Skocz do zawartości

Mycie fermentatora po kwasie/zakażeniu


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

alternatywa proponowana przez żonę która zajmuje się między innymi bakteriami i usuwaniem zakażeń ;)

przepłukanie etanolem 70% (nie mniej i nie bardziej stężony), później podchlorynem sodu 6% na 20minut i 3x płukanie po 20minut wrzącą wodą

no ale są prostsze sposoby ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Po tym zabiegu użyłem Kreta wsypałem całe opakowanie i napełniłem fermentator do pełna wodą, przetrzymałem tak 3 dni. Potem wszystko opłukałem dokładnie, i zalałem jeszcze bielinką - czyli chlorowym środkiem, dopełniłem do 5 litrów i co kilka godzin mieszałem fermentorem, tak przez parę dni. No i na koniec po wypłukaniu dokładnie ponownie wiadra, wlałem piro (jak mi zostało z innych wiader przy warzeniu) i też z tydzień to trwało. Wiadro używam po dziś, infekcja się w nim nie powtórzyła żadna, jedyne co bym teraz zmienił to zamiast kreta użył NaOH - sody kaustycznej czystej bo taką teraz mam do mycia, w mocniejszym stężeniu tak 10% i przemywał wiadro cały tydzień, myślę że to by załatwiło sprawę i zabiło wszystkie przetrwalniki i bakterie.

 

To co napisał Undeath jest bardzo ciekawe i fakt, że nie miał drugi raz infekcji w tym samym wiadrze świadczy najlepiej o skuteczności metody. Mam jednak pytania do osób mających jakąś większą wiedzę / wykształcenie chemiczne:

 

1) Na ile jest sens trzymać kilka dni sodę kaustyczną w tym samym wiadrze skoro podobno działa ona na gorąco. Czy daje ona efekt gdy jest letnia/zimna?

 

 

2) Gdzieś czytałem ( chyba na tym forum ) że nie ma sensu robic stężeń powyżej 2-3% bo niewiele zwiększają one skuteczność samego NaOH, czy w wypadkach wiadra po-infekcyjnego warto bawić się z taką silnie już żrącą substancją?

 

Tak w ogóle szacunek dla wszystkich którym udało się zwyciężyć infekcyjne fatum ;)

 

Sam mam jedno wiadro użyte raz i niestety z infekcyjną wtopą. Wczoraj czyściłem je sodą 3% i zostawiłem na noc. Co kilka godzin mieszałem ( z przerwą na sen ;) ), dzisiaj zalałem wiadro 0,5 litra ACE i dopełniłem do pełna ciepłą wodą. Potrzymam tak kilka dni, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam jedno wiadro użyte raz i niestety z infekcyjną wtopą. Wczoraj czyściłem je sodą 3% i zostawiłem na noc. Co kilka godzin mieszałem ( z przerwą na sen ;) ), dzisiaj zalałem wiadro 0,5 litra ACE i dopełniłem do pełna ciepłą wodą. Potrzymam tak kilka dni, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Będzie Pan zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Na ile jest sens trzymać kilka dni sodę kaustyczną w tym samym wiadrze skoro podobno działa ona na gorąco. Czy daje ona efekt gdy jest letnia/zimna?

Z tego co mi mówił leszcz007 to 2% na gorąco i 3% na zimno. Po ostatnim paśmie infekcji postanowiłem przepuszczać butelki przez sodę przed butelkowaniem i mam pełny fermentator roztworu, początkowo ok. 4%, do którego co dwa dni idzie 20 butelek. Mija już miesiąc a soda wciąż śliska i zdaje się działać - buteleczki wychodzą czyściusieńkie (czy mikrobiologicznie to się okaże). We wtorek specjalnie wrzuciłem skrzynkę zapleśniałych, niepłukanych po spożyciu - wczoraj wyszły czyste.

 

 

czy w wypadkach wiadra po-infekcyjnego warto bawić się z taką silnie już żrącą substancją?

Rękawiczki i okulary ochronne to w casto koszt 10PLN łącznie.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Ile sody na 33l fermentor zeby otrzymac 3% roztwor ? Sorry za lamerskie pytanie ale na stronie z produktem o dozowaniu nic, a chce zakupic jutro. Niestety zaliczylem pierwszego kwacha...

Ja wrzucam kilogram, bo z tego co widzę to objętość NaOH w granulacie przekłada się mniej więcej jak 1:1 na wagę, a jako że nie chcę pełnego fermentora (jakoś trzeba te butelki włożyć i wyjąć bez wylewania), to mi wychodzi mniej więcej stężenie 4% na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to u mnie lepiej jest wziac nowy fermentor...1kg sody 9e, nowy fermentor 11e. ile w takim razie wybielacza/ace ?

 

Macie w ROI Soda Crystals? http://www.tesco.com/groceries/product/details/?id=258133332

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.