Skocz do zawartości

Starter drożdżowy


Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądałem forum i nie znalazłem wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o starter z drożdży suchych. Mam tylko jedną saszetkę, a planuję zrobić 30l piwa o blg w okolicy 20. Powinien przygotować starter 10 blg i do niego dodać uwodnianie drożdże i na mieszadło, czy może inaczej (bez uwodnienia)?

Edytowane przez mirfak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem forum i nie znalazłem wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o starter z drożdży suchych. Mam tylko jedną saszetkę, a planuję zrobić 30l piwa o blg w okolicy 20. Powinien przygotować starter 10 blg i do niego dodać uwodnianie drożdże i na mieszadło, czy może inaczej (bez uwodnienia)?

Trochu dziwnie przeglądałeś , istnieje coś takiego jak "wiki " tam na początek napisano aż za nadto . Proszę   http://www.wiki.piwo.org/Przygotowanie_starter%C3%B3w_dro%C5%BCd%C5%BCowych

 

Starter nigdy nie zaszkodzi .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to będzie ciężko. Generalnie z suchych nie robi się startera bo jest tam dużo komórek drożdżowych i nie bardzo mogą się rozmnożyć (tak gdzieś tutaj wyczytałem).

Ja kiedyś jednak robiłem 4l startera z paczki sucharów, ale poszło do piwa 12blg i wszystko było ok.

Dla takiego piwa lepiej zrobić mini warkę, np. 10-15l 12blg potem zebrać i zadać gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to będzie ciężko. Generalnie z suchych nie robi się startera bo jest tam dużo komórek drożdżowych i nie bardzo mogą się rozmnożyć (tak gdzieś tutaj wyczytałem).

jeżeli jest taka obawa (nie czytałem czegoś takiego), to wystarczy zmniejszyć ilość drożdży wrzucanych do startera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeżeli jest taka obawa (nie czytałem czegoś takiego), to wystarczy zmniejszyć ilość drożdży wrzucanych do startera

Albo powiększyć starter. Do takiego też wniosku doszedłem i dlatego zrobiłem 4l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem forum i nie znalazłem wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o starter z drożdży suchych. Mam tylko jedną saszetkę, a planuję zrobić 30l piwa o blg w okolicy 20. Powinien przygotować starter 10 blg i do niego dodać uwodnianie drożdże i na mieszadło, czy może inaczej (bez uwodnienia)?

Nie znajdziesz opisu z sucharów w kolbie bo nie robi się takowego. Lekkie piwo i gęstwa zdrowa po nim zrobi dobrą robotę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

Proszę o pomoc. Robię starter na FM21. Ze względów technologicznych (mały garnek) robię dwie warki dzień po dniu 10L. Czy mogę starter podzielić na pół? W pierwszy dzień zlać połowę zawiesiny z kolby. W drugi natomiast dodać to co zostało po osadzeniu się w kolbie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o pomoc. Robię starter na FM21. Ze względów technologicznych (mały garnek) robię dwie warki dzień po dniu 10L. Czy mogę starter podzielić na pół? W pierwszy dzień zlać połowę zawiesiny z kolby. W drugi natomiast dodać to co zostało po osadzeniu się w kolbie?

Nie baw się w to ... zadaj drożdże do pierwszej warki w całości, a na drugi dzień wlej resztę brzeczki. Drożdże będą Ci wdzięczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma mało drożdży to faktycznie sposób von_Alexa lepszy. Natomiast jeśli drożdży jest wystarczająca ilość, i zamierzasz fermentować w dwóch osobnych wiadrach, to nie ma przeciwwskazań do podzielenia startera na pół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma mało drożdży to faktycznie sposób von_Alexa lepszy. Natomiast jeśli drożdży jest wystarczająca ilość, i zamierzasz fermentować w dwóch osobnych wiadrach, to nie ma przeciwwskazań do podzielenia startera na pół.

Oczywiście moje założenie było takie, że fermentacja jest w jednym pojemniku. Tą metodę powszechnie stosują browary o warzelniach mniejszych od tanków fermentacyjnych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.