Skocz do zawartości

Chłodnica zanurzeniowa - Zrób To Sam


Usiu

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem chłodnicę z 7 metrów rurki miedzianej fi 8 mm i chłodziłem 27 l brzeczki 1 godz. 10 min do 30 stopni. Nie wiem co może być przyczyną tak słabej wydajności. Podłączyłem zasilanie od dołu i przepływ taki, żeby wylatywała jak najgorętsza woda.

Edytowane przez alert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem chłodnicę z 7 metrów rurki miedzianej fi 8 mm i chłodziłem 27 l brzeczki 1 godz. 10 min do 30 stopni. Nie wiem co może być przyczyną tak słabej wydajności. Podłączyłem zasilanie od dołu i przepływ taki, żeby wylatywała jak najgorętsza woda.

Raz - zasilanie zimnej wody od góry

Dwa - przepływ na początku chłodzenia ustaw jak największy; poniżej 50st C można śmiało zmniejszać; pod koniec (30-20st) można zejść do minimum jeśli woda za droga ;)

Trzy - warto tak skręcić chłodnicę, aby jak największa część znajdowała się tuż pod powierzchnią brzeczki, gdzie temp. jest najwyższa

 

przy tej efektywności lepiej wstawić do wanny z zimną wodą, dobawionej zmrożonym PETem. Czas niewiele większy, a wody pójdzie chyba mniej

rozumiem, że ten post to żart ?

przy takim podejściu, to najlepiej zostawić wiadro z wrzątkiem - w końcu samo po kilku godzinach ostygnie i do tego najtaniej :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zastosowałem wasze porady czyli zasilanie od góry, na początku duży przepływ, żeby wylatywała letnia woda i od 50 st. zmniejszanie przepływu i jeszcze ruszanie chłodnicą. Nastąpiło znaczne przyśpieszenie. Teraz do 30 st. zeszło w 40 min (zamiast 1:10) czyli myślę, że tak jak powinno być. Dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rura pcv? albo kominowa? są różne rozmiary. może jacyś budowlańcy odstąpią ci 50 cm takiej rury?

Idz do castoramy kup rure kominową o średnicy jakiej chcesz mieć chłodnice. Koniecznie weż paragon. Jak nawiniesz idz oddaj, i po bulu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym sklepie hydraulicznych i marketach budowlanych.

Konia z rzędem temu kto na dzień dobry nawet w najlepszym sklepie hydraulicznym od rączki kupi przejscie 8 na1/2 GZ. A w markecie to nawet nie podchodz, bo tam to nie ma z kim gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka przyszła mi już 5 dni temu. Jest bardzo dobrze wykonana i jestem zadowolony. W ramach formalności dodam tylko, że jeśli ktoś chciałby aby sklep również zarobił mu na końcach rury nakrętki to musi dorzucić do koszyka jeszcze takie oto pierścienie:

http://karbowane.pl/...dn-16-p-56.html

Oczywiście odpowiednie dla każdej rury..

 

 

Czy ta rurka gnie się bez problemów? I drugie pytanie, po co te nakrętki? Rozwiązanie z wężykiem igelitowym wydaje mi się lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość arczi_901

Rurka jest bardzo elastyczna ( wiem, bo sam robiłem taką chłodnicę). Jeżeli na końcach dasz nakrętki i pierścienie to będziesz mógł podłączyć ( dodając jeszcze nypel) np wąż od prysznica jako zasilanie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta rurka gnie się bez problemów? I drugie pytanie, po co te nakrętki? Rozwiązanie z wężykiem igelitowym wydaje mi się lepsze.

 

Wężyk igelitowy masz wtedy na stałe chyba. Jak masz takie nakrętki, to możesz sobie dokupić nypel i podłączyć do prysznica, jak radzi kolega, albo też zrobić jak ja zrobiłem, tj. dokupić końcówkę na węża ogrodowego, podłączyć pod węża ogrodowego i np. chłodzić tańszą wodą - bez opłaty kanalizacyjnej. Poza tym, mam jeszcze na wlocie zawór kulowy, wtedy mogę sobie wygodnie podczas chłodzenia regulować przepływ wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie, mam klops. Chłodnica z nierdzewki, wężyk podłączony pod prysznic, drugi koniec nasunięty na chłodnicę i na to opaski na śrubę. I cieknie ustrojstwo na wlocie, lejąc w brzeczke kranówę. Wężyk 8mm wchodzi gładko na rurkę, śruby mocniej dokręcić nie da rady. Jakiś patent na to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek nasuń na rurkę kawałek wężyka fi 6 wewnętrzny, dopiero na to wężyk 8mm.

Albo kawałek 8 na rurkę, potem koniec wężyka właściwego we wrzątek i dopiero na taka "redukcję" opaska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.