprawiać kłopotów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A ja mam pytanie - czy to naprawde jest potrzebne? Czy nie wystarczy wezyk silikonowy ktory polozy sie na zlozu i bedzie bardzo powoli uzupelnial wode? Cos jak na tym zdjeciu:

 

IMG_5230.jpg

 

Mam wrazenie ze jest jakas tendencja do przekombinowywania tej sprawy - jakies nakraplacze ktore beda skrapiac zloze - skoro zloze i tak nie moze sie odslonic to jedynym celem jest uzupelnianie wody nad zlozemw sposob nie naruszajacy za bardzo samego zloza i robienia tego w odpowiednim tempie w stosunku do predkosci wysladzania. Moze jestem w bledzie, ale co tak wlasciwie zyskujemy uzywajac takich deszczownic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.