Skocz do zawartości

Chłodnica zanurzeniowa - Zrób To Sam


Usiu

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Odgrzeję bo ja tez mam problem. Już mnie krew zalewa. Po kilku wizytach w Leroy Casro itp zdecydowałem się jednak na połączenie chłodnicy z baterią kuchenną poprzez taki perlator:

http://www.frito.pl/Dom_i_ogrod/Akcesoria_kuchenne/Pozostale/Perlator_z_metalowym_przedluzeniem,2596.html

wężyk połączyłem i git. Po wkręceniu leje się jednak z połączenia w miejscu wkręcania perlatora do kranu. Dałem podkładki ale dalej dupa:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

20 zwojów? o.O Nie pamietam w którym wątku przeczytałem, że ktoś pisał ze kupił ~20 metrów ale stwierdził po budowie, że wystarczyłaby połowa. Wyprowadzeń praktycznie nie będzie (max po 20cm), reszta silikon. Myślałem że 10 metrów to max ile będę potrzebował.

 

Edit: Tym bardziej że gar 15l a nie "trzydziestka".

Edytowane przez Sylwester87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich.
Jestem w trakcie robienia chłodnicy. Poniosło mnie :facepalm:  i kupiłem 20 m rurki miedzianej 8mm (elastycznej). Warzę w garach 30 i 50l. Z tego co wyczytałem na forum to długość rurki 20m to za dużo. Zastanawiam się więc czy jest sens zwijać te 20 m w jednym kawałku czy je pociąć i zrobić 2 lub 3 równolegle płynące zwoje? Teoretycznie powinno szybciej chłodzić. Ktoś tak próbował zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem w trakcie robienia chłodnicy. Poniosło mnie :facepalm:  i kupiłem 20 m rurki miedzianej 8mm (elastycznej). Warzę w garach 30 i 50l. Z tego co wyczytałem na forum to długość rurki 20m to za dużo. Zastanawiam się więc czy jest sens zwijać te 20 m w jednym kawałku czy je pociąć i zrobić 2 lub 3 równolegle płynące zwoje? Teoretycznie powinno szybciej chłodzić. Ktoś tak próbował zrobić?

Ja tak zrobiłem, ale nie powiem Ci czy chłodzi dużo szybciej od 20-metrowej w jednym kawałku, bo nie testowałem takiej. Poza tym ja mam z 10mm i mniej niż 20m. Tym niemniej chłodzi szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zrobiłem chłodnicę z trzech rurkek, fi 8mm: 3x6mb, (w takich odcinkach sprzedawane).

 

Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, ze względów praktycznych, żeby nie spawać takich cienkich rurek.

 

attachicon.gifchłodnica.jpg attachicon.gifobolon piana (2).jpg

 Może trochę offtop, ale zainteresowało mnie to jak masz zaizolowany gar, mógłbyś pokazać kilka fotek ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica zrobiona na szybko, będzie wymagała dopracowania (usztywnienie). Jeden zwój średnicy 30 cm (około 12m), drugi 20 cm (ok 8m). Brzeczka ~24l schłodzona do 28 stopni w 9 minut, do 23 stopni w 16 minut, oczywiście z mieszaniem. Chyba nie jest źle... tym bardziej że 'zimna' woda w kranie ma 21 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Też zrobiłem chłodnicę z trzech rurkek, fi 8mm: 3x6mb, (w takich odcinkach sprzedawane).

 

Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, ze względów praktycznych, żeby nie spawać takich cienkich rurek.

 

attachicon.gifchłodnica.jpg attachicon.gifobolon piana (2).jpg

 Może trochę offtop, ale zainteresowało mnie to jak masz zaizolowany gar, mógłbyś pokazać kilka fotek ? :)

 

Szybko, żeby nie zaśmiecać:

Gar zaizolowany jest taką matą: http://www.caldo-izolacja.pl/produkt/prorox-wm-950-alu-pl-alu-wired-mat-80

grubość maty 4cm, przyklejona do gara za pomocą taśmy: http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/elementy-uszczelniajace-i-izolacyjne/tasmy/talk.html

 

Trzeba uważać, żeby gar stał równo na środku nad palnikiem gazowym, jak jest na środku to nic się nie fajczy.

 

post-9520-0-58718000-1471801337_thumb.jpg post-9520-0-43360000-1471801855_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat trochę się wlecze.

Mam chłodnicę z nierdzewki ( kocioł 52 litry ) , wydawała mi się mało wydajna . Zrobiłem więc chłodnicę z rury nierdzewnej karbowanej - 10 metrów ( średnica chyba 1/2 cala ). Jeden metr takiej rury odpowiada 1,7 metra zwykłej rury nierdzewnej , nadto na korzyść rurki karbowanej przemawia fakt , że ma bardzo cienkie ścianki  jest znacznie bardziej plastyczna i cena jest barszczowa :)  .

