Skocz do zawartości

Chłodnica zanurzeniowa - Zrób To Sam


Usiu

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie co do tej chłodnicy to z której strony podłączacie zimną wodę ? Żeby leciała po zwoju od góry czy od dołu ? Czy jest jakaś różnica wgl ?

Od gory zimna, jak spojrzysz to będzie płynąć na dół i wypychać ciepła do góry default_smile.png

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Aktualnie mam chłodnicę stalową gładką fi 8, której całkowita powierzchnia chłodzenia to 4000cm2. Ponieważ średnio pasuje do mojego garnka będę ją wymieniał na chłodnicę miedzianą DIY, dla której przy 12 metrach wychodzi mi 3000cm2. Ponieważ miedź ma dużo większą przewodność cieplną (ponad 6x) niż stal to pomimo trochę mniejszej powierzchni spodziewam się jednak dużo efektywniejszego chłodzenia, ale czy słusznie?

Inną alternatywą jest podwójna spirala, np taka jak tutaj https://www.youtube.com/watch?v=IHoXvAotoM4 i wtedy powierzchnia zwiększa się o co najmniej połowę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 3.11.2020 o 22:15, Hary86 napisał:

A może po prostu nierdzewka karbowana? Z racji struktury ma sporo większą powierzchnię wymiany. Jest na forum ktoś kto robi takie chłodnice, więc możesz podpytać jaki byłby koszt.

 

Tak, zdecydowanie lepsza będzie rura karbowana od gładkiej miedzianej. Sprawę upraszcza fakt, że zamawiając na alledrogo taką rurkę można zamówić usługę zakucia złącza, co daje prawie gotową chłodnicę, trzeba tylko ją czymś usztywnić.

 

Jakie macie sprawdzone patenty na zrobienie stelaża/usztywnienia dla chłodnicy z rury karbowanej?

 

 

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
5 minut temu, Krzywonos Jerzy napisał:

Cześć. To moj pierwszy post na forum. Właśnie udało mi się wyszarpać od koleżki od klimatyzacji rurkę miedzianą fi8 i robię z niej chlodnicę. Czy konstrukcje można usztywnic blachą ocynkowaną? Czy bezpieczniej jest użyć drutu miedzianego?

miedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 27.01.2014 o 16:31, Albert napisał:

Odnośnie podpięcia chłodnicy do kranu znalazłem jeszcze taką kombinację : adapter do węża prysznicowego + przejście z gwintu 3/4" na 1/2" + plus przejście na wężyk.

post-8530-0-33920700-1390836429_thumb.jpg

A jak podłączyłeś wężyki do chłodnicy? Ja mam miedzianą chłodnicę, średnica zewnętrzna 10 mm. Mam zamiar zrobić pierwszą warkę w kociołku i szukam sposobu podłączenia wężyka do prysznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.