Skocz do zawartości

Starter drożdżowy


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc ;-)

Ja gotuje brzeczke od razu w kolbie, z tym ze mieszadlo nie lezy na dnie a umocowane jest na sciance z boku za pomoca zewnetrznego magnesu.

 

Wysyłane z mojegoMT11i za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O a w jaki sposób to robisz? na palniku stawiasz kolbę czy wkładasz do garnka z wodą? Dobrze wiedzieć to przy każdej warce można z 1 litr brzeczki zawsze odłożyć ;) Zastanawiałem się też czy zamiast słoików nie użyć np. butelek po kubusiu i pysiu... moja babcia w takich soki trzyma i byłoby to wygodniejsze rozwiązanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja stawiam kolbę normalnie jak garnek i grzeję nie dużym płomieniem. Używam także butelek po kubusiu zamiennie z słoikami 1 l. Mają te zaletę że maja w miare wkąska szyjkę przez co brzeczka ma mniejzy kontakt z powietrzem, mają tą wadę że sa wysokie i trzeba a miarę wysoki garnek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko. Wczoraj zlałem piwo z burzliwej do butelek (Coopers) zostało mi sporo gęstwy optycznie wyglądającej bardzo przyzwoicie. Zgarnąłem część do słoika i dodałem papu w postaci suchego ekstraktu słodowego rozpuszczonego w 0,5l wody - wyszło tak z 5 Blg, wlałem to do słoika z drożdżami. Jutro chcę robić kwas chlebowy, czy można użyć tych drożdży bez obawy że coś będzie nie tak z kwasikiem czy może lepiej użyć zwykłych drożdży piekarskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś oznaczenie te drożdże miały czy puszkowe zwykłe? Najlepszym na kwas chlebowy jest zakwas do chleba popytaj znajomych czy ktoś nie piecze. Drożdże browarnicze raczej się do tego nie nadają, a piekarskie dziwnie mi zalatują i ich jakoś nie lubię. Jak zbierasz drożdże to nie dawaj im papu jak nie chcesz ich szybko użyć... poczytaj o zbieraniu gęstwy drożdżowej na wiki albo na forum.

 

Po za tym to temat o starterach a tu masz o kwasie chlebowym: http://www.piwo.org/topic/392-kwas-chlebowy/page__hl__%2Bkwas+%2Bchlebowy

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym na kwas chlebowy jest zakwas do chleba popytaj znajomych czy ktoś nie piecze. Drożdże browarnicze raczej się do tego nie nadają, a piekarskie dziwnie mi zalatują i ich jakoś nie lubię.

no właśnie niekoniecznie,kwaśność w kwasie bierze się z zakwaszonego ciasta(kwaśnego chleba),fakt ,ze zakwas jest ok,ale drożdże piwne tez mogą być,tylko trzeba zadbać żeby kwas był kwaśny.

pije właśnie półroczny wynalazek na zakwasie robiony,bardziej wyszedł kwaskowy podpiwek,niż kwas chlebowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

Przyszedł czas przerzucenia się na drożdże płynne. Tak więc najpierw lektura na forum no i wczoraj stwierdziłem, że już czas zrobić starter skoro w sobotę/niedzielę będę chciał zadać starter do brzeczki. W zeszłą sobotę odebrałem do słoika ok. litr wrzącej brzeczki przed chmieleniem. Gęstość cieczy w słoiku wyniosła 10 więc postanowiłem trochę to rozcieńczyć. Rozcieńczyłem za mocno bo do ok. 4 Blg, więc postanowiłem zagęścić do mniej więcej 8. Więc gotowanie. Wszystko ok. Zlałem wrzący płyn na starter do 3l słoika. No i tu zdarzył się klops :D Mianowicie zbyt szybko wstawiłem słoik do zimnej wody i traachhh została mi w ręku nakrętka i kawałek słoika, a reszta w zlewie. Nie mam więcej materiału na starter. Nie mam też ekstraktu słodowego. Wpadłem na pomysł, żeby odebrać może z litr z fermentującego już piwa, tylko że tam już jest alkohol. Można tak zrobić? Fermentacja zaczęła się we wtorek. Początkowe Blg było 12 także myślę, że aktualnie może być ok. 6 Blg, tylko czy ten alkohol który drożdże już wyprodukowały nie przeszkodzą płynnym w namnożeniu? Czy może nie robić startera? Piwko, które zamierzam w weekend warzyć ma mieć ok 12 Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budex zastanów się na spokojnie, nie możesz tak zrobić bo to co jest w fermentatorze ma już drożdże i alkohol, chcesz mieszać 2 szczepy ze sobą? To nie ma najmniejszego sensu, lepiej zrób mini zacieranie tak zwane czyli 200-300 gram pilzneńskiego zatrzyj w małym garnku, przefiltruj przez gazę lub płótno, zagotuj do 8-10 blg i z tego zrób starter, a odejmowanie brzeczki z fermentującego piwa nie ma najmniejszego sensu :D

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebnie kombinowałeś, 10blg było w sam raz.

Nie wiem co miałoby na celu dodawanie startera do piwa, ale na pewno nie propagację drożdży. ;)

Dodawanie nierozmnożonej saszetki jest ryzykowne, generalnie to troche się za późno do tego zabrałeś.

