Skocz do zawartości

Granaty


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

Ja proponuję zrezygnować w ogóle z miarki - dla mnie te 4g to zawsze zdecydowanie za dużo cukru, na dodatek łatwo się machnąć i przesypać.

 

Wcześniej narzekałem, że moje piwa są zbyt mocno nagazowane, odkąd używam kalkulatora trafiam idealnie w to, co chciałem.

Używam tego kalkulatora, ale tylko do lagerów. Tam kwestia refermentacji jest bardziej skomplikowana niż przy piwkach górnej fermentacji. Przy górniakach daje te 4g/0.5l, bo takie nagazowanie mi odpowiada. Wiem, że często to poza stylem, ale jeszcze zadnego piwa na konkurs nie wysyłałem, więc skoro taki stopień nagazowania mi odpowiada to nic nie zmieniam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kalkulatora w BS2. Jakby nie patrzeć, nawet pszeniczniak nagazowany na 2,5 vol rzadko kiedy ma 4g na 0,5l. Mi to wieczne za wysokie wysycenie przeszkadzało.

 

Nie rozumiem też dlaczego przy lagerach refermentacja w butelce jest bardziej skomplikowana - jest dokładnie taka sama. A poprawkę na temperaturę też zawsze warto włączyć do obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też robię syrop i surowiec do refermentacji obliczam z kalkulatora (http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?13748177#tag), jak na razie wszystkie piwa były tak nagazowane jak chciałem. (Oprócz hefeweizena :D ten kalkulator niestety podaje za wysokie nagazowanie dla tego stylu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kalkulatora w BS2. Jakby nie patrzeć, nawet pszeniczniak nagazowany na 2,5 vol rzadko kiedy ma 4g na 0,5l. Mi to wieczne za wysokie wysycenie przeszkadzało.

 

Nie rozumiem też dlaczego przy lagerach refermentacja w butelce jest bardziej skomplikowana - jest dokładnie taka sama. A poprawkę na temperaturę też zawsze warto włączyć do obliczeń.

Sama refermentacja nie jest, ale właśnie wyliczenie właściwej ilości środka do refermentacji już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

WARKA#6 Kölsch nagazowała się po 48 godzinach. Refermentacja była na tyle intensywna, że na powierzchni pojawiła się piana. Nagazowanie już dość silne; piwo, nawet ciepłe nie wychodzi z butelki, ale dość mocno ulatuje z niego CO2 w dużych ilościach (tak jeszcze nie miałem). Teraz leży sobie w piwniczce, okryte kubraczkiem ze starego koca i czekamy (lub nie), na rozwój wypadków :/

 

Dane piwka: zacierana tak pół na pół, więc niespecjalnie słodko, zeszło z 12 do 4°Blg (po burzliwej, stało tydzień na cichej w 15°C przy stałym Blg=4° - drożdże 1007 German Ale). Do nagazowania dodałem 128g glukozy krystalicznej przy 16,5 litrach piwa i temperaturze rozlewu 15°C.

 

Co o tym myślicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich obliczeń wychodzi końcowe nagazowanie prawie 3v/v. To jest sporo, więc nie dziwne, że w tak krótkim czasie masz już wyraźnie nagazowane piwo. Jeżeli drożdże nie zjadły wszystkiego (odfermentowanie 67% to trochę mało jak na ten szczep) to ryzyko granatów jest dość wysokie.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich obliczeń wychodzi końcowe nagazowanie prawie 3v/v

czym liczysz? według refermv21 - zresztą chyba Twojego autorstwa :okey: , wychodzi mi 2,60 v/v przy założeniu Blg nastawnego 12° końcowego 4°, temperaturze 15°C i objętości 16,50 litra - wychodzi 110 gramów cukru, czyli 128g glukozy krystalicznej (no chyba, że cukier podany w programie to już glukoza??)

