Skocz do zawartości

Piwo ciemne z dodatkiem barwiącego ekstraktu słodowego


radam

Rekomendowane odpowiedzi

Piwo ciemne:

 

Słód pilzneński 3kg

Słód pale ale 2kg

Ekstrakt słodowy WES barwiący 0.5kg (płynny) 7000EBC

Ekstrakt słodowy WES ciemny 0.5kg (płynny)

Chmiel

 

Czy ES barwiący lub ES ciemny daja taki sam posmak spalenizny co słód barwiący ?

 

Czy 0,5 kg barwiacego 7000EBC bedzie dodatkiem wystarczającym nadającym bardzo ciemny kolor i zmieniającym smak?

 

Jeśli 0,5 barwiącego jest wystarczajacym dodatkiem to czy ewentualne 0,5 ES ciemnego nie bedzie dodatkiem nadmiarowym wprowadzającym zbyt silny posmak spalenizny?

 

Jaki ES suchy dodac do refermentacji, barwiący 0,15 czy bursztynowy 0,20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 0,5 kg barwiacego 7000EBC bedzie dodatkiem wystarczającym nadającym bardzo ciemny kolor i zmieniającym smak?

Oj... pół kg barwiącego na pewno Ci wystarczająco "zaczerni" piwo. :beer:

Obawiam się czy aby nie za bardzo. Zależy co chcesz uzyskać.

 

Czy ES barwiący lub ES ciemny daja taki sam posmak spalenizny co słód barwiący ?

Ja mam wrażenie, że słód barwiący dalej większe posmaki palone niż ekstrakt. Pewnie też zależy czy słód barwiący da się do zacierania, do filtracji, czy też jako zimny ekstrakt.

Ale sam ekstrakt wnosi swoje "posmaki". Robiłem kiedyś testowo piwo tylko z ciemnego ekstraktu WES. Mimo, że lekkie (11blg) to miało lekko kwaskowe posmaki. Zapewne od słodów ciemnych/karmelowych, bo ten posmak się nie zmienia (tzn nie "idzie w kwas").

 

Jeśli 0,5 barwiącego jest wystarczajacym dodatkiem to czy ewentualne 0,5 ES ciemnego nie bedzie dodatkiem nadmiarowym wprowadzającym zbyt silny posmak spalenizny?

Myślę, że jak już dasz pół kg barwiącego, to ciemny tu już niewiele zmieni.

 

Jaki ES suchy dodac do refermentacji, barwiący 0,15 czy bursztynowy 0,20?

Barwiący do refermentacji? Ciekawy pomysł. :beer: Pytanie tylko ile go dać? Czy wiesz jak bardzo on odfermentuje? w 40% w 50%? Bezpieczniej chyba dać ten bursztynowy. Albo glukozę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstrakt barwiący w ilości 0,5kg da kwaskowe nuty. Dla wielu zbyt intensywne. Nie przesadzałbym.

Ekstrakt barwiący do refermentacji to loteria, gdzieś czytałem, że ma bardzo niską fermentowalność, poniżej 50%. Napisz może do WESa to ci poda konkrety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.