Pomysł okazał się trafiony , chłodnica jest znacznie bardziej wydajna od zwykłej wykonanej z rurki nierdzewnej 0,8 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 7 miesięcy temu...

Zrobiłem chłodnice według opisu z jednej rurki, owinąłem na garnku i jest naprawdę super. Chłodzenie z mieszaniem do temp 17st maks 20 minut.  Jedyny problem jaki miałem to nieznacznie mi przeciekało łączenie wężyka igielitowego z rurka miedzianą, zaciski jakieś felerne, ale problem rozwiązałem taśmą teflonową. 

Polecam zrobić taką chłodnicę, dużo nie kosztuje a jest naprawdę super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio też robiłem chłodnice z rurki miedzianej fi 8mm długości 10m koszt rurki 90zł, do tego wężyk PU 10/8 2*1m  i przejściówka 1/2"/8mm jak w pierwszym poście.

Rurka nawinięta na garnek średnicy 26cm wysokość spirali około 24cm, dobrana do poziomu 25l brzeczki w garnku, usztywniona dwoma paskami blachy nierdzewki 0,2mm i poskręcana śrubami nierdzewnymi M5 i nawet ładnie to ustabilizowało całość. Sobotni test chłodzenia wypadł pomyślnie :brawo:chłodzenie 25l brzeczki z temperatury wrzenia ~99°C do 50°C 6:30 min, do 40°C 10min, do 30°C 16:30 min, do 20°C 25:30 min i 31:30min do 15°C. Woda na zasilaniu miała 7°C, pierwsze 12l wody poszło do garnka i 30l do lodówki turystycznej w której filtruje, do mycia sprzętu po warzeniu. Zużycie wody do samego chłodzenia według licznika 115l co mnie bardzo cieszy, ostatnio poszło ponad 4 pełne brodziki i dużo więcej czasu.

chlodnica.jpg

Edytowane przez ovner
literówki :|
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ovner napisał:

usztywniona dwoma paskami blachy nierdzewni 0,2mm i poskręcana śrubami nierdzewnymi M5 i nawet ładnie to ustabilizowało całość.

Możesz wstawić zdjęcie jak dokładnie to u Ciebie wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20180123_212136_.thumb.jpg.64c949f85d15d8429d36ef823b18d2f8.jpg  20180123_212221_.thumb.jpg.1dbf31d22983b44c11095af271e6a78a.jpg

 

Zasilanie wody od góry, odpływ pionowa rurka skręcona drutem miedzianym 1,5mm2 dony i górny ring też trochę stabilizuje. Jak bym miał jeszcze jeden pasek nierdzewki, to bym usztywnienia dał co 120* teraz chłodnica może się nieznacznie skręcać, widać to na tylnym usztywnieniu. Rozstaw robiony "na oko", dlatego są nieznaczne luzy. Myślę że jakbym dał podkładki pod śruby i nakrętki to dokładniej docisnęło by blachę do rurki i bardziej usztywniło całość. Śrubki M5 A2 x 10 i nakrętki M5 A2 kosztowały 4zł za 22 kpl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 23.01.2018 o 18:17, ovner napisał:

fi 8mm długości 10m koszt rurki 90zł, do tego wężyk PU 10/8 2*1m  i przejściówka 1/2"/8mm

Koszt takiej chłodnicy to ponad stówka, jest sens się bawić jeżeli w tej samej cenie można zamówić ze Wschodu?

Pomijając czas oczekiwania na sprzęt - coraz bardziej się skłaniam ku kupnie zamiast kombinowania z rurkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wygląda tak

Dziękuję[mention=5663]Wajcha[/mention] za pomoc

 

0a526db334ad0d18e14362d12c0ea41f.jpg&key=718192b64f6124fea2c80bb411e1d7cd90d002491569948845c2c1eddbfd330b

 

 myślę właśnie czy trytki zostawić czy wywalić :)

 

Co mówicie?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem 

Kupiłem chłodnice biowin, chłodnica ogólnie okej ale problem to rurki które nie sa zgięte na końcach. Podczas chłodzenia gumowe rurki od temperatury się zaginają i blokują przepływ. Chciał bym zagiąć końcówki ok 5cm w jedną stronę żeby było łatwiej użytkować ową chłodnice. Tylko problem w tym że nie mam giętarki ani narzędzi do wyginania a jest to stal nierdzewna i załamie się bez tego. Macie jakieś pomysły jak to zrobić ? 

Na zdjęciu moja chłodnica i to jak bym chciał wygiąć końce ?

IMG_20200304_222438.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.