Skocz do zawartości

Granaty


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

@korzen16

gdyby mi się tak stało to bym zrobił eksperyment - a mianowicie w kilku / kilkunastu butelkach spróbował upuścić troszkę gazu i docisnąć kapsel z powrotem a na kilku butelkach otworzyć całkowicie i zakapslować ponownie nowym kapslem (tylko najpierw bym dobrze piwo schłodził). Lepiej mieć niedogazowane niż rozwalone butelki albo żeby nie dało się nalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jeszcze jedno czy w kalkulatorze nie powinienem ustawić odfermentowania cukru na 100%, czy te 95% uwzględnia zanieczyszczenia??

W skrócie

Corn sugar 100 % glukoza

cane sugar 95% - sacharoza

 

edit zamotałem

przyjmuje że glukoza jest w 100 % fermentowalna czyli z kalkulatora wynika że to cane sugar

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@korzen16

gdyby mi się tak stało to bym zrobił eksperyment - a mianowicie w kilku / kilkunastu butelkach spróbował upuścić troszkę gazu i docisnąć kapsel z powrotem a na kilku butelkach otworzyć całkowicie i zakapslować ponownie nowym kapslem (tylko najpierw bym dobrze piwo schłodził). Lepiej mieć niedogazowane niż rozwalone butelki albo żeby nie dało się nalać.

 

Upuściłem gaz ze wszystkich, i usłyszałem mizerne psik. Ale zmierzyłem Blg i zeszło o jakieś 0,5°Blg czyli do 3,5°, jeżeli można wierzyć takiemu pomiarowi. Nie będę ryzykował i raczej szybko wypije to piwo, młode bo młode, ale smakuje nienajgorzej

 

przyjmuje że glukoza jest w 100 % fermentowalna czyli z kalkulatora wynika że to cane sugar

czyli tak czy inaczej ustawiam glukozę na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A na jeszcze jedno czy w kalkulatorze nie powinienem ustawić odfermentowania cukru na 100%, czy te 95% uwzględnia zanieczyszczenia??

To raczej wynika z tego, że glukoza dostępna w handlu to monohydrat, czyli C6H12O6*H2O. ale przelicznik 0,95 jest raczej niedokładny. Bardziej bliski prawdzie byłby 0,91 a nawet 0,87 jak podają w artykule Mark Hibberda, do którego odwołują się na stronie (dodatkowo sacharoza ma jedną cząsteczkę wody mniej przypadającą na atomy węgla). Albo obliczenia dla sacharozy są niedokładne albo dla glukozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej wynika z tego, że glukoza dostępna w handlu to monohydrat, czyli C6H12O6*H2O. ale przelicznik 0,95 jest raczej niedokładny. Bardziej bliski prawdzie byłby 0,91 a nawet 0,87 jak podają w artykule Mark Hibberda, do którego odwołują się na stronie (dodatkowo sacharoza ma jedną cząsteczkę wody mniej przypadającą na atomy węgla). Albo obliczenia dla sacharozy są niedokładne albo dla glukozy.

Jacek proszę sprecyzuj tak raz a dobrze, co to cane sugar i corn sugar i czym rzesz jest nasz buraczany cukier czy to czysta sacharoza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Corn sugar - nazwa potoczna, handlowa w USA produktu o nazwie systematycznej D - glukoza monohydrat. Wzór chemiczny sumaryczny C6H12O6*H2O

Cane sugar - nazwa potoczna, handlowa w USA, używana w programach pochodzących z USA, dla produktu o nazwie systematycznej sacharoza (pierwotnie otrzymywany z trzciny cukrowej sugarcane) . Wzór chemiczny sumaryczny C12H22O11 .

HOWGH

Różnica w dawkowaniu wynika z wody krystalicznej obecnej w glukozie i jednej cząsteczki wody mniej w cząsteczce sacharozy. Nie będę tu pisał reakcji chemicznych ale zakładając metabolizm anaerobowy z 1g glukozy krystalicznej (jednowodnej) otrzymuje się 0,4444g CO2 a z 1g sacharozy 0,5146g CO2 (przy metabolizmie tlenowym ilości CO2 są większe ale proporcje takie same).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uwzględniacie w jakiś sposób wpływ temperatury podczas samego butelkowania? Np. fermentację cichą prowadziłem w 8 oC, ale w pomieszczeniu, w którym butelkuję są już 22 oC. Podczas tych powiedzmy 2 godzin chyba piwo może się trochę ocieplić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Corn sugar - nazwa potoczna, handlowa w USA produktu o nazwie systematycznej D - glukoza monohydrat. Wzór chemiczny sumaryczny C6H12O6*H2O

Cane sugar - nazwa potoczna, handlowa w USA, używana w programach pochodzących z USA, dla produktu o nazwie systematycznej sacharoza (pierwotnie otrzymywany z trzciny cukrowej sugarcane) . Wzór chemiczny sumaryczny C12H22O11 .

HOWGH

Różnica w dawkowaniu wynika z wody krystalicznej obecnej w glukozie i jednej cząsteczki wody mniej w cząsteczce sacharozy. Nie będę tu pisał reakcji chemicznych ale zakładając metabolizm anaerobowy z 1g glukozy krystalicznej (jednowodnej) otrzymuje się 0,4444g CO2 a z 1g sacharozy 0,5146g CO2 (przy metabolizmie tlenowym ilości CO2 są większe ale proporcje takie same).

informacje bardzo precyzyjne, ale ja udział w olimpiadach chemicznych miałem ponad 20 lat temu i nic nie pamietam. Dla mnie z tego wykładu ważne jest że:

 

Corn sugar=glukoza

Cane sugar=sacharoza

oraz to, że stosując glukozę krystaliczną do refermentacji mam jej użyć o 1,16 więcej niż cukru do słodzenia herbaty.