Drożdże WLP, Wyeast? Jeśli Wyeast to saszetka powinna dzisiaj już być napuchnięta, jeśli nastąpiło to szybko /1-2 dni/,

to dodanie łączy się z ryzykiem, ale drożdże powinny dać radę /jeśli mówimy tu o drożdżach górnej fermentacji i standardowym wybiciu 20l/.

Jeśli masz WLP to raczej nie ryzykowałbym dodawanie bez startera, bo nieznana jest ich kondycja.

Jednak jeśli masz alternatywę i możesz zrobić inne piwo lub dodać suche drożdże to polecam tą opcję, a płynne wykorzystaj następnym razem, robiąc porządny starter.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrób tak, jak piszą koledzy - a więc albo mini zacieranie słodu na nowy starter, albo zrób inne piwo, na innych drożdżach, a podczas wysładzania trochę odbierz na nowy starter. Trzecia opcja - możesz użyć soku jabłkowego z dodatkiem pożywki dla drożdży, ale to wyjście awaryjne, dwie poprzednie metody są lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budex zastanów się na spokojnie, nie możesz tak zrobić bo to co jest w fermentatorze ma już drożdże i alkohol

Panika debiutanta :D

Jednak jeśli masz alternatywę i możesz zrobić inne piwo lub dodać suche drożdże to polecam tą opcję, a płynne wykorzystaj następnym razem, robiąc porządny starter.

Tak zrobię. To chyba najbardziej rozsądne wyjscie z sytuacji. Dzięki za rady.

podczas wysładzania trochę odbierz na nowy starter.

Dokładnie tak zrobię. Dzięki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgarnąłem część do słoika i dodałem papu w postaci suchego ekstraktu słodowego rozpuszczonego w 0,5l wody - wyszło tak z 5 Blg, wlałem to do słoika z drożdżami. Jutro chcę robić kwas chlebowy, czy można użyć tych drożdży bez obawy że coś będzie nie tak z kwasikiem czy może lepiej użyć zwykłych drożdży piekarskich?

 

ile dodać tego ekstraktu aby uzyskać ~5blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam problem, dość niecierpiący zwłoki bo chcę warzyć piwko, a drożdże w starterze nie wykazały oznak fermentacji. Od początku drożdże Wyeast 1332 Northwest Ale z datą na listopad, rozgniotłem saszetkę i po 4 h bardzo ładnie napuchła ale zostawiłem na 1 dobę, potem wlałem ją do litrowego startera i zacząłem mieszać na mieszadle magnetycznym na 3/4 mocy, przez trzy dni brak piany i jakby reakcji drożdży do fermentacji. Po wyłączeniu mieszadła, już po nie całej godzinie, opadły na dno kolby w dość sporej ilości jakby jednak przefermentowały coś brzeczki (tak jak na zdjęciu równo 45 minut po wyłączeniu mieszadła, opadały w temp. pokojowej). Co mam zrobić aby się upewnić że drożdże coś zjadły? Zbadać Blg choć nie znam dokładnego początkowego brzeczki (około 12). W zapachu jest owocowo drożdżowe i jakby to nazwać skrobiowe, mąkowe?? tak jak w piekarni przed włożeniem chlebów do pieca i z mąką w powietrzu ;)

post-3297-0-16813200-1372750290_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak serio pytasz?

wlałem ją do litrowego startera i zacząłem mieszać na mieszadle magnetycznym na 3/4 mocy, przez trzy dni brak piany i jakby reakcji drożdży do fermentacji.

widzisz sprzeczność w tym co napisałeś? skoro dałeś na mieszadło, to nie mogły fermentować, bo oddychały tlenowo :D Taki starter to cały aktywator zjada w kilka godzin a nie w trzy dni :roll:

Zapachy przy fermentacji i oddychaniu są całkiem inne, bo to inne procesy. Jednym słowem wszystko jest OK, zlej wszystko z nad startera, a drożdże do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze próbuję starter, czy nie ma jakiś dziwnych kwaśnych posmaków.

to ma raczej drugorzędowe znaczenie, bo to oddychanie a nie fermentacja, poza tym temperatura zwykle jest wyższa niż w trakcie fermentacji. Starter może mieć kwaskowaty posmak, a nawet nieprzyjemny zapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz pytam bo wcześniej tak nie miałem, wiem na czym polega proces rozmnażania drożdży tylko zawsze (5-6 starterów na mieszadle) miałem jakąś lekką chociaż 0,5 cm pianę, a teraz brak czegokolwiek i się zastanawiam czy wszystko okej. A po za tym poranek jest kawy nie wypiłem jeszcze i nie przemyślałem dobrze wypowiedzi... widzę sprzeczność może nie fermentacji ale brak reakcji i zapachu specyficznego dla startera ;) No dobra skoro Przemek piszesz, że okej to zaczynam warzyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piany na starterach zazwyczaj jest mało i jest rozbiajana. A co do smaku to jest paskudny, trzeba mieć wprawę by poznać zakażenie.

Cukier jeśli został zjedzony na pewno rozpoznasz to w smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie możesz przeliczyć?

 

Można przyjąć, że płynny ekstrakt ma ~80% zawartości cukru. 8Blg to 80g cukru na litr. Skoro tak, to w litrowym starterze musisz mieć 80g cukrów, więc powinieneś dodać ~100g płynnego ekstraktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.