 

zakładam, że fermentacja się zakończyła stało na cichej tydzień i nie zeszło nawet pół stopnia w dół (sprawdzane dwoma niezależnymi spławikami)

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ten program nie bardzo nadaje się do obliczeń dodatku cukru, raczej dedykowany jest użyciu rezerwy z ewentualnie niewielkim dodatkiem cukru. Zwróć uwagę na zalecenie, żeby łączna objętość rezerwy i wody z cukrem była taka jak samej rezerwy. W twoim przypadku należałoby ten cukier rozpuścic w ok 1,5 litra wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą granaty. Wszystkie piwa na tych drożdżach schodziły do okolic 2 Blg. Przy temperaturze 15 C fermentacja długo się ślimaczyła, nawet do 3 tygodni, dla pewności podnosiłem jeszcze temperaturę by nie mieć takich niespodzianek jak niedofermentowanie. 5 dni fermentacji to zdecydowanie za krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK korzystałem z niego wcześniej. Właśnie sprawdziłem i wynik (ilość glukozy) nie jest radykalnie różny - zgodnie z refermv21 dodałem 6g glukozy więcej na całości. Z linkiu josefik'a powninienem dać 106g corn sugar (122g glukozy) przy założeniu 4,36galona i 59°F (założenie chyba prawidłowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wartościach dajesz jednostke miary np 16.5l albo 16c, a dziesiętne stawiasz po kropce

Zawsze daję minimum a nie maksimum z widełek mi wychodzi że powinno być na 16,5l 89g glukozy.

Przy temperaturze 16C

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja spytam o nagazowanie stylów które są słabo gazowane np. English Best / Special Bitter - widełki 0.75 - 1.3

dla założenia 20L i 21 stC oraz nagazowanie 1 vol CO2 - wychodzi 13.1 g cukru.

trochę mnie przeraża taka mała ilość - jakie są wasze doświadczenia z takimi stylami i ich nagazowywaniem. Macie jakąś strategię typu : mniej niż x gram na 20L nie daję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z widełek mi wychodzi że powinno być na 16,5l 89g glukozy. Przy temperaturze 16C

 

w załączeniu zrzut ekrany co mam nie tak ustawione??

 

Chyba wszystko OK, tylko ja dałem poziom nagazowania 2,4 z Kolscha, rzadko kiedy wyjeżdżam poza 2,5 , a to tylko dlatego ze czasem refermentuję 3gramowymi cukierkami, nie robię roztworu cukru, butelek nie mam tak dużo, a przelewanie 90l piwa do kolejnego zbiornika to za dużo czasu zajmuje. Aplikuje glukozę bezpośrednio do butelek miarką. Z tym że do butelki 0,5 korzystam z miarki 0,33l.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na całość to zdecydowanie też za krótko. 15°C to fermentacja burzliwa powinna trwać około 20 dni dla pewności. Bo nigdy nie wiadomo czy mamy szczelne wiadro. Ja fermentuję lagery w 10°C przez 25 dni a potem cicha przez 30 dni. Jak ostatnio fermentowałem Alt w za niskiej temperaturze to fermentacja nie chciała się skończyć i trwała aż miesiąc. Ale smak rewelacyjny. Lepszy niż w przypadku fermentacji w wyższej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z linkiu josefik'a powninienem dać 106g corn sugar (122g glukozy) przy założeniu 4,36galona i 59°F (założenie chyba prawidłowe).

106g corn sugar = 106g glukozy. W USA corn sugar to właśnie glukoza. Sacharoza to cane sugar. Z mojego programu wyszło by Ci dobrze ale na 18l gotowego piwa a nie na 16,5. Zresztą to nie stanowi problemu bo takie nagazowanie to nawet w 25°C nie przekracza ciśnienia 3 atmosfer. Granaty pojawiają się przy pięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na całość to zdecydowanie też za krótko. 15°C to fermentacja burzliwa powinna trwać około 20 dni dla pewności

i właśnie w tym kierunku bym szedł. Polskie Ale zeszło błyskawicznie do 2°­Blg, ale stało w 19-20°C. Byłem zdziwiony, że te same drożdżaki zawędrowały jedynie do 4°, ale po tygodniu bezruchu, przyjąłem, że się zakończyło. Zaniepokoiła mnie piana w butelce dlatego tak wcześnie otworzyłem do testu.

Mając świadomość zagrożenia, mogę reagować, tym bardziej że jest to jedynie ok. 30 butelek

Dzięki wszystkim za rady

 

A na jeszcze jedno czy w kalkulatorze nie powinienem ustawić odfermentowania cukru na 100%, czy te 95% uwzględnia zanieczyszczenia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.