Skocz do zawartości

Pierwsze pszeniczne - zbyt gęste ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich piwowarów.

Postanowiłem dołączyć do grona osób robiących piwko w domu i po zakupieniu odpowiedniego sprzętu przystąpiłem do warzenia swojego pierwszego piwka, konkretnie pszenicznego (surowce na bazie słodu). Mam natomiast pytanko dot. gęstości piwa po odfiltrowaniu. Wydawało mi się zbyt gęste. Jako filtratora używałem fermentora z przewierconym dnem, Tyle tylko, że nawiercone przez mnie dziurki w dnie mogły okazać się zbyt szerokie, przez co piwo jest zbyt słabo przefiltrowane (moim zdaniem). W tej chwili piwko jest w 4 dniu fermentacji burzliwej. Czy zbyt słabo odfiltrowane piwo będzie miało wpływ na jakość fermentacji? Zastanawia mnie czy mogę przed przelaniem do butelek jeszcze raz odfiltrować piwo za pomocą np, siateczki do gotowania chmielu lub sitka. Czy wpłynie to na jakość piwa ? Czy zaszkodzi to piwu ? Czy zbyt gęste, a co za tym idzie mętne piwo jest szkodliwe dla zdrowia / smaku ? Proszę o wasze sugestie, porady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz namyśli pisząc zbyt gęste? Brzeczka była konsystencji kiślu czy pływało w niej młóto?

Raczej to drugie, czyli pływało w niej zbyt dużo młóta (ale drobnego), czyli było najprawdopodobniej zbyt słabo wyfiltrowane.

Edytowane przez tomek27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kiepsko. Na przyszłość zrób sobie filtrator z oplotu, a znacznie ułatwi ci to życie. W tej chwili jedyne co przychodzi mi do głowy to poczekać aż to dofermentuje, potem delikatnie zlać wężykiem , żeby nie zassać syfu z dna, sprawdzić jak to smakuje, jak ok to zabutelkować i wypić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie bawił w jakieś filtrowanie po fermentacji. Masz jak w banku zakażenie. Po burzliwej fermentacji powinno się "odstać" a osady opadną na dno. Zlewasz znad osadu tak żeby nie "zaciągnąć" niepotrzebnych osadów i powinno być po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie przejmuj i nic więcej nie kombinuj. Na burzliwej opadnie, zdekantujesz znad osadów, na cichej opadnie znowu i jeszcze raz zdekantujesz, do butelek pójdzie już o wiele czystsze. Poza tym to pszenica, więc nie powinna być klarowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Piwo jest już 10-ty dzień na fermentacji burzliwej. Po 7 dniach miało 5 °Blg, wczoraj ( czyli po 9 dniach) 4,5 °Blg. Zakołysałem fermentatorem żeby oderwać drożdże od dna i zmierzę dziś wieczorem. Rozumiem, że jak nie zejdzie poniżej 4,5 °Blg to rozlewać do butelek ? W przepisie mam podane 140g cukru na 20l. Biorąc pod uwagę, że po z dekantowaniu znad osadów będę miał mniej to i cukru muszę dodać odpowiednio mniej. Mam nadzieję, że nie zrobię granatów... Nie chciałbym zaczynać swojej przygody z piwem domowym od niekontrolowanych wybuchów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przepisie mam podane 140g cukru na 20l.

Nie sugeruj się instrukcją z zestawu, jeśli o ilość cukru chodzi. To różnie może się skończyć. 140g to bezpieczna ilość, zapewniająca sklepowi brak powodu do reklamacji w razie czego. Jednak lepiej użyć RefRez z Wiki, przekonasz się, że zupełnie inne ilości Ci wyjdą. 2,8v\v jest dobrym nasyceniem.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak lepiej użyć RefRez z Wiki...

 

Domyslam sie,ze to jakis kalkulator.Poratuje ktos linkiem ? Z gory dziekuje.

 

Edit Juz znalazlem - post do skasowania przez moderatora.Sorry za zamieszanie :)

Edytowane przez Samael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście poczekam jeszcze trochę z rozlaniem do butelek by mieć pewność, że fermentacja dobiegła końca :).

Mam jeszcze pytanie dot. nagazowania piwa:

Gdy już zabutelkuję, po pewnym czasie powinienem sprawdzić stan nagazowania piwa, żeby nie było granatów. Po ilu dniach ? Jak rozróżnić czy piwo jest we właściwym stadium nagazowania czy już prze-gazowane ? Czy oznaką będzie wypływająca piana z butelki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy już zabutelkuję, po pewnym czasie powinienem sprawdzić stan nagazowania piwa, żeby nie było granatów. Po ilu dniach ? Jak rozróżnić czy piwo jest we właściwym stadium nagazowania czy już prze-gazowane ? Czy oznaką będzie wypływająca piana z butelki ?

Sprawdzać zawsze warto. Ja co tydzień otwieram jedną butelkę, warto mieć kilka 0,33 na takie próby. Oprócz stanu nagazowania, sprawdzam jak piwo z czasem się zmienia. Przegazowanie, jak nazwa wskazuje, objawia się zbyt dużą ilością gazu, jak kapsel Ci oko wybije to będzie to ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 dniach od zabutelkowania postanowiłem zabrać jedną butelkę i podważyłem kapsel. W ciągu kilke sekund szyjka w butelce była pełna piany, a bąbelki jakby ruszyły z dna butelki do góry. Gdybym nie zatkał pewnie piana uciekła by poza butelkę. Czy to norlane ? Czy nie mam już do czynienia z przegazowaniem a co za tym idzie z granatami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A piwo było ciepłe czy schłodzone? Pamiętaj że ciepłe bardziej się gazuje. Piwa raczej się nie zatyka, jak chce uciekać to zatykanie może tylko pogorszyć sprawę, ewentualnie spijaj pianę na bieżąco :P. Na moje oko wszystko dobrze z piwem, czekaj na efekty ;)

Edytowane przez Keleris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 dniach od zabutelkowania postanowiłem zabrać jedną butelkę i podważyłem kapsel. W ciągu kilke sekund szyjka w butelce była pełna piany, a bąbelki jakby ruszyły z dna butelki do góry. Gdybym nie zatkał pewnie piana uciekła by poza butelkę. Czy to norlane ? Czy nie mam już do czynienia z przegazowaniem a co za tym idzie z granatami ?

Pszenice tak mają, schłodzisz i nie powinno uciekać z butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.