Skocz do zawartości

Warzenie w miesiącach letnich. Tak czy nie?


pershi

  

126 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy Koleżanka/Kolega warzy w sezonie letnim?

    • Nie. Za duże ryzyko infekcji.
      7
    • Nie. Nie ma warunków do przeprowadzenia poprawnej fermentacji.
      9
    • Nie. Mam takie zapasy na lato, że nie ma takiej potrzeby.
      6
    • Tak.
      104


Rekomendowane odpowiedzi

od ładnych paru dni mam wszystko do pierwszego zacieranego gotowe ale brak mi odwagi bo w kuchni mam ponad 30C ,a kuchnia mała bo 12m2 to jak by gar jeszcze postawić to chyba bym w trakcie przytomność stracił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od ładnych paru dni mam wszystko do pierwszego zacieranego gotowe ale brak mi odwagi bo w kuchni mam ponad 30C ,a kuchnia mała bo 12m2 to jak by gar jeszcze postawić to chyba bym w trakcie przytomność stracił

Też mam taka kuchnie i zaraz przystępuje do warzenia. Spodziewam się mocnego skoku temperatury ;-) Teraz jest ze 30 stopni, w czasie warzenia pewnie dojdzie do 40-tu :-) Najbardziej boję się o chłodzenie bo woda w kranie też ciepła leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja warze przez caly rok w lochu mam temperature 12 C na chwile obecna, piwnica pod domem jest wkopana na 1,6m i grubosc fundamentu to 90 cm stara zabudowa, najgorsze jest chmielenie w kuchni temperatura podnosi sie o jakies 2 stopnie ale wszystko jest do przezycia dlatego ze warze w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzę okrągły rok, nie mam tyle czasu w sezonie zimowym, żeby nawarzyć w kilka miesięcy piwa na cały rok. Teraz przynajmniej dzieci mniej chorują, więc jest trochę prościej. Pozatym lubię te ciepłe noce nad garem, wynoszenie w nocy młóta do śmietnika w krótkim rękawku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym lubię te ciepłe noce nad garem, wynoszenie w nocy młóta do śmietnika w krótkim rękawku ;)

Na rower i do lasu / na łąkę / nad rzekę!

 

W lipcu chyba dam za wygraną, bo wczoraj gotując tylko wodę do ogórków kiszonych temp. otoczenia skoczyła do 35°C :(

Ale w sierpniu już nie zdzierżę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym lubię te ciepłe noce nad garem, wynoszenie w nocy młóta do śmietnika w krótkim rękawku ;)

Na rower i do lasu / na łąkę / nad rzekę!

Nocą? A kto mi chmielenia w tym czasie dopilnuje? ;)

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wita warzyłem, poszedł do piwnicy z trochę podejrzaną gęstwą. Tam jest jakoś 22 stopnie i strasznie daje drożdżami wokoło. Może się coś uda:)

 

A temperatura w kuchni do 40 dochodziła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Wczoraj wita warzyłem, poszedł do piwnicy z trochę podejrzaną gęstwą. Tam jest jakoś 22 stopnie i strasznie daje drożdżami wokoło. Może się coś uda:)

 

A temperatura w kuchni do 40 dochodziła :D

 

Ja cie kręce.... Jakoś to nie do śmiechu, ale coś z tego wyjdzie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki ankiety są dla mnie dość zaskakujące. Ja latem odpuszczam, warzenie w tych temperaturach to dla mnie byłaby mordęga (nie znoszę gorąca), wole nawarzyć tyle żeby mieć zapas i latem siedzieć w cieniu popijając zimne piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Wczoraj wita warzyłem, poszedł do piwnicy z trochę podejrzaną gęstwą. Tam jest jakoś 22 stopnie i strasznie daje drożdżami wokoło. Może się coś uda:)

 

A temperatura w kuchni do 40 dochodziła :D

 

Ja cie kręce.... Jakoś to nie do śmiechu, ale coś z tego wyjdzie :/

 

 

Dzisiaj po południu dawało witowymi przyprawami. A jak nie wyjdzie to zawsze będzie doświadczenie jakieś i będę wiedział coś więcej o warzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem to się pije a nie warzy :)

Co do US-05 w tej temp. to jak lubisz gumę balonową i rozpuszczalnik to możesz fermentować.

 

Ciekawa rzecz: widziałem eksperyment porównania fermentacji tym szczepem w 18 i 24°C. Banany i rozpuszczalnik wzrosły, ale o parę, parenaście procent. Najbardziej, bo aż 10 krotnie zwiększyła się ilość... aldehydu octowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Coder. To dajesz mi do myślenia. Aldehydu miałem od groma w ciemnym belgijskim fermentowanym w 24-26 stopniach. A niby drożdże saisona lubią ciepło.

Myślę teraz o wykorzystaniu ardenów, które mam w lodówce. Myślę i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby drożdże saisona lubią ciepło.

Jak powiedział Budda "rzeczy nie są takimi jakimi się wydają. Nie są też inne" ;)

 

z tego co czytałem saisony lubią ciepło ale dopiero pod koniec fermentacji na dofermentowanie, większość ekstraktu powinna być fermentowana w bardziej standardowych temperaturach i dopiero gdy fermentacje się spowolni to można pozwolić sobie na jej zwiększenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

 

Ja tam sobie chwalę warzenie w lecie. Paradoksalnie mam więcej pola do manewru niż zimą. Przykład: obecnie temperatura w piwnicy wynosi 18°C. Dla piw górnofermentacyjnych - w sam raz. Po 3-4 dniach fermentacji wiaderka z piwami przenoszę na górę, gdzie panuje 25-28°C. Idealnie, żeby sobie drożdże dofermentowały do końca i jak mawia coder "posprzątały po sobie" ;)

 

Zimą czegoś takiego nie zrobię. W piwnicy 15°C, w domu 18°C :ble: Nie przygrzejesz za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piwo uwarzone w lecie zdobędzie GCh to może mnie przekonacie :P

Też nie miałem do tego przekonania dopóki nie kupiłem lodówki tylko do fermentacji. Cud, miód malina przez cały rok :-) No i w końcu dolniaki mogłem zacząć robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.