Od kolegi JackaKocurka chciałbym jeszcze uzyskać informację, czy w programie refermv2, do obliczania ilości rezerwy do refermentacji, cukier oznacza glukozę czy sachrozę. I wtedy będę w pełni zadowolony z otrzymanych wyjaśnień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek proszę sprecyzuj tak raz a dobrze, co to cane sugar i corn sugar i czym rzesz jest nasz buraczany cukier czy to czysta sacharoza?

 

OK.

 

Corn sugar - nazwa potoczna, handlowa w USA produktu o nazwie systematycznej D - glukoza monohydrat. Wzór chemiczny sumaryczny C6H12O6*H2O

 

Cane sugar - nazwa potoczna, handlowa w USA, używana w programach pochodzących z USA, dla produktu o nazwie systematycznej sacharoza (pierwotnie otrzymywany z trzciny cukrowej sugarcane) . Wzór chemiczny sumaryczny C12H22O11 .

tłumaczenie dla humanistów corn sugar - glukoza, cane sugar - cukier biały "kryształ" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. fermentację cichą prowadziłem w 8 oC, ale w pomieszczeniu, w którym butelkuję są już 22 oC. Podczas tych powiedzmy 2 godzin chyba piwo może się trochę ocieplić

Dwie godziny?? dużo jak na butelkowanie, no chyba że ze sto butelek. Trzydzieści parę sztuk zajmuje mi ok. 30minut, od przelania do fermentora z kranikiem do wyniesienia kratek. Zakładam średni wzrost temperatury o ok. 2°C podczas całego procesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zwykle koło stu. O ile w fermentorze temperatura pewnie nie wzrasta zbyt szybko, to już podczas napełniania butelek (mniejsza objętość) chyba może mieć to jakiś wpływ na uwalnianie CO2. Zastanawiam się też jaki wpływ na zawartość CO2 ma obniżanie temperatury pod koniec cichej. Np. prowadzę fermentację w 15 oC, ale na ostatnie 3 dni wstawiam fermentor do lodówki. CO2 jest cięższy od powietrza, więc pewnie jakaś jego ilość (pytanie czy znacząca) zalega w fermentorze i może się rozpuścić, gdy obniżymy temperaturę. Jaką temperaturę przyjąć wtedy do obliczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Od kolegi JackaKocurka chciałbym jeszcze uzyskać informację, czy w programie refermv2, do obliczania ilości rezerwy do refermentacji, cukier oznacza glukozę czy sachrozę. I wtedy będę w pełni zadowolony z otrzymanych wyjaśnień :)

W moim programie jest sacharoza

o właśnie Jacek, jakiego wzoru uzyłeś do uwzględnienia temperatury podczas dodawania środka do refermentacji?

OIDP aproksymowałem dane z HBD wielomianem 2go stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio długo głowiłem się jaką temperaturę przyjąć do obliczania cukru do refermentacji lagera... A było to tak:

  • start 6°C
  • burzliwa 9°C
  • diacetylowa ~15°C
  • lagerowanie 0°C, potem 6°C
  • rozlew w temp. 15°C.

Koniec końców przyjąłem 13°C, ale nie wiem czy dobrze.. Podczas lagerowania w 0-6°C fermentacji nie ma, CO2 nie powstanie więc chyba nic się nie powinno dodatkowego rozpuścić.

Ogólnie wpływ temperatury rozlewu duży i w przypadku błędu jest ryzyko powstania granatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio długo głowiłem się jaką temperaturę przyjąć do obliczania cukru do refermentacji lagera... A było to tak:

  • start 6°C
  • burzliwa 9°C
  • diacetylowa ~15°C
  • lagerowanie 0°C, potem 6°C
  • rozlew w temp. 15°C.

Koniec końców przyjąłem 13°C, ale nie wiem czy dobrze.. Podczas lagerowania w 0-6°C fermentacji nie ma, CO2 nie powstanie więc chyba nic się nie powinno dodatkowego rozpuścić.

Ogólnie wpływ temperatury rozlewu duży i w przypadku błędu jest ryzyko powstania granatów.

Mam przy butelkowaniu podobne wątpliwości. Ja osobiście bym przyjął 15 stopni tak jak przerwa diacetylowa, tym bardziej, że zazwyczaj w tym momencie już mi niżej nie schodzi blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę wdzięczny - dodam do toolkita na smartfona

Mówisz, masz!

Vp:=8.492E-04*tp*tp - 5.875E-02*tp + 1.711E+00

tp w °C, Vp w v/v

to oblicza nagazowanie, a jaka jest zależność temperatury i ilości cukru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i stało się. Przed odwiedzinami siostry przynoszę piwka z piwnicy (13-14 stopni) i w nocy eksploduje butelka BBA. Piwko robione na 3522. Ekstrakt początkowy 15,7, a butelkowany przy 2,6. Ilość glukozy do refermentacji to 120g na 20 litrów. Zastanawiam się czy to butelka była felerna (0,33 po jakimś Magnusie), czy też to po prostu różnica temperatur. Piwo generalnie wymagało wcześniej czułości przy otwieraniu, ale żeby od razu wybuchać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.